12 maj 2022

Zaproś dzieciaki i zbudujcie fort! - recenzja gry FORT

Portal Games współpracę z Ledger Games zaczęło od ROOTa, który został w Polsce bardzo dobrze przyjęty. Była to zasługa zarówno świetnej asymetrycznej rozgrywki, jak i wspaniałych grafik. Kolejnym tytułem (jeszcze przed Oath :)), który pojawił się na polskim rynku dzięki współpracy tych wydawnictw jest Fort, czyli gra o wcielaniu się w dzieciaki i budowaniu tytułowego fortu. Warto?

Fort to szybka gra karciana dla 2-4 osób (a kto kupił w preorderze, to ma też fanowski wariant solo), na około 20-40 minut rozgrywki. Wiek: 10+. W małym, kolorowym pudełku znajdziemy 68 kart Dzieciaków, 22 inne karty, 4 plansze graczy, 4 ściągawki, 1 tor zwycięstwa, 30 drewnianych żetonów pizz, 30 drewnianych żetonów zabawek, 4 drewniane znaczniki Fortów, 4 drewniane znaczniki punktacji oraz instrukcję.

Wykonanie gry jest całkiem niezłe. Karty są czytelne, a wszystkie akcje zostały podsumowane na ściągawkach. Warto zwrócić również uwagę na plansze graczy – są one zrobione na dwuwarstwowej tekturze, dzięki czemu mamy specjalne żłobienia na drewniane elementy, co zapobiega ich przesuwaniu się po planszy.

Zasady gry są stosunkowo proste, a sama rozgrywka przebiega w miarę płynnie. Tura składa się z 5 faz. Pierwsza z nich to zebranie ekipy – jeżeli są karty na naszym podwórku, to zbieram je na swój stos kart odrzuconych. Druga faza to zagrywka – zagrywamy tutaj jedną kartę z ręki i wykonujemy jedną lub dwie akcje z karty. Dodatkowo możesz zagrywać inne karty, aby wzmocnić daną akcję (wtedy liczą się tylko symbole na kartach). W tej fazie inni gracze mogą „naśladować” lidera i rozegrać akcję publiczną (górną), ale muszą odrzucić kartę z pasującym symbolem. Następna faza to Werbunek – musisz zwerbować nowego ziomka do ekipy, a do wyboru masz albo odkryte karty w Parku, albo zakrytą kartę z talii Parku, albo… podwórko innego gracza! Taką kartę dokładasz na stos kart odrzuconych. Faza czwarta to odrzucenie – wszystkie niezagrane karty odrzucacie na swoje podwórko (z którego jak już wiecie, ktoś będzie mógł Wam je podebrać). Wyjątkiem są karty najlepszych przyjaciół (każdy na start ma 2 takie), one nie zagrane idą na stos kart odrzuconych. Ostatnia faza to dobranie - gracz dobiera 5 kart, a jego tura dobiega końca. Co ciekawe – jest to jedyna faza w której dobiera się karty na rękę, a to oznacza, że może dojść do sytuacji, gdzie na początku swojej tury będziesz mieć tylko 2 karty! Karty zagrywane są, by zdobywać Pizzę i Zabawki, aby przenosić je do plecaka, aby kraść innym graczom oraz, przede wszystkim, aby rozbudowywać nasz Fort. W miarę postępu w grze będziemy zdobywać karty zmyślonych zasad (definiujące dodatkową punktację na koniec rozgrywki) oraz karty bonusowe. Gra kończy się w 3 przypadkach: gdy któryś z graczy rozbuduje Fort na poziom 5, gdy skończy się talia Dzieciaków lub gdy w czasie gry któryś z graczy zdobędzie 25 punktów.

To co rzuca się w oczy pierwsze, to styl, który utrzymany jest w klimatach kreskówkowych, świetnie oddający klimat samej rozgrywki. Nazwy kart i ogólnie nazwy w grze są idealnie dostosowane do tematyki, więc można rzec, że pod tym względem zostało wszystko dopracowane.

Nas sama rozgrywka urzekła. Z jednej strony czekamy na swoją turę, by rozegrać zaplanowane akcje, ale z drugiej strony możemy w trakcie rozgrywki naśladować akcje innych graczy, co często daje nam równie wymierne korzyści. Gorzej jeśli nie mamy pasującego symbolu… Odrzucanie kart na podwórko również jest ciekawym zabiegiem i zdarzało nam się zagrać kartę, która dała nam mniej korzyści, ale była bardziej atrakcyjna dla innych graczy i z pewnością byłaby nam zabrana, bo tak naprawdę do początku swojej kolejnej tury nie wiemy, co nam wróci do talii, a to może mocno wpłynąć na taktykę.

Fort to jedna z tych gier, do których wracamy chętnie, szczególnie jeśli nie mamy dużo czasu. Gra się ciekawiej w 3-4 osoby, gdyż jest więcej kart do podebrania, ale rozgrywka we dwoje również nam się bardzo podobała i próbowaliśmy się z jednej strony prześcignąć w budowaniu, a z drugiej w miarę kontrolować co ma nasz przeciwnik, by móc mu to podebrać. Serdecznie polecamy Wam wypróbowanie tego tytułu, gdyż naszym zdaniem naprawdę warto!


Nazwa: FORT
Wydawnictwo: Portal Games
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Portal Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive