14 lis 2021

Ułóż to najlepiej jak potrafisz! - recenzja gry Obrazki

Niedawno recenzowaliśmy dla Was Dragomino, czyli laureata Kinderspiel des Jahres 2021.  Chcielibyśmy pozostać w temacie prestiżowych nagród i dziś zaprezentować Wam grę, która została wybrana przez krytyków Spiel des Jahres w 2020 roku, a mianowicie Obrazki w Polsce wydane przez Rebel.

Obrazki to rodzinna gra, w której za pomocą różnych zestawów elementów, będziecie odwzorowywać obrazki wyłożone na stole. Jest przeznaczona dla 3 – 5 graczy w wieku powyżej 8 lat. Jedna partia, w zależności jak długo będziecie układać, to około 30-40 minut. W dużym pudełku znajdziemy 91 dwustronnych kart, 19 kart z symbolami, 56 żetonów, ramkę na obrazek, 4 znaczniki orientacji, 24 kolorowe kostki, 4 patyki i 4 kamienie, 2 sznurówki, 6 klocków, materiałowy woreczek, notes, instrukcję. Wykonanie jest bardzo dobre i trwałe.

Same zasady są banalnie proste i tłumaczy się je w 2 minuty. Na stole rozkładamy 5 zestawów do układania obrazków, z kart tworzymy układ 4x4, oznaczając go odpowiednio od A-D i od 1-4. Każdy z graczy wybiera sobie jeden zestaw (w grze na mniej niż 5 osób pozostałe zestawy zostawiamy na stole), który będzie jego startowym. Do wyboru mamy: karty, patyki+kamienie, sznurówki, klocki, kolorowe kostki + plansza. Następnie każdy z graczy losuje z woreczka żeton ze współrzędnymi, po czym stara się, najwierniej jak potrafi, odwzorować obrazek ze współrzędnych za pomocą zestawu, który ma przed sobą. Gdy każdy ułoży swój obrazek, gracze w tajemnicy na swojej kartce obstawiają, jaki obrazek prezentuje dany gracz. Punktuje się w bardzo prosty sposób – gracze zdobywają 1 punkt za każdy odgadnięty obrazek innych graczy oraz 1 punkt za każdego gracza, który odgadł jego obrazek (czyli w grze na 5 osób możemy w jednej rundzie zdobyć max 8 punktów – za odgadnięcie 4 obrazków od przeciwników oraz za to że 4 graczy odgadnie nasz obrazek). Po punktowaniu przekazujemy zestaw w lewo, a w grze na mniej niż 5 osób, pierwszy gracz bierze jeden z nieużywanych wcześniej zestawów, za to ostatni odkłada swój do „kolejki”. Gra trwa pięć rund, a co za tym idzie, każdy z graczy skorzysta z każdego zestawu w grze dokładnie jeden raz. Gracz z największą liczbą punktów na koniec gry zostaje zwycięzcą.

Obrazki to naprawdę prosta gra rodzinna, w której dużą rolę odgrywa wasza wyobraźnia. Każdy z graczy widzi na kartach inne elementy, które są dla niego charakterystyczne. Zwraca uwagę na inny szczegół i tworzy własną wersję obrazka, który próbuje zaprezentować.  A co za tym idzie, każdy uważa, że jego dzieło idealnie odwzorowuje obrazek na karcie, a po ujawnieniu kto co obstawiał często odbywały się dyskusje „co autor miał na myśli”.

Zdobywca Spiel des Jahres to dobry kandydat dla wszystkich fanów gier pokroju Dixita. Trzeba tutaj wytężyć swoją wyobraźnię i bazować na tym, że inni też zrozumieją, o co nam chodzi. Jest tutaj trochę śmiechu, czasami wyrzutów, bo przecież „ja bym to zrobił lepiej”, ale nadal gra jest w miarę szybka, a na koniec każdy jest zadowolony.

Obrazki to gra którą polecamy wszystkim poszukującym nietypowych gier rodzinnych. Wiecie że każda gra jest inna? A to za sprawą kamieni i patyków, które się różnią w kopiach gry, co też jest niespotykanym rozwiązaniem. Gra jest prosta, szybka, międzypokoleniowa, a to bardzo ważne cechy dobrej gry rodzinnej, więc możemy jak najbardziej zgodzić się z jury, które przyznało tę prestiżową nagrodę Obrazkom. Polecamy!

 Nazwa: Obrazki
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive