3 lis 2016

Jak dobrze znasz historię Polski? - Recenzja gry Timeline: Polska

Historia Polski jest bardzo rozległa. Wiążą się z nią przeróżne daty i wydarzenia, których bardzo często dowiadujemy się w szkole. A co gdyby połączyć wartość edukacyjną z pewną ciekawą grą? Gdy więc dowiedziałem się, że będzie polska wersja tej świetnej gry karcianej to nie mogłem tego tak odpuścić. Chciałbym Wam zaprezentować Timeline: Polska.

Seria Timeline jest znana w bardzo szerokim gronie. Doczekaliśmy się już takich tematyk jak: Nauki i odkrycia, Wynalazki, Zwierzęta, a nawet Star Wars. Do tego grona dołączyła gra o tematyce Polski, w której porządkować będziemy daty związane ściśle z naszą historią. 

Rozgrywka i jej zasady nie różni się od poprzednich części tej serii: każdy z graczy otrzymuje daną liczbę kart, którą kładzie przed sobą stroną bez daty. Na środku stołu układa się jedną kartę, która będzie naszym wydarzeniem początkowym. Zadaniem graczy jest dokładanie kart w taki sposób, aby były one  poukładane chronologicznie od lewej do prawej. Karty można dokładać na krańcach jak i pomiędzy tymi już dołożonymi. Jeśli położyliśmy kartę poprawnie to kolejka idzie dalej. Jeśli zaś popełniliśmy błąd – odrzucamy kartę i pobieramy nową, a  tura przechodzi do następnego gracza. Gra się kończy, gdy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich kart.

Jak sami widzicie – zasady można przekazać w kilku zdaniach. Jest to wielka zaleta tej gry, bo można do niej od razu siadać i grać. Nie jest to oczywiście jedyna zaleta. Gra niesie ze sobą bardzo dużą wartość edukacyjną – pozwala nam się w przyjemny sposób dowiadywać co się kiedy (chociażby mniej więcej kiedy) działo. Dodatkowo możemy się zapoznać z tymi mniej znanymi faktami, jak to że to polacy wymyślili spinacz czy wynaleźli kamizelkę kuloodporną.

Koniecznie muszę też wspomnieć o wykonaniu tej gry. Kolorowe grafiki świetnie oddają tematykę tej gry i są ściśle związane z tym wydarzeniem do którego są przypisane. Karty są małe, ale dobrze widoczne. Jest to plus, gdyż nie zajmują  na stole wiele miejsca, szczególnie jak się gra w 8 osób. Pudełko również bardzo wytrzymałe, bo metalowe. W środki karty nie latają, gdyż są w piankowej wyprasce, co sprawia wrażenie ekskluzywnego wydania.

Jak dla nas gra jest bardzo dobra. Przede wszystkim dlatego, że można się z niej wiele dowiedzieć. Dodatkowo po selekcji niektórych kart można grać z dziećmi, co niesie kolejne plusy – nauka przez zabawę. Dla nas dorosłych też to niezłe przypomnienie sobie różnych ważnych dat.

Grę chciałbym polecić wszystkim fanom historii naszego kraju (posiadanie obowiązkowe!). Każdy kto szuka ciekawej gry, z której nauczy czegoś dzieci i sam się będzie dowiadywał ciekawych rzeczy, też będzie zdecydowanie zadowolony. Jeśli podeszły Wam inne tytuły z tej serii to z Timeline: Polska zdecydowanie będziecie zadowoleni. 


I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
6/6
III.
Oprawa graficzna
6/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 5,25

Nazwa: Timeline: Polska

Wydawca: Rebel.pl

Wydanie: pierwsze

Rok: 2016

Sugerowana cena: 59,95zł

Ocena: 5,25/6

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Rebel.pl:
www.rebel.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive