20 sty 2016

Rozszyfrujesz Enigmę? - recenzja gry Enigma

Enigma – niemiecka przenośna maszyna szyfrująca, używana w trakcie II wojny światowej. Polacy jako pierwsi zdołali ją rozszyfrować. Enigma to również świetna gra logiczna wydawnictwa Albi, w której przyjdzie nam się zmierzyć z ciekawymi zagadkami. Dacie rade je rozszyfrować?

Enigma to tytuł w którym będziemy rozwiązywać zagadki, łączyć plazmowody i zdobywać punkty. Połączenie rozwiązywaniem zagadek z mechaniką, którą zna każdy planszomaniak z Carcassonne. Dokładamy pionka, zdobywamy punkty za zamknięcie plazmowodów. Ale najpierw pudło!

W pudle z grą znajdziemy wiele elementów. 109 płytek do zagadek, 17 pionków, 7 fragmentów mozaiki, 4 zakrzywione elementy do zagadek z lotu ptaka, 6 odważników, 9 płytek rurociągów, klepsydra i instrukcja. Całość wykonana bardzo solidnie i z dużą dbałością o szczegóły.

Choć zasady gry są bardzo proste to gra już taka nie jest. Na stole rozkładamy 4 stosy posegregowane według zagadek. Na środku stołu układamy płytkę startową. Z boku dajemy plansze do zliczania punktów i ustawiamy na nim jednego ze swoich pionków. Następnie gracz rozpoczynający dobiera płytkę z zagadką, ale póki co jej nie odkrywa (widzi tylko stronę z plazmowodami). Kolejni gracze wybierają zagadkę dla siebie, ale nie mogą brać już wybranych przez poprzedników. Następnie zabieramy elementy potrzebne do rozwiązania zagadki i na raz odwracamy płytki na drugą stronę. Kto pierwszy rozwiąże zagadkę ten obraca klepsydrę i zaczyna się odliczanie.
Po upłynięciu czasu wszyscy gracze odsuwają ręce od zagadek. Ci którzy zdążyli ułożyć poprawnie swoje zadania będą mieli możliwość dołożenia płytki do tych, które leżą już na stole. Po dołożeniu płytki możemy postawić naszego pionka-inżyniera na jednym z kolorów plazmowodów na właśnie dołożonej płytce, zakładając, że nie jest on zajęty przez przeciwników. Po zamknięciu naszych plazmowodów dostajemy tyle punktów ile danego koloru jest połączone w naszej linii. Wygrywa gracz, który zdobędzie 15 punktów. 

Proste zasady, ciężkie zagadki. Nie ma chyba zagadek łatwiejszych i trudniejszych, choć dużo zależy od wylosowanej płytki. Do wybrania mamy 4 typy zagadek. Pierwszym z nich jest mozaika – mamy płytkę z obrazkiem i 7 elementów, które musimy ułożyć w przedstawiony sposób tak, aby zakryły one obrazek. Drugi typ zagadek to „z lotu ptaka” – mamy 4 kolorowe, zakrzywione elementy, które musimy ułożyć w taki sposób, aby z lotu ptaka wyglądały tak jak przedstawiono na obrazku. Trzeci rodzaj to odważniki. Po odwróceniu płytki sprawdzamy ilu odważników mamy użyć. Z dwóch stron są wartości na szali i musimy ułożyć nasze odważniki tak, aby suma wartości po obu stronach były sobie równe.  Ostatnia to rurociągi. Na płytce mamy pokazane, które fragmenty rur mamy odrzucić, a z reszty musimy ułożyć sensowne rurociągi.

Choć może się wydawać, że najciężej ułożyć obrazek a najłatwiej rury to zagadki są same w sobie bardzo różnorodne. Każdy znajdzie jakąś swoją ulubioną zagadkę, a potem okazuje się, że nie może w niej wygrać. Gdy przeczytaliśmy, że gra się do 15 punktów  to stwierdziliśmy, że gra się za szybko skończy. Jednak nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać, gdyż najpierw musimy dobrze rozwiązać zagadkę, a potem jeszcze zamknąć plazmowód co również jest nielada wyzwaniem.
Bardzo nam przypadły do gustu elementy. Solidne, z drewna, ładne kolorystycznie. Jedynie fragmenty rurociągów są z tektury, co odbiega od całej reszty i nas trochę to raziło. Nie ma jednak tragedii. Wbrew pierwszym odczuciom, że „tej zagadki nie da się zrobić” to uwierzcie nam – da się rozwiązać wszystkie.

Ciężko mi zakwalifikować Enigme do jakiegoś konkretnego typu. Może sprawdziłoby się jako gra imprezowa, ale jest tylko dla 4 graczy. Jako rodzinna może być za trudna dla młodszego rodzeństwa. Enigma to dobra gra dla grupki znajomych, którzy lubią się przy grach wysilić, a z drugiej strony nie lubią planować zbytnio na przód. Polecam ją każdemu fanowi gier logicznych i tym dla których liczy się bardziej dobra zabawa niż zwycięstwo. Dodatkowo można ją potraktować jako zabawę edukacyjną dla tych młodszych co może rozwinąć ich postrzeganie przestrzenne, logiczne myślenie i umiejętności liczenia, ale to wszystko już nie w formie gry, a luźnej zabawy.
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive