28 cze 2022

Układaj równania i wygrywaj - recenzja gry Archimedes

Uwielbiamy łączyć naukę z zabawą i często wykorzystujemy do tego gry planszowe. Tym razem w nasze ręce trafiła gra Archimedes od najbardziej znanego matematyka wśród twórców gier planszowych – Reinera Knizii. Czy da się zachęcić dzieciaki do nauki matematyki za pomocą gry planszowej? Sprawdźcie!

Archimedes to gra planszowa z serii gier do plecaka wydawnictwa Egmont. Przeznaczona jest dla osób od 7. roku życia. Do rozgrywki może zasiąść od 2 do 5 osób. W małym pudełku znajdziemy 55 kart matematyków, 5 dużych żetonów symboli matematycznych, 25 żetonów punktów oraz instrukcję. Wykonanie jest dobre.

Same reguły to tak naprawdę nauka dodawania. Każdy z graczy ma 5 kart na ręce, a pozostałe karty leżą zakryte na stole. Odkrywa się wierzchnią kartę z talii i odkłada na bok – będzie to pierwsza karta stosu obliczeń. Następnie pierwszy gracz może zrobić jedną z 3 rzeczy: ułożyć równanie, ułożyć równość, dobrać kartę. W pierwszym przypadku gracz bierze symbol matematyczny, kładzie obok pierwszej karty, dokłada drugą kartę, daje znak równości i daje kartę z ręki, odpowiadającą wynikowi. Następnie „składa” karty tak, by jego wynik był teraz na wierzchu i stanowił pierwszą kartę obliczeń. Druga opcja to stworzenie równania – czyli położenia od razu symbolu równości i dołożenie odpowiedniej karty. Trzecia opcja to dobranie karty. Po akcji tura przechodzi do kolejnego gracza. Gra trwa pięć rund, a runda kończy się gdy wszyscy gracze spasują (bo nie ma co dobrać) lub gdy któryś z graczy nie ma kart na ręce. Po zakończeniu rundy sprawdza się, kto dostanie punkty ujemne – gracz z najmniejszą sumą kart na ręce bierze najmniejszą dostępną wartość punktową. Po 5. rundzie sprawdza się, kto ma najmniej punktów ujemnych – ten gracz zostaje zwycięzcą.

Jak widzicie, gra polega na tworzeniu równań matematycznych. Gdy czytaliśmy pierwszy raz opis gry, to wydawało się nam, że to może być nudnawe, bo przecież co za frajda układać równania z kart. Ale gdy siedliśmy do rozgrywki, to nasze zdanie się zmieniło. Wchodzi tutaj trochę taktyki, dla dzieci dużo myślenia.

Obawialiśmy się przekonywania podopiecznych do grania. Zastanawialiśmy się, czy dzieci nie potraktują tego bardziej jako naukę niż jako zabawę i czy za szybko się nie znudzą. Ale sama gra przerosła nasze oczekiwania – dzieciaki się bardzo zaangażowały i rywalizowały ze sobą, jednocześnie ucząc się liczyć.

Archimedes to naszym zdaniem bardzo ciekawy, angażujący tytuł, który świetnie sprawdzi się jako pomoc przy nauce matematyki wśród najmłodszych. Liczby mają zakres do 13, więc nie ma tu wielkich równań, bardziej chodzi o wymyślenie odpowiednich równań z tego co się ma. Jak dla nas jest to bardzo przemyślany tytuł i zostanie z nami na wiele lat.

Nazwa: Archimedes
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive