18 wrz 2018

Wyrusz w podróż taksówkami! - recenzja gry Wsiąść do Pociągu: Nowy Jork

Wsiąść do Pociągu to już klasyka. Na naszej stronie mieliśmy okazje już recenzować dwie odsłony (Kraje północy oraz Niemcy). W nasze ręce trafiła też mniejsza wersja tej gry, czyli Nowy Jork. Czy warto sięgać po ten tytuł? Czym on się różni?

Wsiąść do Pociągu: Nowy Jork różni się przede wszystkim środkiem transportu – w tej odmianie będziemy ustawiać taksówki! Poza tym gra jest przede wszystkim mniejsza, ale i krótsza. W pudle znajdziecie: planszę z Nowym Jorkiem, 60 plastikowych taksówek (po 15 w 4 kolorach), 44 karty Lokomocji, 18 kart biletów, instrukcję oraz notes do zapisywania punktów.

Wykonanie? Bardzo dobre, zresztą jak cała seria. Wykonanie planszy, taksówek, kart jest na bardzo wysokim poziomie, nie odbiegają w żadnym aspekcie od pozostałych z serii. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zmniejszenie (znaczne) pudełka, dzięki czemu łatwiej grę przechowywać.

Jeżeli chodzi o zasady, to są one niezmienne. Gracze naprzemiennie wykonują akcję, a mają do wyboru: dobrać dwie karty, zbudować trasę lub dobrać karty biletów. Gra kończy się, gdy któremuś z graczy pozostaną dwie (lub mniej) taksówki. Gracze podliczają punkty ze zrealizowanych tras, dodają zrealizowane bilety, odejmują niezrealizowane bilety i gracz z największą liczbą punktów wygrywa. (Troszkę dokładniej zasady opisywaliśmy w recenzjach poprzednich serii).

O serii Wsiąść do Pociągu mówi się, że jest to idealna planszówka do wprowadzania nowych graczy. Wersja Nowy Jork skraca rozgrywkę do minimum, jednocześnie zachowując wszystkie najważniejsze aspekty serii. Czas rozgrywki to około 10-15 minut, w których będziemy główkować, by jak najlepiej połączyć trasy.

Dla nas jest to takie „demo”, dzięki któremu możemy komuś przedstawić podstawowe zasady gry. Wystarczy rozegrać jedną, dwie partie, by ktoś załapał, o co chodzi, aby potem wyciągnąć większą wersję i zagrać dłuższą partię. Nie znaczy to jednak, że gra jest zła czy nie warta uwagi.

Wsiąść do Pociągu: Nowy Jork to naprawdę dobry tytuł. Krótki, ale tak jak wspominaliśmy – ma on głównie służyć do prezentacji wersji rozszerzonych. Jest to też dobry wybór na granie z młodszymi i wprowadzanie ich w planszówkowy świat. Ci, którzy mają już którąś wersje Wsiąść do Pociągu, raczej się nie zainteresują tym tytułem, ale dla tych, którzy nie mogą/boją się przekonać, ta minimalistyczna wersja będzie bardzo dobra.


I.
Klimat
4,5/6
II.
Złożoność
6/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa:5,25

Nazwa: Wsiąść do Pociągu: Nowy Jork
Wydawca: Rebel
Rok: 2018
Sugerowana cena: 75,95 zł
Za grę dziękujemy wydawnictwu:
  

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive