7 lis 2021

Jak oprowadzisz gości? - recenzja gry Sprytni Ogrodnicy

Edgard Games był kojarzony do tej pory głównie z grami, które są w mniejszym lub większym stopniu związane z nauką języka angielskiego. Gdy przyszła do nas kolejna partia gier, byliśmy troszkę zaskoczeni, w pozytywny sposób. Jednym z tytułów, który dziś chcemy Wam zaprezentować są Sprytni Ogrodnicy. Czy ta niepozornie wyglądająca gra wnosi coś więcej?

Sprytni Ogrodnicy to rodzinna gra planszowa dla 2 – 4 graczy, w której udział mogą wziąć osoby powyżej 6 roku życia. Jedna rozgrywka to około 15-30 minut. W pudełku z grą znajdziecie: 40 kafelków z roślinnymi rzeźbami (8 typów), 4 tekturowe medale, planszę, 4 żetony punktacji, 32 pionki gości parku (po 8 w 4 kolorach), podstawki pod pionki, instrukcję. Wykonanie jest naprawdę dobre, kafelki są sztywne, pionki również szybko nie powinny się popsuć, więc tutaj duży plus.

Zasady gry są proste, dlatego też gra przeznaczona jest dla tak młodych graczy. Podczas przygotowania rozgrywki wykładamy 25 zakrytych kafelków w układzie 5x5, po czym odkrywamy ten leżący w samym środku. Każdy z graczy bierze pionki w swoim kolorze, a także otrzymuje 3 zakryte kafelki. W swojej turze gracz układa jeden ze swoich pionków w danym rzędzie (można układać w rzędzie, kolumnie jak i po dowolnym skosie), bierze kafelek z tego rzędu i wykłada odkryty jeden z czterech z ręki w miejsce z którego zabrał. Na żetonach są konkretne rzeźby z cyframi od 1 do 5. Na koniec gry zapunktujemy za rzeźby, które widzą nasze pionki… ale nie za wszystkie. Jak to w życiu – te wyższe rzeźby będą zasłaniać niższe (czyli o niższych wartościach), więc musimy dobrze układać kafelki, by z jednej stronie pomóc sobie, a z drugiej utrudnić przeciwnikowi. Dodatkowe punkty zdobędziemy za takie same rzeźby w danym rzędzie. Gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Sama gra ma naprawdę proste zasady, ale zarówno dorośli jak i dzieci mogą się przy niej napocić. Musimy w niej trochę poplanować, sprawdzić co mamy „na ręce”, idealnie rozstawić swoje pionki, a finalnie i tak przeciwnik nam zrobi psikusa i zasłoni rzeźbę inną, większą rzeźbą. Ta pośrednia negatywna interakcja jest tutaj wyczuwalna i dobrze robi tej grze.

Autorem jest Danny Devine, autor takich gier jak MobTown, Kości Obfitości, Urbanista i wielu innych, ale te zostały wydane w polskiej wersji językowej (co zabawne – każda z nich przez innego wydawcę). Jeżeli graliście w powyższe gry to wiecie, że w każdej z nich trzeba choć trochę wytężyć swoje szare komórki.

Sprytni Ogrodnicy to rodzinna gra z prostymi zasadami, ciekawymi ilustracjami i w miarę szybką rozgrywką. Zdecydowanie sprawdzi się do grania międzypokoleniowego, a dodatkowo można sobie  delikatnie przeszkadzać, co dla nas jest również dużym plusem. Naszym zdaniem jest to bardzo interesujący tytuł dla stawiających swoje pierwsze kroki w świecie gier planszowych, ale starsi gracze też nie będą z nudą patrzeć na grę, a wręcz przeciwnie, będą starali się „wykręcić” jak największą liczbę punktów.



 Nazwa: Sprytni Ogrodnicy
Wydawnictwo: Edgard Games
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu 
Edgard za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 








Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive