10 maj 2022

Zostań Picassem w swoim domu! – recenzja gry Pablito

W dzisiejszym artykule chcemy zaprezentować wam grę, w której zostaniecie mistrzami malarstwa, nie trzymając nawet pędzla w dłoni. Jak to możliwe zapytacie? Otóż wystarczy parę żetonów, kilka kawałków drewna i mnóstwo wyobraźni. Zapraszamy na recenzję gry Pablito wydawnictwa Pink Frog.

Pablito to imprezowa gra artystyczna dla 2-6 graczy w wieku 8+. W grze musicie przedstawić to, co widzicie na wylosowanej karcie za pomocą figur geometrycznych. Nie od dziś wiadomo, że w każdym człowieku drzemie dusza artysty, zatem pokażcie na co was stać i zaprezentujcie światu swój wernisaż! Przedstawcie ilustrację z karty tak, by inni gracze odgadli, co układacie. Im trudniejsza karta do zaprezentowania i im mniej elementów użyjecie, tym więcej punktów zostanie dla was! Zwycięży ten z graczy, który posiada najwięcej punktów na koniec gry.

Pablito to bardzo elegancko wydana gra planszowa. Skromne ilustracje na pudełku prezentują abstrakcyjne obrazy, które tylko pobudzają wyobraźnię. Zawartość gry jest całkiem pokaźna. Znajdziecie między innymi drewniane znaczniki punktów, tekturowe figury geometryczne, drewniane patyczki, sznurek, planszę, klepsydrę no i instrukcję. Elementy są wykonane starannie i solidnie. Żetony i karty są twardsze i wytrzymają wiele rozgrywek. W pudełku znajdziecie również ponad 160 kart z obrazkami do zaprezentowania, więc gra nie prędko się wam znudzi.

Jak zatem rysuje się obrazy bez użycia farb? Już wam tłumaczymy. W swojej turze aktywny gracz dobiera jedną kartę, nie pokazując jej innym graczom. Gdy będzie gotowy, odwraca klepsydrę i za pomocą dostępnych elementów stara się odwzorować na planszy to, co zobaczył na karcie. W tym czasie pozostałe osoby starają się odgadnąć, co autor ma na myśli, zanim skończy się czas. Gracz, który odgadnie hasło, otrzymuje tyle punktów, ile wynosi łączna wartość elementów, użytych przez rysującego (drewniany element jest wart 1 punkt, tekturowy 2, a sznurek aż 3 punkty). Natomiast osoba, która prezentowała hasło z karty, otrzymuje różnicę między liczbą na karcie, a wspomnianą wartością użytych elementów. Dodatkowo gracz „rysujący” zatrzymuje kartę z odgadniętym hasłem. Każda taka karta na koniec gry warta jest kolejne 5 punktów zwycięstwa. Do liczenia punktów są dedykowane, drewniane znaczniki i te też pobieracie po odgadnięciu hasła. W ten sposób gra toczy się do momentu, aż nie skończą się przewidziane karty na całą rozgrywkę, zabraknie znaczników punktacji, albo któryś z graczy straci wszystkie znaczniki punktów (bo jeśli nikt nie odgadnie waszej karty w czasie, to tracicie punkty). W tym momencie podliczacie punkty zwycięstwa (kostki oraz zebrane karty za odgadnięte hasła). Gracz, który ma najwięcej punktów, zostaje zwycięzcą!

Gra Pablito to ciekawa wariacja gier typu Imago, czy Obrazki. Podobnie jak we wspomnianych tytułach, tutaj gracze będą starali się przenieść obrazek na planszę za pomocą różnych kartonowych czy drewnianych figur. Clue polega na tym, aby zrobić to, używając jak najmniejszej ilości elementów, najlepiej tych najmniej wartościowych. Te bardziej cenne dają większą możliwość łatwiejszego narysowania obrazu, ale dadzą też więcej punktów przeciwnikom.

Jak możemy przeczytać na okładce – jest to gra imprezowa. Zalecamy zatem grać w większym gronie znajomych. Zapewniamy was, że nierzadko bywały u nas wesołe sytuacje, gdy kłóciliśmy się o to, co przedstawia ułożony obraz na planszy na stole. Uruchomcie zatem waszą wyobraźnię, bo przy pomocy tych kilku elementów da się pokazać naprawdę wiele, a jeszcze więcej da się z nich odczytać. Niekoniecznie odgadując poprawne hasło.

Pomimo swoich humorystyczno – imprezowych walorów, grę polecamy również dzieciom. Przy pomocy dorosłych gra rozwija wyobraźnię, kreatywność oraz planowanie wykorzystania zasobów. Naszym zdaniem Pablito to świetny tytuł dla osób w każdym wieku. Sprawdźcie sami ten tytuł!

Nazwa: Pablito
Wydawnictwo: Pink Frog
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Pink Frog za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive