17 lis 2016

Idziesz na targ? Weź kawę! - recenzja dodatku Istanbul: Mokka&Bakszysz

Są gry, do których wracamy bardzo często. Czy to sami we dwójkę czy to jak znajomi przyjdą z wizytą. Takową grą jest też Istanbul, którego recenzje możecie przeczytać tutaj. Od 2Pionków dostaliśmy dodatek do tej gry – Istanbul: Mokka&Bakszysz. Czy zmienia on wiele w rozgrywce? Czy warto go dołączyć do świetnej podstawki? Sprawdźcie sami!

Według naszej starej klasyfikacji ocen, gra podstawowa otrzymała aż 9,8/10. To dowodzi, czemu gra tak często wraca na nasz stół. Postanowiliśmy wypróbować więc dodatek, który jest również wysoko oceniany przez innych graczy. Dodatek zawiera kilka znaczących zmian, ale dla obytych w podstawową wersje nie będą one jakimś utrudnieniem.

Zajrzyjmy do pudełka. Znajdziemy w środku: 6 płytek lokacji (4 nowe i 2 podmieniające te z podstawki), 8 żetonów tawerny, 18 kart bonusowych, 20 kart gildii, 30 żetonów worków z kawą, 1 żeton Bakszyszu, żeton blokady drogi i żeton właściciela blokady, arkusz naklejek, pionek handlarza kawy, 5 rubinów. Pudełko pełne, ale wszystkie elementy mieszczą się spokojnie do pudełka z podstawki, więc obie gry można przechowywać w jednym miejscu.

Do podstawowych zasad gry dochodzi kilka nowych, związanych z nowymi kaflami. W palarni kawy będziemy teraz mogli kupić kawę. W Ratuszu otrzymamy kawę oraz kartę Gildii.  Karty Gildii używamy zamiast ruchu, a mogą one nam bardzo pomóc – możemy otrzymać produkty, rozszerzenie wózka czy w cenie promocyjnej otrzymać rubiny. Jeśli chodzi jeszcze o rubiny – od teraz gra w każdym wariancie kończy się w momencie zdobycia 6 rubinów (wcześniej w rozgrywce 2-osobowej warunkiem zwycięstwa było uzbieranie 5 rubinów).
Wracamy jednak do kafelków. Kolejnym dodatkowym kafelkiem jest Kawiarnia – to tutaj będziemy wymieniać kawę na rubiny. Tak jak z innym kaflami – im szybciej zdecydujemy się na wymianę tym mniej kawy będziemy potrzebować. Ostatnim, i chyba najciekawszym, kaflem planszy jest Tawerna – tutaj będziemy zdobywać żetony, stawiać blokady, zdobywać rubiny. Jeśli chodzi o żetony – dochodzą żetony ruchu i spotkania. Pierwszy pozwala nam poruszyć się o dowolną ilość pól w linii prostej, a drugi pozwala rozpatrywać spotkania bez płacenia (więcej o spotkaniach w recenzji podstawki). Najciekawszym elementem (przynajmniej dla nas) jest blokada. Możemy ją ustawić pomiędzy dwoma lokacjami co spowoduje, że gracze (poza właścicielem blokady) nie mogą pomiędzy nimi przechodzić. Wprowadza to dodatkowe elementy rywalizacji i interakcji.

Pozostałe zasady się zbytnio nie zmieniły – doszły tylko akcje związane z kawą. Jak bardzo dodatek wpływa na rozgrywkę? Otóż jak już wcześniej wspomniałem – doszła możliwość zablokowania przejścia, zatem dochodzi dawka interakcji. Rozgrywka staje się ciekawsza, troszkę dłuższa (ale niewiele), ale dzięki dodatkowi możemy stosować nowe strategie.

Wspomnijmy jeszcze o elementach. Są one wykonane dokładnie tak samo dobrze jak elementy z podstawki. I dobrze się prezentują, nie odstają od swych poprzedników. Karty są bardzo przejrzyste, nie wprowadzają chaosu. Wszystko idealnie się uzupełnia, więc wielki plus za wykonanie.

Jeżeli chodzi zaś o odbiór zmian to – są aspekty, które na pierwszy rzut oka ułatwią nam rozgrywkę – poruszanie się o dowolną ilość pól w linii prostej? Super! Ale pamiętaj, że to tylko w linii prostej, a układ lokacji powinien być tak dobrany, aby nie było to aż takie proste. Dodatkowe rozszerzenia wózka zamiast ruchu – świetna sprawa, ale najpierw trzeba zdobyć karty, które nam to umożliwią. Blokada? Fajna sprawa na utrudnienie innym rozgrywki, więc dostajemy też dawkę negatywnej interakcji.

Istanbul miał sam w sobie średni próg wejścia. Promował on doświadczonych graczy, a nowi musieli bardzo dokładnie ogrywać grę. Dodatek lekko podnosi ten próg, ale jednocześnie nie sprawia, aby zasady gry były o wiele bardziej zaawansowane.

Istanbul: Mokka&Bakszysz – to dodatek, który warto mieć w swej kolekcji jeśli jesteście fanami Istanbulu. Jeśli będziecie chcieli wprowadzić nowych graczy to polecam zagrać partię bez kawy, a potem tylko uzupełnić zasady. Dodatek zwiększa możliwości zwycięstwa i świetnie uzupełnił bardzo dobrą grę. Wszystkich zachęcam do spróbowania zarówno podstawowej wersji gry jak i rozszerzenia. 

I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5,5/6
III.
Oprawa graficzna
6/6
IV.
Wykonanie elementów
6/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 5,58

Nazwa: Istanbul: Mokka&Bakszysz (dodatek)

Wydawca: 2pionki

Wydanie: pierwsze

Rok: 2016

Sugerowana cena: 85 zł

Ocena: 5,58/6

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu 2Pionki:
http://www.2pionki.pl/
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive