16 lis 2021

Wiosna, radość, kolory! – recenzja gry Holi: Festiwal Kolorów

Powitanie wiosny powinno kojarzyć się tylko pozytywnie. Zaczyna się pojawiać pierwsza zieleń, dni są coraz dłuższe i ludzie coraz chętniej wychodzą na długie spacery. A nawet i festiwale! Jak wiecie, wierzeń i tradycji jest na świecie co niemiara, a jednym ze świąt, obchodzonym podczas nadejścia wiosny jest Holi – hinduskie święto pełne radości i kolorów. I to właśnie to wydarzenie było inspiracją do stworzenia gry planszowej pod tytułem Holi: Festiwal Kolorów.

Holi: Festiwal Kolorów to abstrakcyjna gra planszowa dla 2-4 graczy w wieku 13+. Rozgrywka wzorowana jest na tytułowym wydarzeniu, podczas którego uczestnicy obrzucają się kolorowym proszkiem. Zdobywacie punkty zwycięstwa za rozrzucanie kolorowych żetonów na planszę oraz na innych graczy. Osoba, która skończy rozgrywkę z największą ilością punktów, zostanie zwycięzcą.

Holi:Festiwal Kolorów to przepięknie i kolorowo wydana gra. W dużym pudełku znajdziemy między innymi planszę do zaznaczania punktów, żetony kolorów, pionki graczy, karty kolorów oraz rywalizacji. Jednak to, co najbardziej przykuwa uwagę i jednocześnie sprawia, że bardziej interesujemy się grą, to trójwymiarowa plansza! A dokładniej – trzy poziomowa, po której będziecie się poruszać i nanosić na nią żetony koloru. Mimo faktu, że dużą planszę trzeba będzie składać i rozkładać co rozgrywkę, to i tak uważamy, że porządnie wykonane komponenty z grubszego kartonu dadzą radę i wytrzymają niejedną rozgrywkę. Jak wspomnieliśmy – gra rzuca się w oczy i przyciąga wzrok. Jest ładna, kolorowa, a fakt poruszania się nie tylko poziomo na stole, ale też w górę, to zabieg rzadko spotykany w grach planszowych.

Sama rozgrywka, chociaż może się wydać skomplikowana podczas tłumaczenia zasad, jest bardzo prosta i już po paru turach da się załapać, o co w grze chodzi. W swojej kolejce gracz może zrobić jedną lub więcej akcji. Wykonywane są one w dowolnej kolejności, ale tylko raz na turę. Warto zaznaczyć, że jedna akcja jest obowiązkowa, a dwie pozostałe – opcjonalne. I już śpieszymy z wyjaśnieniami. Pierwszą akcją – tą obowiązkową – jest rzucanie kolorem. W tym celu wybieracie jedną kartę z ręki i decydujecie, czy zagrywacie ją jawnie, czy w ciemno. Jeśli jawnie, to musimy dołożyć na planszę swoje żetony kolorów, tak by się zgadzały z figurą pokazaną na wylosowanej karcie. Miejcie jednak na uwadze, że jedno pole z wyznaczonej figury, to miejsce przeznaczone dla waszego pionka. Drugą opcją zagrania karty jest wyłożenie jej w ciemno – bez ujawniania figury na niej wskazanej. W tym przypadku możemy „rzucić” jednym żetonem koloru na dowolne miejsce na planszy. Tak wykorzystane karty odkładamy na stos kart odrzuconych. Trzeba tutaj od razu dodać, że żeby dołożyć swój znacznik kolorów na planszę, musimy spełnić parę wymagań. Między innymi pole nie może być zajęte przez inny żeton koloru. Pamiętajcie, że będąc na wyższych poziomach, sprawdzamy, czy żeton spadnie na niższy. No i oczywiście coś, po co się przychodzi na festiwal kolorów, czyli rzucanie kolorami w innego gracza! Kiedy wasz żeton koloru trafi w pionek przeciwnika po zagraniu karty z układem – od razu dostajecie punkt zwycięstwa, a trafiony gracz bierze wasz żeton koloru do swojej puli. Wasze żetony w pulach przeciwników będą warte kolejne punkty zwycięstwa podczas ostatecznego podliczenia. Drugą akcją, którą możecie zrobić, to poruszyć swoim pionkiem na jednym poziomie, by jego pozycja pomogła wam ułożyć wymagany układ. Ostatnią możliwością jest poruszenie się pionkiem w górę o jednej poziom. Gdy wykonacie swoje akcje, tura przechodzi do kolejnego gracza i w ten sposób rozgrywka toczy się, aż wszystkim graczom skończą się żetony koloru do rzucania, bądź karty do zagrania. Następuje wtedy zliczanie punktów i tak jak wspomnieliśmy – zwycięży osoba z największą ich ilością.
 
Holi: Festiwal Kolorów to bardzo interesująca i wciągająca gra planszowa. Ma bardzo niski próg wejścia i mimo, że jest trochę szczegółów, o których trzeba pamiętać, to tytuł ten nadaje się do przedstawienia osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nowoczesnymi planszówkami. Jeszcze raz chcemy też podkreślić, jak bardzo ładnie wydana jest ta gra. Solidne elementy, kolorowa okładka, nietypowa plansza. Aż chce się od razu poznać ten tytuł i zagrać.

Z naszej strony polecamy rozgrywki trzy i czteroosobowe. Zdecydowanie więcej dzieje się na planszy, przez co musimy bardziej kombinować jak zagrać kartę i rzucić naszymi żetonami kolorów. I tu przechodzimy płynnie do kolejnego czynnika, który sprawia, że gra jest wciągająca. Kombinowanie! Często trzeba się nie lada nagłówkować nad swoim ruchem – czy bardziej się opłaca obsypywać proszkiem przeciwników, czy zdobywać punkty przez zajmowane miejsca na planszy.

Holi: Festiwal Kolorów to abstrakcyjna gra planszowa. Polecamy ja wszystkim graczom, którzy lubią gry logiczne. Kończąc nasz artykuł o tym tytule, dodamy, że oprócz interesującej, podstawowej mechaniki, każda rozgrywka będzie się nieco różnić dzięki specjalnym kartom losowanym co partię. Dodają one dodatkowe reguły oraz mogą zmienić sposoby punktowania. Dzięki temu zabiegowi każda rozgrywka będzie inna! Warto sprawdzić ten tytuł ze względu na różne możliwości punktowania, interakcję między graczami oraz proste i wciągające zasady. Polecamy!

 

 

 Nazwa: Holi: Festiwal Kolorów
Wydawnictwo: Muduko
Rok wydania: 2021
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy księgarni Gandalf.com.pl za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 

 

 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive