23 gru 2021

Jak życie weryfikuje budowę katedry? - recenzja dodatku Życie do gry Sagrada


Dodatki, ach dodatki. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Często zarzuca się im, że są elementami po prostu wyciętymi z gry podstawowej i zrobionymi jako skok na kasę. Czy przy dodatku Życie do gry Sagrada jest tak samo? Sprawdźcie nasze zdanie na ten temat!

Sagrada: Życie to modułowy dodatek do gry Sagrada, który wprowadza kilka nowości. Jest to drugi z trzech małych dodatków z linii Wspaniałe Fasady. Ten dodatek przeznaczony jest dla już zaznajomionych z grą i oczekujących większej trudności rozgrywki. Pudełko pasujące do linii zawiera: moduł mistrzowski, moduł czeladników, wymagające cele grupowe.

I zaczniemy Was opis od końca, czyli od celi grupowych. Słowo „wymagające” nie zostało użyte tutaj przez przypadek, bo w porównaniu do celów z gry podstawowej czy z dodatku Jeszcze więcej Szkła, te cele są naprawdę trudne. Bo co powiecie na to, że musicie układać kostki pasujące symetrycznie do toru rund? Albo punkty za sumę wartości w ukończonym torze z najniższą łączną wartością? Idzie się nagłówkować!

Moduł czeladnicy to ciekawe rozwiązanie – po pierwsze zastępujemy karty wzorów kartami z dodatku. W trakcie rozgrywki, po dołożeniu kości na specjalnym polu, dociągamy dwie karty czeladników i jedną z nich wybieramy a drugą odrzucamy – kartę możemy zagrać w opisanym na niej momencie. A karty pozwalają: wymieniać kości, otrzymać dodatkowe punkty, ignorować wymagania itd. Troszkę ułatwia rozgrywkę, daje dodatkowe opcje punktacji/układania kostek. Ten moduł jest dobry, gdy siadacie już późnym wieczorem i nie chcecie AŻ tak rozmyślać.

Ostatnim modułem jest Moduł Mistrzowski – i jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest on dla dobrze obeznanych z grą. Moduł ten wprowadza nową planszetkę oraz nowe kości, które… nie mają wartości! W zamian tego mają strzałki. Każdej nowej (pomarańczowej) kości przypisana jest wartość i kolor kości. Aby pobrać pomarańczową kość musimy odłożyć w trakcie wyboru kość w konkretnym kolorze lub o konkretnej wartości. Na kościach są strzałki i oznaczają one tyle, że jeśli wskazują one kości o tym samym kolorze lub wartości to dostaniemy na koniec gry 5 punktów. Jeśli jednak tego nie zrealizujemy, to zapłacimy za to dwoma punktami.

Czy dodatek przeznaczony jest dla wszystkich? Uważamy że tak, bo pomimo iż 2/3 kierowane są do zaawansowanych graczy, tak moduł czeladnicy jest dla tych mało/średniozaawansowanych. Jeżeli jesteście fanami Sagrady, to ten dodatek to „must have” na Waszej półce, bo wprowadza on na tyle ważne zmiany (większe niż Pasja), że trzeba chociażby spróbować z nim zagrać. 
 
Polecamy Wam dodatek Życie do gry Sagrada z czystym sumieniem. To ile ten dodatek wnosi do gry podstawowej, rekompensuje jego cenę, która może wydawać się spora za tak mały dodatek. Jednakże zwiększona regrywalność po tym dodatku, to coś, co warto mieć w takim tytule jak Sagrada.


Nazwa: Sagrada: Życie
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2021
Najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
FoxGamesShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive