23 sie 2023

Opowiedz i zapamiętaj intrygującą historię – recenzja serii gier Fabula Rasa: Opowiedz Swoją Historię

Czy mamy na sali miłośników gier fabularnych? Osoby, które uwielbiają wymyślać różnorakie historie czy scenariusze? A może łapiecie się na tym, że po obejrzeniu serialu lub filmu, próbujecie zmieniać fabułę właśnie obejrzanego dzieła? Jeśli odpowiedzieliście pozytywnie na chociaż jedno z powyższych pytań, to chcemy wam przedstawić serię gier Fabula Rasa wydawnictwa Egmont, która zaspokoi wasze potrzeby słowotwórstwa.

Fabula Rasa to narracyjna gra karciana dla osób, które lubią tworzyć opowieści i mają dobrą pamięć. Do rozgrywki zasiądzie 2-5 graczy w wieku od 8 lat. Zwycięstwo zapewni wam własna wyobraźnia, świetna pamięć i krztyna szczęścia. Jak wspomnieliśmy, jest to seria gier – dostępna jest wersja piracka (Morskie Opowieści), detektywistyczna (To Jest Kryminał!) oraz wprowadzająca nutkę grozy (Horror!). Wszystkie edycje są porządnie wykonane – bardzo klimatyczne karty posłużą wam przez wiele, wiele rozgrywek. 

Tytuły z serii Fabula Rasa to połączenie gier narracyjnych z mechaniką memory. Zasady są na tyle proste, że wystarczy wam przetasować talię kart i de facto jesteście gotowi do gry. Pierwszy narrator dobiera z głównej talii sześć kart na rękę, a następnie w dowolnej kolejności, jedna po drugiej wykłada je odkryte na stół i opowiada historię. Ważne jest, by zawarł pojęcia pasujące do obrazków ze wszystkich swoich kart. Następny i kolejni narratorzy już tak łatwo nie mają – muszą oni teraz zabrać wyłożone przez poprzednika karty, odwrócić je na drugą stronę i usunąć jedną z nich. Wyciągnięta karta posłuży jako punkt zwycięstwa. Teraz muszą oni przedstawić swoją wersję historii, mając na uwadze kolejność zakrytych kart, pomijając tę jedną, usuniętą. Ergo – fabuła się zmieni. Gdy osoba poprawnie odtworzy kolejność kart/historii, dostaje punkt zwycięstwa. Następnie bierze dwie karty z głównej talii i dopowiada kolejną część swojej opowieści. Także kolejne osoby, będą miały coraz więcej do zapamiętania i odtworzenia. W przypadku pomyłki nie zgarniacie punktów, ale i też nie dokładacie kolejnych kart – zamiast tego usuwacie z ciągu tę, przy której nastąpiła pomyłka i powiększacie pulę punktów do zdobycia. Gra toczy się do momentu, aż ktoś z was zdobędzie wymaganą liczbę punktów dla danego wariantu osobowego. Na przykład w dwie osoby wygra ten, kto pierwszy zdobędzie 7 kart, a w przypadku rozgrywki pięcioosobowej trzeba zdobyć 5 kart.

W grze Fabula Rasa ćwiczymy swoją pamięć, umiejętność prowadzenia narracji i występowania przed grupą. Nie będziemy kłamać, że im większy zasób słownictwa posiadacie, czy też im bardziej bujną macie wyobraźnię, tym bardziej niestworzone historie będą powstawały podczas rozgrywek. Warto wspomnieć, że każda osoba może zinterpretować karty na swój sposób, więc kolejne opowieści będą się różnić od tej opowiedzianej przez poprzednika. Nie tylko ze względu na usuniętą kartę, ale też przez to, że każda z was może mieć inny pomysł na daną kartę. Dzięki temu gra staje się niebywale regrywalna.

Fabula Rasa to jednocześnie tytuł rodzinny, z uwagi na walory rozwijające umysł, jak i imprezowy, bo wymyślając kolejne opowieści, nieraz powstaną przezabawne historie. Jak wspominaliśmy, na rynku są dostępne trzy wersje – piracka, detektywistyczna oraz horror. Nie widzimy żadnych przeszkód, żeby posiadać tylko jedną z nich i mimo to bawić się świetnie. Jednocześnie jednak, posiadając je wszystkie możecie mieszać talie w dowolny sposób. Z takim zabiegiem gra stanie się jeszcze bardziej urozmaicona. Gry możecie zabrać na wycieczkę szkolną, czy na rodzinne spotkanie. Pudełka nie zajmują wiele miejsca. Nawet gdy zaopatrzycie się w obie wersje wraz z dodatkiem, to na upartego zmieścicie wszystko w jednym. Grę polecamy przede wszystkim osobom z bujną wyobraźnią. A wy jak długą historię ułożycie?

 Nazwa: Fabula Rasa: Opowiedz Swoją Historię
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive