26 cze 2015

Udana impreza z Albi! - recenzja gry Party Time

Zastanawiacie się nad wyborem gry imprezowej, dzięki której będziecie się świetnie bawić, a humor dopisywać Wam będzie do następnego dnia? GĘŚ. Jeżeli tak to jednym z lepszych wyborów będzie gra Party Time wydawnictwa Albi Polska!

Party Times to gra imprezowa znana wcześniej pod nazwą Party Alias. Zasady na pierwszy rzut oka mogą się wydawać bardzo skomplikowane, gdyż plansza zawiera wiele różnych pól, do dyspozycji mamy 400 kart a na nich 3100 słów do opisania, odgadnięcia lub pokazania, a do tego ruletka i klepsydra.

Opis gry zacznijmy jednak od opowiedzenia o jej wykonaniu. Mówiąc w skrócie, jest świetne. Czarna solidna plansza z polami jest wykonana w bardzo dobry sposób, a dobrane kolory nie powodują rozproszenia wśród graczy, co jest ważne w tej grze. Dodatkowo karty, na których wszystko jest zrozumiałe, kolory nie zaburzają odbioru tekstu, a na koszulkach są przedstawione obrazki, dzięki którym wiemy do jakiej kategorii należy karta. Do poruszania i obliczania dodatkowych punktów posłuży nam ruletka, która jest wykonana równie solidnie, co reszta gry. Klepsydra, która odmierza nam czas na wykonanie zadania, również jest bardzo dobrze wykonana i odmierza dokładnie minutę.

Skoro przybliżyłem Wam zawartość pudełka i jakość wykonania to przejdźmy do samej gry. Minimalna ilość graczy to 4, ale im większa grupa, tym większa zabawa. Dzielimy się na maksymalnie 6 drużyn, w każdej minimum po 2 osoby. Wybieramy kolor swojego pionka i siadamy do gry. Rozpoczynamy od zakręcenia ruletką. Można wylosować 1,2 lub 3. ZAMEK. W zależności od cyfry, którą wylosowaliśmy, stawiamy naszego pionka na pierwszym, drugim bądź trzecim polu od startu i zaczynamy zabawę.

Na planszy znajduje się 6 różnych pól, na których czekają nas rozmaite zadania. Każde z tych pól oznaczone jest odpowiednią grafiką i cyfrą. Znajdziemy więc tam książkę, która obrazuje zadanie, w którym musimy rozpocząć zdanie z danym słowem, a nasza drużyna musi dokończyć je tak, aby powstał rym. Innym polem jest aparat, a pod kartami z tym symbolem znajdziemy nazwiska bądź pseudonimy znanych osób, które musimy opisać tak, aby nasza drużyna wiedziała o kogo chodzi.
Kolejnym obrazkiem jest ludzik, a stanięcie na tym polu spowoduje niezłe wygibasy, gdyż symbolizuje on zadania związane z pantomimą, czyli przyjdzie nam pokazać dane słowo za pomocą naszego ciała. Literki ABC zmuszą nas do wymyślenia 20 rzeczowników na literę, która znajduje się pod konkretnym numerem na wylosowanej karcie. Pole z cyfrą spowoduje, że ciągniemy karty ze środka stosu, a na nich znajdują się słowa. Cyfra znajdująca się na polu. na którym stanęliśmy wskazuje na słowo, które musimy opisać. Ostatnim polem jest tęczowe pole. Gdy nasz pionek się na nim znajdzie, najsłabsza drużyna wybiera jedno z pięciu wyżej opisanych możliwości i zleca nam wykonanie danego zadania.

Po polach poruszamy się dzięki zdobywaniu punktów. Za każdą zaliczoną kartę (czyli taką, w której zostało odgadnięte słowo) dostajemy jeden punkt i kręcimy ruletką po dodatkowe punkty (w każdej kategorii poza opisywaniem słów). Za każdy zdobyty punkt przesuwamy naszego pionka o jedno pole, a obrazek, na którym zakończymy naszą kolejkę, symbolizuje zadanie, które przyjdzie nam wykonywać w następnej turze. WSKAZÓWKA. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza dotrze do mety!
Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 11 roku życia i dla nieograniczonej liczby graczy. Można grać od 2 do 6 drużyn, a w każdej powinno być minimalnie dwie osoby. Moim zdaniem maksimum powinno wynieść 6-7 osób w drużynie, gdyż powyżej może powstawać duży hałas, a i zadania nie będą takie wymagające. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim liczy się dobra zabawa.

Może brzmi to skomplikowanie, ale może to być spowodowane tylko dużą ilością kart i zadań, jednak sama rozgrywka jest bardzo prosta. Tłumaczenie zasad na żywo trwa o wiele szybciej, a gra zapewne wciągnie Was i Waszych znajomych. FRANCJA. Ja przy tej grze bawiłem się wyśmienicie, było dużo śmiechu, a sposób, w jaki znajomi kombinowali nad wykonaniem zadania, był dość zabawny. Miano gry imprezowej pasuje idealnie do Party Time!


Nazwa: Party Time

Wydawca: Albi Polska

 Edycja: pierwsza

 Sugerowana cena: 70 zł

 Ocena: 9/10
Dziękuję serdecznie wydawnictwu Albi Polska za udostępnienie gry 
http://www.albipolska.pl/

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive