10 gru 2021

Ocal swój leśny dom oraz święte Drzewo — recenzja gry Pradawny Las

Są takie tytuły, które wciągają nas na wiele godzin i chętnie do nich wracamy. Są też jednak takie, które po rozegraniu kilku partii zwyczajnie nas nie porywają. Szalę w obie strony może przechylać wiele czynników — temat gry, wykonanie czy zaimplementowane mechaniki. No i najważniejsze — doświadczenie graczy z innymi tytułami. Dziś zaprezentujemy wam grę, do której stare planszówkowe wygi niekoniecznie zasiądą, ale która zdecydowanie zainteresuje osoby poznające dopiero nowoczesne gry planszowe. Zapraszamy na recenzję gry Pradawny Las.

Pradawny Las to strategiczna gra planszowa dla 2-4 graczy w wieku 10+. W grze wcielacie się w rolę Ducha Natury, który będzie musiał przeciwstawić się niszczycielskimi płomieniom Onibi i walczyć o tytuł Wielkiego Strażnika Lasu. Są trzy drogi do zwycięstwa i to właśnie ty zdecydujesz, czy wygrasz poprzez sadzenie drzew obronnych, odpędzanie bezwzględnych płomieni, czy obudzisz moc Sankiego — Obrońcę Lasu!

Po zdjęciu folii ochronnej i otwarciu pudełka czeka na nas kilka tekturowych arkuszy z różnymi żetonami i innymi elementami do wyciśnięcia. Gdy przez to przebrniecie, to nie ominie was lektura przystępnie napisanej instrukcji z przykładami. Wszystkie elementy (żetony, planszetki, karty, standy) wykonane są bardzo dobrze i wytrzymają naprawdę wiele rozgrywek. Brakuje nam tylko jakiejś karty ze skrótem zasad i akcji, by nie zerkać często do instrukcji. Na uwagę zasługują ilustracje — są pięknie narysowane i zdecydowanie przykuwają uwagę graczy, ale przede wszystkim dzieci. Za oprawę graficzną odpowiedzialną jest Apolline Etienne, której dzieła mogliście już widzieć np. w Muzie.

Zasady gry są stosunkowo proste, jednak wymagają uważnego przeczytania instrukcji. Na szczęście ta zawiera przykłady ze zdjęciami i opisem konkretnej sytuacji, więc nie powinniście mieć trudności ze zrozumieniem reguł. Gra składa się z serii rund, które rozgrywacie do momentu, aż któryś z graczy spełni jeden (albo i więcej!) warunek zwycięstwa. Podczas każdej rundy musicie przejść przez trzy fazy, które zaraz opiszemy. Jednak wcześniej musicie wiedzieć, że podczas przygotowania gry otrzymujecie swój zestaw elementów potrzebnych do niej, w tym początkową talię kart. I to nią będziecie „operować” w pierwszej fazie, którą wszyscy wykonują jednocześnie. Polega ona na odkrywaniu kolejnych kart Strażników z własnej talii do momentu, aż sami nie zdecydujecie, by przestać lub nie odkryjecie trzech kart z czarnym symbolem samotnika. Tutaj trzeba powiedzieć, że na kartach oprócz wspomnianego już symbolu, znajdziecie również biały symbol stada (niweluje jeden negatywny symbol) oraz informacje, jakie żywioły dostarcza dana karta strażnika. A żywioły te są walutą, dzięki której możecie wykonywać akcje w drugiej fazie. I płynnie do niej przechodząc – w tej fazie rozpatrujecie jedną lub dwie akcje (w zależności od ilości posiadanych czarnych i białych symboli na wyłożonych kartach). Do wyboru są - pobranie żetonu magii (pozwala on pozbyć się czarnego symbolu w pierwszej fazie), kupienie nowych kart Strażników, ugaszenie pożaru, przesunięcie się do przodu na kręgu duchów lub posadzenie nowego drzewa w swoim lesie, by otrzymywać z niego stałe bonusy. Gdy wszyscy wykonacie swoje skrzętnie obmyślone działania, gra przechodzi do trzeciej fazy, podczas której sprawdzacie, czy trzeba dołożyć żetony ognia na krąg duchów, czy otrzymacie karty Ognistych Waranów oraz dokładacie nowe karty Strażników (jeśli były jakieś puste miejsca po ich zakupie we wcześniejszej fazie). W taki oto sposób gracie do momentu, aż ktoś z was spełni przynajmniej jeden warunek zwycięstwa, poprzez zebranie 12 różnych drzew obronnych albo 12 żetonów pożarów, bądź przez posiadanie 12 świętych kwiatów.
 
Tak pokrótce przedstawia się rozgrywka w Pradawny Las. Nie rozpisywaliśmy bardzo szczegółowo konkretnych akcji, ponieważ nie są one skomplikowane, a można o nich poczytać w instrukcji. Całość opiera się na tym, by jak najlepiej wykorzystać symbole zebrane w pierwszej fazie, celem zdobycia rzeczy wymaganych do zwycięstwa. Zaimplementowano tutaj dość popularną mechanikę budowania talii przez dokupowanie nowych, coraz to lepszych kart. Występuje również tzw. push - your - luck, gdzie odkrywając kolejne karty, którymi będziemy się posiłkować w tej rundzie, liczymy na łut szczęścia, że czarny symbol pojawi się jak najrzadziej.

Pojawia się również parę innych mechanik, jak np. zbieranie określonego setu kafelków oraz kupowanie nowych, by otrzymywać z nich bonusy. Jednak to, co nam najbardziej przypadło do gustu, to nasza ulubiona negatywna interakcja polegająca na tym, że poruszając się pionkiem po kręgu duchów i przeskakując przez pionek przeciwnika, możemy odebrać mu jeden żeton zwycięstwa z dostępnych w jego prywatnej puli. Są to specjalne żetony, rozdawane każdej osobie biorącej udział w rozgrywce, które liczą się przy sprawdzaniu warunku zwycięstwa.

Pradawny Las
to gra, która nie skradła naszych serc i prawdopodobnie wyjadacze gier planszowych również mogą mieć podobne odczucie. I dlatego tytuł ten chcemy polecić osobom dopiero poznającym nasze hobby. Takie osoby zdecydowanie będą się dobrze bawiły przy tej grze. Czeka na was wiele emocji podczas dobierania kart — czy uzbieracie tyle symboli, by móc ugasić cały pożar w lesie? Jeśli w tej rundzie posadzisz drzewo z bonusem do kupna kart, to może w kolejnej rundzie uzbierasz, by kupić tę wypatrzoną, drogą kartę! Jest to tytuł, w którym wiele zależy od szczęścia, ale jednocześnie trzeba też zaplanować swoją strategię pracując z tym co wylosujemy. A co najważniejsze — obserwować, jak rozwijają się przeciwnicy i sukcesywnie im przeszkadzać! Zagrajcie i przekonajcie się sami!
 
Nazwa: Pradawny Las
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive