6 wrz 2020

Przenieśmy się od Amsterdamu - recenzja gry Wsiąść do Pociągu: Amsterdam

Seria Wsiąść do Pociągu to już klasyka gier planszowych. Na naszej stronie pojawiły się recenzje wersji Europa, Niemcy, Nowy Jork czy Kraje Północy. Tym razem autorzy przenoszą nas do Złotego Wieku w Holandii, a konkretniej do Amsterdamu. To jak sobie radzi WdP: Amsterdam?

Wsiąść do Pociągu: Amsterdam to wydanie znanej gry w mniejszej wersji (podobnie jak miało to miejsce z Nowym Jorkiem). W tym małym pudełku znajdziemy: planszę przedstawiającą sieć handlową w Amsterdamie, 64 plastikowe wozy, 4 karty Lokomocji, 24 karty kontraktów, 16 bonusowych kart Towarów, 4 znaczniki punktacji, instrukcję. Wszystko spakowane we wspomnianym małym pudełku z plastikową wypraską mieszczącą wszystkie elementy. Wykonanie ekstra.

Zasady gry się znacząco nie zmieniają – naszym zadaniem jest budowanie połączeń pomiędzy polami na planszy. Robimy to, poprzez zagranie kart w kolorze odpowiadającym trasie na mapie. Gracze posiadają karty kontraktów, które na koniec gry dają dodatkowe punkty za ich realizację (połączenie dwóch miast). Dodatkowo w tej wersji występują bonusowe karty Towarów – otrzymujemy je za ustawienie swoich wagoników na konkretnych polach (oznaczonych wozem). Na koniec gry gracze otrzymują dodatkowe punkty w zależności od tego, ile kart Towarów mają. Po zsumowaniu punktacji, gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Zasady tej gry opisaliśmy dla Was bardzo skrótowo, gdyż zasadniczo nie różnią się specjalnie od innych wersji Wsiąść do Pociągu, więc jeśli chcielibyście zapoznać się z pełnymi zasadami rozgrywki, to zapraszamy Was do przeczytania jednego z powyżej podlinkowanych tekstów.

Często jesteśmy pytani przez różne osoby: „jakie gry wybrać”. Oczywiście gracze dobrze wiedzą, że na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od tego z kim się będzie grało, kto ma jakie doświadczenie, ile pieniędzy chce wydać itp. itd. Jednak gdyby ktoś nas poprosił o polecenie dobrej gry dla początkujących, to mniejsze wersje serii Wsiąść do Pociągu będą, naszym zdaniem, bardzo dobrym wyborem. Nie są one tak przytłaczające jak ich duże odpowiedniki, mają mniej zasad i będą wspaniałym wprowadzeniem do gier planszowych dla nowicjuszy.

Wsiąść do Pociągu: Amsterdam to gra w której nie znajdziecie specjalnie nowych rozwiązań, czy mechanik w stosunku do poprzednich wersji, więc jest to raczej wersja dla nowych graczy lub dla kolekcjonerów (a wiemy, że tych w naszym kraju nie brakuje). Mimo wszystko jest to nadal bardzo dobry tytuł, świetny punkt wejścia, dzięki któremu łatwo wciągnąć nowych graczy, pokazując im mechanikę zarządzania ręką.

Nazwa: Wsiąść do Pociągu: Amsterdam
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
 Rebel.pl


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive