5 cze 2022

Licytuj, dopytuj i zwiedzaj Polskę! - recenzja gry Kto da mniej. Polska

Poeta, pedagog, działacz społeczny, a przede wszystkim wybitny polski bajkopisarz, znany jako Stanisław Jachowicz, napisał wiersz o prostym, aczkolwiek zacnym tytule Wieś. Na pewno kojarzycie frazę „Cudze chwalicie, Swego nie znacie. Sami nie wiecie, Co posiadacie.". Pochodzi ona ze wspomnianego utworu, a przytaczamy ją ze względu na fakt, że dzięki uprzejmości wydawnictwa EdgardGames w nasze ręce wpadła gra dla ludzi ciekawych świata, zwłaszcza Polski! Zapraszamy zatem na recenzję gry Kto da mniej. Polska.

Kto da mniej. Polska wydawnictwa Edgard Games to świetna gra karciana dla całej rodziny, w której sprawdzicie swoją wiedzę na temat polskiej przyrody, historii, geografii oraz kultury. Ale, żeby nie była to tylko zwykła gra quizowa, dodano również elementy licytacji. Zatem bądźcie sprytni, wyciągajcie wnioski, a już na pewno zadawajcie jak najbardziej celne pytania, by naprowadziły was na dobrą odpowiedź!

Gra Kto da mniej. Polska przychodzi w małym pudełku bez folii, ale z przeźroczystymi naklejkami do przecięcia celem otwarcia pudełka. Karty również nie są opakowane folią co w dobie #lesswaste bardzo się ceni! Wykonanie gry stoi na dobrym poziomie. W pudełku znajdziemy 50 kart o Polsce z podpowiedziami i ciekawostkami, 5 kart licytacji, 5 kart bonusowego pytania oraz kostkę K6. Chętnie zobaczylibyśmy twardsze karty, gdyż te użyte łatwo się wyginają. Nie przeszkadza to jednak w rozgrywce. Równie chętnie zobaczylibyśmy małe kosteczki lub znaczniki do zaznaczania ilości pytań na karcie licytacji, które chcemy zadać. Na chwilę obecną trzeba to robić palcem, więc nie jest to zbyt wygodne. Ilustracji w grze nie ma zbyt wiele. Za to na kartach znajdziecie ładne zdjęcie opisywanego regionu/miasta/itd., małą mapkę z podaną lokalizacją oraz kilka ciekawostek.

Przejdźmy do samej rozgrywki. Jak wspomnieliśmy — będziecie sprawdzać swoją wiedzę o Polsce. Waszym zadaniem jest odgadnięcie, jakie miejsca i zabytki w Polsce ukrywają się na kartach. Każda runda składa się z trzech kroków. Pierwszy krok to przeczytanie podpowiedzi. Aktywny gracz, po dobraniu karty, rzuca trzykrotnie kością i czyta podpowiedzi korespondujące z wyrzuconym wynikiem. W drugim kroku, po trzech podpowiedziach, pozostali gracze zakrywają ręką swoje karty licytacji i wskazują palcem, po ilu pytaniach będą w stanie odgadnąć, jaki obiekt ukrywa się na aktualnie rozpatrywanej karcie. Kiedy będziecie gotowi, odsłaniacie karty licytacji, a osoba, która zalicytowała najmniej, będzie zadawać pytania jako pierwsza. I w ten sposób płynnie przechodzicie do kroku trzeciego — zadawanie pytań zamkniętych, rozpoczynających się od słowa CZY. Pytanie musi być zamknięte, a prowadzący może odpowiedzieć tylko TAK, lub NIE. Jeśli nie zna odpowiedzi na zadane pytanie, odpowiada NIE WIEM, a takie pytanie nie liczy się do limitu zadawanych pytań. Jeśli osoba wykorzysta limit swoich pytań, może spróbować udzielić odpowiedzi. Jeśli poprawnie odgadnie — dostaje kartę jako punkt zwycięstwa. Jeśli się pomyli, to możliwość zadawania pytań i próba odgadnięcia przechodzi na kolejną osobę. Gra toczy się do momentu, aż ktoś z was nie zdobędzie 3 lub 5 kart (w zależności od wybranego wariantu długości rozgrywki). Kto pierwszy tego dokona, zostaje zwycięzcą.

Zasady gry Kto da mniej. Polska bardzo proste i tłumaczy się je w kilka chwil. Na szczęście twórcy gry zadbali o urozmaicenie i wprowadzili kilka wariantów rozgrywki. I tak w wariancie rozgrzewki — gracz prowadzący czyta wszystkie podpowiedzi, a po ich wysłuchaniu pozostali gracze zadają po 1 pytaniu zamkniętym, aż do rozwiązania zagadki. Kartę zdobywa gracz, który udzieli właściwej odpowiedzi. Wprowadzony jest również wariant kooperacyjny oraz dla dwóch osób, ale to już zostawimy wam do samodzielnego zapoznania się! Warto również dodać, że w grze występują tzw. karty dodatkowego pytania. Są one jokerem i pozwalają zadać jedno dodatkowe pytanie raz na całą rozgrywkę. Jest to pomocne, bo może się okazać, że to ostatnie pytanie będzie tym, które naprowadzi was na dobrą odpowiedź!

Kto da mniej. Polska jest to przyjemna gra edukacyjna. Można się dowiedzieć wielu naprawdę ważnych ciekawostek o naszym kraju — o miastach, miejscowości czy różnych zabytkach. Dla dorosłych będzie to ciekawy przerywnik od poważnych tytułów, za to dzieci będą miały zarówno walor edukacyjny, jak i rywalizacyjny. Zdecydowanie polecamy wykorzystać grę jako dodatkową lekcję geografii czy historii.

Z serii gier Kto da mniej ukazały się również inne tytuły - jak np. Państwa czy Zwierzęta. Wszystkie z nich świetnie łączą zabawę z nauką, więc polecamy każdy tytuł z osobna i czekamy na kolejne edycje! A opisaną w tym artykule wersję Polska, warto zabrać na kolejną wyprawę dookoła Polski! Nauka poprzez zabawę i praktykę, czyli odwiedzanie miejscowości z kart, to super połączenie!

Nazwa: Kto da mniej. Polska
Wydawnictwo: Edgard Games
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Edgard Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive