13 cze 2018

Przeprowadź drzewa przez ich cały cykl życia! - recenzja gry Fotosynteza

Za oknem pogoda wręcz zniechęca do planszówek. Słońce, aż prosi nas byśmy wyszli zakosztować jego promieni. Czy to rower, czy spacer, czy rolki, zawsze będziemy szukać upragnionego cienia po smażeniu się w 30 stopniowym upale. I jest to wręcz przeciwne do tego, co musimy robić w opisywanej grze – w Fotosyntezie będziemy starali się wręcz unikać cienia i zdobywać punkty światła. O co chodzi? Czytajcie dalej! 

Fotosynteza to bardzo ładna, rodzinna gra planszowa wydana przez 2 Pionki (Portal Games), w której będziemy doprowadzać do rozrostu naszych drzew. Do gry można zasiąść w od 2 do 4 graczy, a rozgrywka będzie trwać około godziny. Wiek? Jak dla nas to 8+. Cel gry? Przeprowadzić jak najwięcej drzew przez pełen cykl życia - od najmniejszego nasionka po ogromne drzewo – które następnie zetniemy. 

 Przy zakupie tego tytułu dostajemy pudło sporych rozmiarów. A mówiąc dokładniej: dużą planszę główną, kafelek słońca, 4 żetony obrotu słońca, 4 plansze graczy, znacznik pierwszego gracza, 24 żetony punktacji, 4 znaczniki punktów światła, 24 żetony nasion (po 6 z każdego gatunku), 32 małe drzewa (po 8 z każdego gatunku), 16 średnich drzew (po 4 z każdego gatunku), 8 dużych drzew (po 2 z każdego gatunku) oraz instrukcję. Wszystko jest pięknie wydane. Choć drzewka czasem nie chcą się siebie trzymać, to poza tym nie mamy żadnych większych zastrzeżeń co do wykonania. 

Reguły gry? Banalnie proste! Rundę dzielimy na dwie fazy: fazę fotosyntezy i fazę cyklu życia. W pierwszej z tych faz będziemy zdobywali punkty światła, czyli naszą "walutę" w grze. Liczba punktów zależy od drzewa, które je zdobywa - małe 1 punkt, średnie 2, duże 3. Ale trzeba uważać! Bo drzewa rzucają cień! Co rundę słońce mamy w innym miejscu, więc cień będzie padał z innej strony. Drzewo które jest w cieniu (drzewa tego samego rozmiaru również się zasłaniają, a dodatkowo zasłaniają mniejsze drzewa) nie zdobywa punktów. Małe drzewo rzuca cień na jedno pole, średnie na dwa pola, duże na 3 pola. Gdy pozbieramy swoje punkty światła możemy przejść do drugiej fazy, w której będziemy wykonywać akcje. W fazie cyklu życia mamy do wyboru 4 akcje: zakup drzewka/nasionka, zasianie nasionka, wzrost drzewka i ścięcie drzewa. 
Wykonać możemy dowolną liczbę akcji, dopóki pozwalają nam na to punkty akcji. Ważne jest to, że każde POLE możemy aktywować tylko raz, więc jeśli zasialiśmy nasionko, to w tej samej rundzie nie możemy go wzrosnąć do drzewa. Im bliżej środka planszy będziemy ścinać drzewa, tym więcej punktów za to otrzymamy. Dodatkowo im szybciej to zrobimy, tym mamy większą szansę na zdobycie żetonu z wyższą wartością punktową, ponieważ żetony ułożone są w stosie malejąco. Gramy 3 pełne obroty słońca, co daje nam łącznie 18 rund. Gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Zasady są naprawdę proste. Dodatkowo jest wariant zaawansowany, który jest po prostu wredny. Polega on na tym, że drzewa, które są w cieniu nie tylko nie dają nam punktów światła, ale dodatkowo nie mogą zostać „użyte” – czyli nie można ani nimi zasiać, ani ich wzrosnąć ani ściąć. Gra się wtedy troszkę szybciej (mniej dylematów), ale i dochodzi dodatkowy pełen obrót słońca, czyli 6 rund. 

Gra jest wydana pięknie. Drzewka mają swój urok i ten, kto był na Pyrkonie czy Pionku od razu zauważy tę grę pośród innych gier. Gra sama w sobie jest bardzo dobra – proste zasady, a główkowania na wiele godzin. Z jednej strony może się wydawać, że gra jest powtarzalna. Jednak grając później już w wariant zaawansowany, to wszystko zależy od naszego przeciwnika, gdyż zaczyna się większa walka na planszy. Najlepiej nam się grało w 3 osoby – ciasno, ale rozsądnie. W dwie osoby luźno i jak ktoś chce komuś napsuć krwi, to musi się bardziej postarać. W 4 jest bardzo ciasno na planszy, wręcz rzeklibyśmy, że za ciasno. Mimo wszystko każdy znajdzie coś dla siebie. Można śmiało grać z dziećmi, powinny łatwo ogarnąć zasady, choć wiadomo, że tutaj doświadczenie weźmie górę. 

Fotosynteza jest hitem na całym świecie, a z naszych informacji wynika, że w Polsce została równie dobrze przyjęta, a jej nakład może się niebawem skończyć. Serdecznie polecamy Wam ten tytuł od 2 Pionków – ładna, grywalna, prosta gra na godzinne posiedzenie z rodziną. Polecamy!

I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5,5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
4,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa:5,25


Nazwa: Fotosynteza
Wydawnictwo: 2 Pionki
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 135zł
2 Pionki
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive