14 cze 2022

Wyprowadź psa na spacer — recenzja gry Psiaki na spacerze

Nie będziemy wam tłumaczyć, jak odpowiedzialną rolą jest bycie opiekunem psa — tego dowiecie się z wielu źródeł pisanych, kursów oraz szkoleń z psimi behawiorystami. Jednak, jako że w naszej redakcji są aż trzy psiaki, to nie mogliśmy przejść obojętnie obok tytułu, jakim są Psiaki na spacerze! Zapraszamy do lektury naszej recenzji tej gry. Dowiecie się między innymi, że dobry spacer z psem to nie lada wyzwanie!

Psiaki na spacerze to logiczna gra z serii Smart Games dla 1 gracza w wieku 7+, wydana w Polsce pod szyldem IUVI Games. W grze będziecie musieli wykorzystać swoją logikę, by umieszczać figurki psów, ludzi, kotów i drzew na planszy tak, aby nie wdały się w walkę między sobą. No i żeby właścicielom nie poplątały się smycze!

W średniej wielkości pudełku znajdziecie wszystko, co potrzebne, by wyprowadzić bandę plastikowych psiaków na spacer — małą planszę, cztery figurki psów (z czego trzy połączone stale smyczą z ich właścicielami), dwie figurki kotów oraz drzewo. Instrukcja zawarta jest na jednej stronie małej kartki, więc zasady przeczytacie w mniej niż dwie minuty. Jednak to, co będzie was interesować najbardziej, to książeczka z zadaniami do rozwiązania, a tych jest aż 80! Całość jest wykonana solidnie i prezentuje się naprawdę dobrze. Elementy są wytrzymałe i przetrwają wiele spotkań z dziećmi i ich zabawami. Bo elementy mogą się równie dobrze nadawać do innych zabaw. W końcu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Na uwagę zasługuje materiałowy worek, do którego można schować wszystkie elementy, a dzięki takiej kompresji można grę zabrać ze sobą na wycieczkę.

Jak wspominaliśmy, reguły łamigłówki Psiaki na spacerze są bardzo proste. W pierwszej kolejności wybieracie zadanie z książeczki. Waszym zadaniem jest rozmieścić 4 psy na planszy w taki sposób, aby nie doszło do sprzeczki między bawiącymi się tam zwierzętami. Umieszczacie na planszy drzewa lub koty zgodnie z ilustracją do zadania. Niewykorzystane elementy odkładacie na bok. Następnie umieszczacie wszystkie figurki psów na planszy, zachowując następujące zasady. Symbol ludzika w książeczce wyznacza miejsce, gdzie musi stanąć opiekun psa na planszy. Podobnie ma się sytuacja z symbolem psa. Te nigdy nie mogą sąsiadować poziomo ani pionowo z innymi psami i kotami (mogą po skosie). Smycz musi być ułożona pionowo lub poziomo i pozostać napięta w linii prostej. Nigdy nie mogą się przecinać bądź nachodzić na innego wyprowadzającego, psa bądź kota. Za to możecie wykorzystać drzewo, by smycz zakręciła obok niego o 90 stopni. Gdy już umieścicie wszystkie wymagane elementy na planszy — sprawdźcie swoje ułożenie z poprawnym rozwiązaniem na końcu książeczki. Jak wam poszło?

Tak w skrócie prezentują się Psiaki na spacerze. Jest to wesoła gra logiczna, która z pewnością spodoba się waszym dzieciom. Jest to ciekawy tytuł, w którym trzeba rozwiązać zagadki polegające na prawidłowym ustawieniu elementów na planszy. Ćwiczymy zatem wyobraźnię przestrzenną, a dzięki specjalnej mechanice zakręcania smyczy przy drzewie — gra staje się trochę trudniejsza i bardziej interesująca. Co do samego poziomu trudności, to uważamy, że jest bardzo dobrze wyważony. Dostajecie aż 80 zagadek podzielonych na 4 stopnie — od startera do eksperta. Jeśli myślicie, że te 80 zadań to mało, to chcemy was uprzedzić, że w wielu przypadkach dojście do rozwiązania to kwestia od kilku do kilkunastu minut myślenia. Więc nie musicie się martwić o regrywalność, bo nawet gdy rozwiążecie układ, to po kilkudziesięciu innych rozwiązanych, bez problemu będziecie mogli wrócić do już wcześniej rozegranego. No, chyba że macie fotograficzną pamięć.

Grę logiczną Psiaki na spacerze chcemy polecić wszystkim miłośnikom psiaków! Nawet psim behawiorystom, którym może serce przyśpieszyć, czytając reguły, że smycz musi być napięta. Na szczęście to tylko zabawka! Zabawka, która rozwija u najmłodszych planowanie, rozwiązywanie problemów, ćwiczy logikę i wyobraźnię przestrzenną. Nawet jeśli nie jesteście miłośnikami czworonogów, to i tak warto sięgnąć po ten tytuł ze względu na wspomniane walory rozwijające. Polecamy wszystkim lubującym się w łamigłówkach, puzzlach czy układankach.

Nazwa: Psiaki na spacerze
Wydawnictwo: IUVI Games
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu IUVI Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive