17 cze 2022

Do kogo wyślesz swój list? - recenzja gry Star Wars Pałac Jabby (List Miłosny)

Gra List Miłosny to prosta, szybka karcianka, która podbiła serca graczy, szczególnie tych początkujących. Nie dziwne więc, że doczekała się wielu różnych wersji tematycznych (m.in. Batman, Hobbit, Star Wars). W naszych rękach znalazła się odmiana o tytule: Star Wars: Pałac Jabby. Czy to tylko zmiana warstwy graficznej, czy może zmieniono coś jeszcze?

Star Wars: Pałac Jabby to gra karciana oparta na mechanice z Listu Miłosnego, przeznaczona dla 2 – 6 graczy. Jedna pełna rozgrywka to około 15 minut, a wiek graczy to 10+. Ta wersja gry zbliżona jest najbardziej do wersji Premium Listu Miłosnego, otrzymujemy więc bawełniany woreczek z naszytym logotypem, plastikowe żetony z symbolem pałacu Jabby, no i oczywiście karty. Wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie.

Zasady gry są bardzo proste, ale nie obyło się bez zmian. Po pierwsze otrzymaliśmy 4 karty celów, które definiują zwycięzcę w danej rundzie (w przypadku wyczerpania się talii) – losuje się jedną kartę na całą rozgrywkę. Dodatkowo postacie zostały podzielone na dwie frakcje – bohaterów Rebelii oraz mieszkańców Pałacu. Niektóre efekty kart mogą odnosić się do przynależności danej postaci (np. Jabba the Hutt mówi, że wybieramy jednego gracza i jeśli wybrany przez nas gracz ma na ręce kartę z symbolem Rebelii, to odpada z gry). Same reguły pozostały bez zmian – na ręce posiadamy jedną kartę, w swojej rundzie dobieramy drugą i zagrywamy jedną z nich, rozpatrując jej efekt. Gra się do momentu, aż w grze zostanie jeden gracz lub gdy wyczerpie się talia (wtedy zwycięzcę wybieramy za pomocą karty celu). W zależności od liczby graczy trzeba wygrać daną liczbę rund (punkty zaznacza się, pobierając plastikowe znaczniki), by wygrać całą rozgrywkę.

Reguły da się wytłumaczyć w mniej niż minutę. Jeżeli chodzi o skalowanie, to ta wersja najbardziej nam się podoba na 3-4 osoby, wtedy jest i dynamicznie i runda nie kończy się za szybko. Sprawdza się zarówno jako tytuł dla początkujących i jako przerywnik pomiędzy innymi, ciężkimi tytułami.

Dla nas, jako fanów Gwiezdnych Wojen, ten tytuł był w kategorii „must have”. Lubimy List Miłosny, zabieramy go często, by pograć z rodzicami, więc w takiej lekko urozmaiconej postaci przyjął się od razu. I to właśnie go wyróżnia – mamy tutaj dodatkowe cele, frakcje, trzeba ciutek więcej pokombinować, ale nadal jest to prosta w zasadach gra.

Star Wars: Pałac Jabby to bardzo fajny, lekki tytuł na przerwę w pracy, przerwę pomiędzy innymi tytułami, czy aby wprowadzić nowych ludzi w proste karcianki. Gra się szybko, a fanom Gwiezdnych Wojen zdecydowanie spodobają się grafiki, które utrzymane są w klimacie oryginalnej trylogii. Polecamy!

 

Nazwa: Star Wars: Pałac Jabby
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2022

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive