26 sty 2016

A Ty odganiesz jaki to zwierzak? - recenzja gry Jaki to zwierzak?

Czy żyrafa jest aktywna w dzień i w nocy? Ile nóg ma salamandra plamista? Czy Koala woli noc czy dzień? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w grze Jaki to zwierzak?, którą przyszło nam przetestować! Werdykt poniżej.

Kraina planszówek, czyli twór wydawnictwa Egmont, prezentuje gry planszowe zarówno dla starszych graczy jak i dla młodszych. Przewaga tych drugich jest zauważalna, jednak gry same w sobie nie są banalne. Jednym z wielu tytułów, które przyszło nam od nich testować, jest gra Jaki to zwierzak?, w której przyjdzie nam zgadywać czy dana cecha należy do zwierzęcia.

W ładnie ozdobionym pudełku znajdziemy 50 kart zwierząt, kostkę i nalepki, które sami przykleimy na kostkę oraz coś co najbardziej przyciąga uwagę dzieci – metalowy dzwonek (no i oczywiście krótką, przejrzystą instrukcję z przykładami). Wszystko wykonane solidnie, karty duże, dzwonek nie na jedną grę.

Zasady tej gry są banalnie proste. Rozkładamy 5 w miarę równych stosów kart. Na każdej karcie jest zwierzę, które jest lekko zasłonięte, więc trzeba się przyjrzeć obrazkowi. Następnie gracze rzucają kostką. Na kostce znajdziemy 6 symboli – zwierzę aktywne w nocy, zwierzę aktywne w dzień, zwierzę aktywne w dzień i w nocy, zwierzę bez nóg, zwierzę z dwiema nogami i zwierzę z 4 nogami. Gdy kostka się zatrzyma, zadaniem graczy jest uderzenie w dzwonek i powiedzenie od razu nazwy zwierzęcia, które spełnia daną cechę (zwierzę musi się znajdować na jednej z kart ze stosów). Następnie odwracamy daną kartę i sprawdzamy czy dana osoba miała racje. Na odwrocie kart są zaznaczone dwie cechy, które spełnia zwierzak. Każda karta to jeden punkt. Jeśli się pomylimy to musimy odrzucić jeden z punktów, które już posiadamy. Wygrywa gracz, który po skończeniu się kart ma najwięcej punktów.

Gra bardzo prosta, emocje gwarantowane. Jednak jest to gra zdecydowanie przeznaczona dla dzieci. Graliśmy zarówno z maluchami jak i w naszym gronie (zawsze testujemy w różnych grupach wiekowych). U nas się nie przyjęło, ale dzieciaki były wniebowzięte. Szczególnie przez załączony dzwonek. Każdy chciał jak najszybciej w niego uderzyć.

Trzeba wspomnieć, że gra posiada wariant edukacyjny. Dzieci przy okazji zabawy uczą się o zwierzętach. Dowiadują się nowych nazw zwierzaków, wiedzą kiedy dane zwierzę jest aktywne, a kiedy śpi. Do tego już z pewnością zapamiętają informacje dotyczącą nóg zwierzaków.

Jak już wspomniałem – nam gra nie przypadła do gustu, nudziła nas. Jednak w gronie dzieciaków to był hit. Z racji iż to gra dla maluchów to zdecydowanie polecam ją rodzicom, którzy nie boją się hałasu spowodowanego przez dzwonek! A tak poważnie to gra jest bardzo przyjemna dla oka,  nosi walor edukacyjny, a do tego jest prosta i z pewnością spodoba się wszystkim dzieciakom. Polecam!


(Gra oceniana jako dla dzieci w wieku 5-14 lat)
I.
Klimat
-/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
3/6
VI.
Grywalność na więcej osób
4,5/6

Ocena Końcowa: 4,6

Nazwa: Jaki to zwierzak?

Wydawca: Kraina Planszówek

Wydanie: pierwsze
Rok: 2015

Sugerowana cena: 65zł

Ocena: 4,6/6

Za grę dziękuję wydawnictwu Kraina Planszówek
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive