24 lis 2021

Szybcy, inteligentni i spostrzegawczy agenci wzywani! – recenzja gry Neurony w akcji

Jak wiecie, lubimy wszelakie gry planszowe – od ciężkich euro gier typu Reavers of Midgard, do lekkich gier na spostrzegawczość jak Sherlook. Dziś przychodzimy do was z propozycją gry, w której wasze neurony i zwoje mózgowe rozgrzeją się do czerwoności, bo będziecie musieli być nie tylko spostrzegawczy, ale i szybcy! Zapraszamy na recenzję gry Neurony w akcji.

Neurony w akcji to wyścigowa gra planszowa dla 1-5 graczy w wieku 6+. W grze będziecie wypełniać zlecane wam misje, polegające na jak najszybszym odnalezieniu wymaganych symboli bądź liczb na kafelkach i układaniu ich w poprawnej kolejności. W pudełku znajdziemy: 90 dwustronnych kart misji, 60 dwustronnych kafelków z kolorowymi symbolami i liczbami, a także instrukcję. Wykonanie jest bardzo dobre – komponenty są dobrej jakości, a ilustracje bardzo kolorowe i przyjazne najmłodszym. Aczkolwiek chętnie widzielibyśmy ten tytuł w nieco mniejszym pudełku.

Neurony w akcji mają zasady proste do wytłumaczenia i jeszcze prostsze do zrozumienia. W grze występują trzy warianty rozgrywki: podstawowy, zaawansowany i solo. Omówimy najpierw ten najprostszy. Każdy z uczestników bierze jedną, losową kartę misji z poziomu pierwszego i kładzie ją dowolną stroną do góry. Gdy wszyscy będziecie gotowi, odwracacie swoje karty na drugą stronę i rozpoczynacie ich uzupełnianie, dobierając odpowiednie kafelki ze środka stołu. Warto tutaj dodać, że misję zawsze wypełniacie od lewej do prawej, kładąc po jednym kaflu i używając tylko jednej ręki. Kafelki dokładacie pod symbolami znajdującymi się na kartach misji – chyba nie musimy mówić, że symbole muszą się zgadzać? Osoba, która jako pierwsza ukończy swoją misję, zatrzymuje rozgrywkę i wszyscy sprawdzają, czy poprawnie ułożyła kafle. Jeśli nie, to losuje nowe zadanie i rozpoczynacie nową rundę. A jeśli wszystko się udało, to wygrany pobiera kartę misji z poziomu drugiego. W ten sposób gracie, aż ktoś ułoży poprawnie kod z 10 poziomu. Bardzo proste prawda?

W wariancie zaawansowanym gracie bardzo podobnie jak w podstawowym. Ta opcja sugerowana jest dla rozgrywek, w których uczestniczą osoby w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania. Różni się ona tym, że gracze starsi zaczynają z wyższych i trudniejszych poziomów niż 1. Po każdej rundzie wygrana osoba zatrzymuje swoją kartę misji, a gra się kończy, gdy jeden z graczy wypełni misję z poziomu 10 lub np. po ustalonej licznie rozegranych rund. Wtedy wszyscy liczycie, ile kart misji zdobyliście, a wygrywa osoba, która ma ich najwięcej. Pamiętajcie też, że zawsze możecie spróbować swoich sił w trybie jednoosobowym, gdzie na wypełnienie misji macie 20 sekund!
 
To, co cechuje grę Neurony w akcji to duża regrywalność. W grze jest 90 dwustronnych kart misji! To naprawdę sporo, więc jest bardzo mała szansa na dwie takie same rozrywki z rzędu. Ale co takiego jest w tej grze, że tak ją chwalimy? Fakt, że oprócz gry wyścigowej jest to bardzo wciągający tytuł, wspomagający rozwój najmłodszych graczy. Dzieci będą ćwiczyć spostrzegawczość, refleks i koncentrację. Dodatkowo gra trochę zmusza do wnioskowania i logicznego myślenia oraz rozwija kompetencje matematyczne (które liczby są mniejsze/większe).

Proste zasady, ściganie się o kafelki ze stołu, szukanie odpowiednich liczb i symboli, coraz bardziej skomplikowane wymagania do skończenia misji. To tylko część czynników, które sprawiają, że Neurony w akcji to bardzo dobry tytuł dla osób w każdym wieku. Jasne – docelowo jest to gra dla najmłodszych, ale takie ćwiczenie mózgu zrobi dobrze i starszym. Fakt, że rozgrywkę można dostosować do poziomu graczy, jest tylko furtką do dorobienia jakichś domowych reguł.

Słowem podsumowania chcielibyśmy polecić grę Neurony w akcji. Jest to bardzo dobry tytuł na wieczory i dla osób w różnym wieku – łączy pokolenia! Polecamy ją oczywiście najmłodszym, ale też wszystkim, którzy lubią gry na refleks i spostrzegawczość, a także osobom, które szukają wciągającej gry rodzinnej. Jest zabawa, jest akcja i rywalizacja no i najważniejsze — jest nauka! Aż chce się do tej gry wracać!

 

 Nazwa: Neurony w akcji
Wydawnictwo: Edgard Games
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu
Edgard Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive