20 gru 2021

Zalety płatności kartą i telefonem w Internecie.

TOP 5 powodów, dla których płatności kartą i telefonem są lepsze

Dzięki sprawnemu rozwojowi płatności zbliżeniowych, kart debetowych i aplikacji mobilnych gotówka prawdopodobnie już wkrótce będzie historią. Odkąd pamiętamy, stanowiła ona podstawową formę rozliczeń, jednakże biorąc pod uwagę zarówno rozwój technologiczny, jak i powolne odchodzenie od tego, co staje się już niewygodne, płatności cyfrowe stanowią o wiele atrakcyjniejszą alternatywę. W dalszej części tego artykułu poznasz historię gotówki oraz 5 najlepszych powodów, dla których płatności kartą i telefonem są lepsze od transakcji gotówkowych. Miłej lektury!

Historia gotówki

Pieniądze niezależnie od tego, czy są reprezentowane przez metalową monetę, czy kartkę papieru nie zawsze są cenne. Ich wartość zależy od wagi, jaką przypisują im ludzie — jako środkowi wymiany. Pieniądze pozwalają ludziom pośrednio handlować towarami i usługami oraz stanowią odwzorowanie wartości określonych rzeczy, a także umożliwiają na gromadzenie bogactwa. Poniżej znajdują się interesujące fakty dotyczące pieniędzy:

  • Przed pieniędzmi ludzie nabywali i wymieniali dobra poprzez system handlu wymiennego, który obejmuje bezpośredni handel towarami i usługami;

  • Jako pierwsi system pieniądza papierowego opracowali Chińczycy około 770 roku p.n.e.;

  • Pieniądze wyrażają wartość, odpowiednio do tej, jaką przypisują im ludzie;

  • Pierwszym regionem, gdzie powstał pierwszy zakład do produkcji monet była Lidia (dzisiejszy obszar zachodniej Turcji), około 600 roku p.n.e.

Chociaż w większości przypadków terminy „pieniądz” i „waluta” używane są zamiennie, istnieje kilka teorii, które sugerują, że pojęcia te nie są tożsame. Według niektórych twierdzeń pieniądz z natury jest koncepcją niematerialną, podczas gdy waluta jest fizyczną i namacalną manifestacją niematerialnego pieniądza.


W związku z tym zgodnie z tą teorią pieniędzy nie można dotknąć ani powąchać. Waluta to moneta, banknot, przedmiot itp. Podstawową formą pieniądza są liczby z kolei formą waluty papierowe banknoty, monety czy karty debetowe. Pomimo tego, że to rozróżnienie w niektórych dyskusjach może być kluczowe, to biorąc pod uwagę ogół, ludzie stosują te terminy zamiennie.

Przejście od handlu wymiennego do waluty

Pieniądze, które przez lata posiadały wiele form, są częścią ludzkości od ponad 3000 lat. Przed tym okresem historycy są zgodni, że prawdopodobnie stosowano system barterowy. Barter to bezpośrednia wymiana towarów i usług, na przykład rolnik może wymienić swoją pszenicę na narzędzia do uprawiania pola. Jednakże takie umowy wymagają czasu, aby stały się skuteczne. Drugą kwestią pozostaje możliwość spełnienia warunków tej umowy.


Powoli, na przestrzeni wieków, rozwijał się rodzaj waluty, obejmujący łatwo wymienialne przedmioty, takie jak:

  • miód;

  • skóra zwierząt;

  • buty;

  • cukier;

  • sól;

  • broń.


Wszystkie z wymienionych rzeczy miały swoją wartość, która mimo wszystko nadal podlegała negocjacjom. Ta metoda handlowania znajduje zastosowanie na całym świecie nawet w obecnych czasach, ponieważ często ciężko jest ustalić wartość umowy. Niemniej jednak dzięki wprowadzeniu pieniądza w takiej formie, w jakiej znajduje się obecnie, interesy mogą być prowadzone znacznie sprawniej.

Powstanie pierwszej oficjalnej waluty

W 600 r. p.n.e. król Lidii Alyattes wybił pierwszą oficjalną walutę. Monety zostały wykonane z elektrum, mieszanki srebra i złota, i posiadały wybite obrazki, które pełniły funkcję nominałów. Na ulicach Sardes, około 600 r. p.n.e., gliniany słój kosztował dwie sowy i jednego węża. Oczywiście wszystko nawiązywało do obrazków, które znajdowały się na określonych monetach. 


Waluta Lidii pomogła krajowi rozwinąć się zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie czyniąc tę krainę jako jedno z najbogatszych imperiów w Azji Mniejszej. Co ciekawe frazeologizm „bogaty jak Krezus” nawiązuje do ostatniego króla Lidii, który słynął z ogromnego bogactwa i jednocześnie stworzył pierwszą oficjalną walutę na świecie.

Powody, dla których płatności kartą i telefonem są lepsze

Zwolennicy zarówno gotówki, jak i płatności alternatywnych od lat prowadzą gorące dyskusje, które jak dotąd nie przyniosły żadnych konkretnych rozstrzygnięć. Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że niektóre kraje starają się odejść od gotówki, a karty i płatności telefonem zyskują kolejnych fanów. Poniżej znajdują się najlepsze powody, które powinny zakończyć te dywagacje. 

Gotówka wprowadza chaos

Gotówka jest nie do zidentyfikowania podobnie jak wszystkie zakupy, które zostały nią opłacone. Tak, więc prawie niemożliwe jest efektywne zarządzanie finansami i poprawa w tej kwestii. Dzięki cyfrowym formom płatności takimi jak karty debetowe czy płatności zbliżeniowe możesz otrzymać powiadomienia push zaraz po dokonaniu płatności. Ponadto wykorzystując karty płatnicze lub telefonem masz pod ręką pełną historię transakcji, dzięki czemu możesz monitorować swoje wydatki i podejmować świadome decyzje finansowe.

Niezręczne sytuacje

Czy wiesz, że są kraje, które są bardzo blisko wyeliminowania gotówki z rynku krajowego, po to, by całkowicie wykorzystywać do tego płatności bezgotówkowe? Norwegia i Dania wiodą prym w tym, aby stać się bezgotówkowym społeczeństwem, ale prawdziwym liderem jest Szwecja, w której tylko 3% wszystkich transakcji, stanowią transakcje gotówkowe. W ciągu najbliższych lat ten wynik ma być jeszcze niższy.


Ogólnie rzecz biorąc, kraje skandynawskie nie są fanami banknotów i transakcji gotówkowych, dlatego płatności cyfrowe cieszą się największą popularnością. Wiele sklepów, restauracji i banków odmawia przyjmowania gotówki, ponieważ konsumenci rzadko z niej korzystają. Niektórzy sprzedawcy umieszczają na drzwiach przed wejściem do lokalu znak, który informuje o tym, że są akceptowany tylko płatności zbliżeniowe. 


Jeżeli wybierasz się na północ, to weź pod uwagę to, że dobrze by było posiadać kartę kredytową i aplikację mobilną. W przeciwnym razie nie będziesz mógł skorzystać ze wszystkich usług, które będą tam oferowane.

Gotówka ułatwia popełnianie przestępstw

Gotówka jest niemożliwa do zidentyfikowania i zapewnia anonimowość, której nie zapewniają płatności cyfrowe. Oczywiście nie mamy na myśli numerów seryjnych, którymi są oznaczone banknoty. Wiesz, że nawet teraz w Twoim portfelu może znajdować się skradziony z banku kilkanaście lat temu banknot? Gotówka jest przekazywana z ręki do ręki, więc czyni ją to skutecznym narzędziem działalności przestępczej. Niemal wszystkie grupy przestępcze, które zajmują się nielegalną działalnością, wykorzystują gotówkę, aby ułatwić sobie pranie pieniędzy, unikanie płacenia podatków i inne nielegalne działania. Gdyby istniały tylko płatności cyfrowe, zachowania przestępcze byłyby znacznie trudniejsze do ukrycia.


Z punktu widzenia konsumenta, noszenie przy sobie gotówki jest dość ryzykowne. Każdego dnia tysiące banknotów zostaje skradzionych lub zgubionych. W przypadku kart debetowych ryzyko jest znacznie niższe — nawet jeśli ktoś ukradnie Twoja kartę, możesz ją szybko zablokować w aplikacji i jednocześnie umożliwić wykonywanie płatności.

Większa kontrola nad pieniędzmi

Chociaż wydawać by się mogło, że gotówkę jesteśmy w stanie lepiej kontrolować, to jest to tylko mit. Kiedy używasz gotówki do robienia codziennych zakupów, możesz łatwo stracić kontrolę nad swoimi wydatkami. Zaczynasz dzień z portfelem pełnym gotówki i zanim się zorientujesz, pieniądze po prostu się ulatniają. Czasami nawet nie jesteś w stanie sobie przypomnieć, kiedy wydałeś swoje ostatnie 100 zł.


W przeciwieństwie do gotówki, karty debetowe zazwyczaj są podpięte pod konto internetowe, które jest dostępne poprzez aplikację mobilną danego operatora. Dzięki temu jesteś w stanie sprawdzić, na co dokładnie, o której godzinie i gdzie, wydałeś swoje pieniądze. Płatności mobilne otwierają przed ludźmi zupełnie nowe rozwiązania, które w przypadku wykorzystywania gotówki nie są możliwe.

Gotówka jest niezręczna

Mnóstwo ludzi wykorzystuje gotówkę, aby oddać pieniądze kolegom lub wpłacić pieniądze na cele charytatywne, ale co zrobić, jeśli nie masz dokładnej kwoty w profilu? Możesz zaoszczędzić sobie tych niewygód i niezręcznych momentów dzięki aplikacjom, takim jak, chociażby Revolut.


Ta aplikacja mobilna umożliwia Ci natychmiastowe wysłanie pieniędzy do innych użytkowników za pomocą kilku stuknięć. W ten sposób możesz szybko przesyłać informacje do znajomych i odkładać pieniądze na wymarzone wakacje. Dodatkowo za pomocą karty wydanej do konta możesz wpłacić w każdym sklepie i wypłacać pieniądze z większości bankomatów na świecie, natomiast warto mieć na uwadze wysokość prowizji, ponieważ często są one różne dla określonych marek.

Wykorzystywanie płatności kartą i telefonem w Internecie

Internet to przestrzeń, w której wykorzystanie gotówki jest niemożliwe. Oczywiście do zakupów pośrednich możemy wykorzystać gotówkę, ponieważ zapłacić nam przyjdzie dopiero w momencie dostarczenia zamówienia przez kuriera, jednakże chcąc zamówić usługę online, płatność można uiścić tylko za pomocą karty kredytowej. Innym miejscem, gdzie można wykorzystać płatności kartą debetową lub telefonem są kasyna internetowe. Wszyscy operatorzy umożliwiają przeprowadzanie płatności za pomocą wielu różnych metod płatności, które zostały wymienione poniżej:


Metoda płatności

Rodzaj

Neteller

portfel elektroniczny

PayPal

system płatności

Skrill

portfel elektroniczny

Paysafecard

karta przedpłacona

Visa/Mastercard

karta debetowa/kredytowa


Przeprowadzanie płatności przy użyciu karty lub płatności telefonem niesie dla graczy dużo korzyści. Każde casino online PL oferuje do wybranej metody specjalne promocje, które zwiększają saldo gracza. Najbardziej lubianym bonusem wśród hazardowej społeczności bez wątpienia jest bonus od depozytu, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie nawet do 300% kwoty wpłaty. Innymi promocjami, jakie są oferowane przez operatorów kasynowych są: darmowe spiny, bonus bez depozytu, cashback, freebet i bonus powitalny.

Podsumowanie

Gotówka nadal jest wykorzystywana przez wszystkie społeczeństwa, natomiast płatności cyfrowe stanowią coraz większy procent wszystkich transakcji, a w przyszłości sytuacja ta z pewnością ulegnie zmianie na korzyść płatności bezgotówkowych. Wiele branż już teraz preferuje tylko płatności za pomocą kart debetowych czy płatności telefonem. Warto zauważyć, że wszystkie płatności za usługi online tj.: Spotify czy Netflix, mogą zostać opłacone cyfrowo, stąd gotówka nie znajdzie tutaj zastosowania. 


Powyższe powody dodatkowo przemawiają za tą formą rozliczania się nie tylko w Internecie, ale także w codziennym życiu. Oczywiście będzie musiało minąć jeszcze sporo czasu, aż gotówka przestanie być używana, natomiast warto wyposażyć się w niezbędną wiedzę, która pozwoli zapoznać się z innymi sposobami rozliczania, które w porównaniu do niej posiadają o wiele więcej zalet.


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive