10 cze 2015

Sprawdź swoją wiedzę! - recenzja gry Polska - pytania i odpowiedzi

Zastanawiałem się kiedyś nad ciekawą grą, w której trzeba wykazać się wiedzą. Z jednej strony myślałem, że takie gry są przesadzone w którąś ze stron, czyli że są albo za proste albo za trudne. A do tego jak zwykłe pytanie się, jak w szkole, może dostarczyć rozrywki? Z pomocą przyszło mi wydawnictwo Albi i ich gra Polska – pytania i odpowiedzi.
 
Ciężki powiedzieć, że jest to gra imprezowa, gdyż po kilku głębszych to człowiek już nie myśli tak racjonalnie jak powinien. Bardziej nazwałbym to grą rodzinną, ale od 15 roku życia. Pytania, które są zawarte na 400 (!) kartach, mają zróżnicowany poziom trudności. Na każdej karcie znajduje się 6 pytań z 6 kategorii.

Na czym polega sama gra? Już śpieszę wyjaśnić. Na planszy posiadamy pola, na których napisane są kategorie pytań. Ustawiamy swoje pionka na polu startowym i rzucamy kostką. Przesuwamy się o wyrzuconą liczbę oczek i stajemy na polu z kategorią. Nasz przeciwnik wyciąga kartę i czyta nam pytanie. Jeśli odpowiemy dobrze – bierzemy żeton z mapą polski, w kolorze odpowiadającym kolorowi kategorii. Jeśli odpowiemy źle to nic się nie dzieje. Naszym zadaniem jest zdobycie po jednym żetonie w każdym z sześciu kolorów. Gdy to zadanie się nam uda, musimy się jeszcze dostać na środek planszy. Zrobimy to dzięki narożnym polom, od których odchodzą odpowiednie odnogi. Idąc do środka planszy czekają nas jeszcze dwa pytania z konkretnych kategorii. Gdy już znajdziemy się w centrum, to nasz przeciwnik wybiera nam kategorie pytania. Odpowiemy dobrze – wygrywamy.

Zasady są bardzo proste i po pierwszym ich przeczytaniu wszystko było jasne. Gra przede wszystkim uczy nas nowych rzeczy, bądź utrwala wiedzę, którą już posiadamy. Kategorie w jakich przyjdzie nam odpowiadać to: Historia, Geografia, Sport, Kultura, Technika/Przyroda/Nauka, Wiedza. Jak już wspomniałem – pytania są zróżnicowane. Od bardzo prostych do trudnych, a czasem i zabawnych. Co ważne – są one napisane poprawnie po polsku, a to wiele znaczy.
 
Warto również dodać kilka własnych zasad przed rozpoczęciem gry. Na kartach znajdują się pytania, w których musimy podać np. konkretną datę, ilość, zawartość. W tym celu warto ustalić, że np. przy datach możemy się pomylić o 10 lat, a wtedy gra stanie się przyjemniejsza i bez nieporozumień.


Gra wykonana jest porządnie i solidnie. Twarda, wytrzymała plansza, ładne i przejrzyste karty. Jedyne na co można zwrócić uwagę to kolorystyka, która nie przyciąga, ale przy tym i nie rozprasza. Na planszy znajduje się mapa polski i nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie tereny jak lasy czy góry, były lekko pokolorowane.

Zdecydowanie jest to gra edukacyjne, dzięki której dowiemy się wielu ciekawych faktów. Pytania są dobrze sformułowane, nie ma problemu z ich zrozumieniem. Polecam tę grę rodzicom, którzy dzięki zabawie chcą wpoić dzieciom trochę wiedzy. Miła, szybka i pomocna gra, polecam!


Nazwa: Polska - pytania i odpowiedzi

Wydawca:Albi
Wydanie: pierwsze
Rok: 2014
Sugerowana cena: ok. 100zł

Ocena: 9/10 
Za grę dziękuje wydawnictwu Albi Polska
http://www.albipolska.pl/


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive