25 cze 2015

Którą odpowiedź wybierasz? - recenzja gry Dylematy

Dylematy to gra karciana, dzięki sprawdzisz swoją wiedzę o znajomych. To za jej pomocą dowiesz się więcej o nastawieniu swoich kolegów do życia i sprawdzisz, co siedzi w głowach koleżanek.

Wydawnictwo Gindie przy współpracy z Rebel wydało grę Dylematy. Jest to imprezowa gra karciana, w której będziemy musieli odpowiadać na trudne pytania. Zasady są bardzo proste, a ich wytłumaczenie trwa minutę. Każdy z graczy otrzymuje dwie karty: A i B. Następnie wybiera się osobę, która rozpocznie rozgrywkę. Wybrany gracz pobiera kartę ze stosu i czyta pytanie na niej zamieszczone.
Na każdej karcie znajdują się dwie odpowiedzi, odpowiednio zaznaczone jako A i B. Czytający gracz musi się zastanowić, jak zagłosuje większość i wysuwa zakrytą kartę z odpowiednia literą, deklarując w ten sposób przewidywaną odpowiedź. Następnie wszyscy gracze rozpoczynają dyskusję na dany dylemat. Po małej burzy mózgów każda z osób głosuje za wybraną odpowiedzią. Jeśli czytający gracz odgadnął wynik głosowania – zdobywa punkt. Gra kończy się po zdobyciu przez któregoś z graczy 5 punktów.

Jak sami widzicie, zasady są dość proste i mogą się wydawać oczywiste. Gdzie zatem tkwi sedno gry? W rozmowie. Jest to jedna z nielicznych gier, w których liczy się dążenie do celu, a nie jego osiągnięcie. Gra staje się ciekawsza, gdy gramy z otwartymi osobami, które mają dystans do siebie. Mimo że kategorie są podzielone ze względu na wiek graczy (12+, 16+, 18+) to najczęściej sięga się po te dla dorosłych. A tam znajduje się wiele ciężkich dylematów, które mogą skutkować zmianą zdania na temat danej osoby. Nie dziwne, że twórcy napisali na opakowaniu ostatniej talii „Można stracić przyjaciół”.

Przejdźmy zatem do zawartości opakowania z grą. Cztery pudełka z kartami, otoczone papierowym paskiem. Prostota wykonania jest jej zaletą. W trzech z czterech pudełek znajdują się talie kart, podzielone ze względu na wiek graczy. Nie oznacza to jednak, że talia przeznaczona dla 12+ nie będzie interesująca dla starszych graczy. Podział został stworzony ze względu na poruszane dylematy.
W czwartym pudełku znajdziemy karty z punktami, odpowiedziami A i B oraz dodatkowe karty używane przy zaawansowanej rozgrywce. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma problemu przy przewozie gier, bo zawsze możemy zrezygnować z któregoś z pudełek i zamiast brać całe opakowanie z grą, weźmiemy tylko jedną czy dwie talie wielkości zwykłych kart do gry.

Zaawansowana rozgrywka polega tylko na zmianie systemu punktacji – punktuje się według zagranej karty. Nie jest to zbytnie rozbudowanie gry, jednak może ono pomóc zakończyć grę przy dużej ilości graczy.

Długo zastanawiałem się, czy w Dylematy grać raczej z bardzo dobrymi znajomymi czy może jednak z tymi dopiero co poznanymi. Z jednej strony można się przekonać, czy wiemy wszystko o naszych przyjaciołach, a z drugiej można, w dość łatwy sposób, poznać nowych ludzi z innej perspektywy.

Bardzo przypadła mi do gustu ta gra. Mimo że w jednym gronie znajomych można nią zagrać kilka razy, dla mnie jest ona rewelacyjną propozycją na bliższe poznanie innych osób i poznanie ich światopoglądów. Szczerze polecam Dylematy jako grę imprezową, gdyż po alkoholu łatwiej przychodzi ludziom rozmawianie o różnych problemach.


Nazwa: Dylematy
Wydawca: Gindie, Rebel

 Rok wydania: 2015

 Edycja: pierwsza

 Sugerowana cena: 59,95 zł

 Ocena: 9/10
Dziękuję serdecznie wydawnictwu Gindie za udostępnienie gry 
http://gindie.pl/

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive