19 sty 2019

Zostań asystentem laboratoryjnym — recenzja gry Dr Mikrob

Gry planszowe to nie tylko ciężkie móżdżenie nad planszą, ale często też sprawdzian zręczności i spostrzegawczości. Przez nasze ręce przechodziły takie gry jak Dobble czy SzaloneZegarki. Niedawno, dzięki wydawnictwu Rebel, mieliśmy przyjemność wcielić się w asystentów laboratoryjnych i próbowaliśmy odkryć antidotum na nudę. I udało się! Nie będziecie na nią cierpieć podczas rozgrywek w grę Dr Mikrob.

Dr Mikrob to zręcznościowa gra planszowa dla 2-4 graczy w wieku 8+. W trakcie gry wcielamy się w naukowców, którzy prowadzą badania aby zdobyć uznanie samego doktora Mikroba! By to osiągnąć, gracze muszą wybrać odpowiednie mikroby do swoich szalek Petriego, przestrzegając zasad laboratorium. Zwycięży osoba, której jako pierwszej uda się poprawnie przeprowadzić 5 badań nad antidotum i udowodni to zdobytymi Kartami Badacza.

Zatrzymamy się na chwilę nad wykonaniem gry Dr Mikrob, które jest świetne! Duże, kolorowe pudełko z ciekawym zabiegiem na okładce. W oczy rzuca się zafoliowana dziura, która wkomponowuje się w grafikę ze stołem laboratoryjnym. Dzięki temu widzimy już pierwszą część zawartości pudełka — małe i kolorowe mikroby. Dodatkowo, po otwarciu wieczka w środku znajdziemy Karty Badań, 4 pęsety oraz 5 szalek Petriego — cztery dzielone oraz jedną dużą. No i oczywiście instrukcję. Nie mamy zastrzeżeń co do wykonania elementów, chociaż pudełko mogłoby być mniejsze. Za to wielką frajdę sprawiają
pęsety, którymi gracze dokładają kolejne mikroby do swoich szalek i podszczypują sobie palce, gdy ktoś kogoś wyprzedzi i zabierze mu mikroba sprzed nosa.

Jak powszechnie wiadomo, wielcy wynalazcy zazwyczaj mieli bałagan w swoich gabinetach czy warsztatach. Wam jednak doradzamy zrobić porządek w swoich laboratoriach, aby łatwiej się grało w Dr Mikroba. Grę rozpoczynamy od przygotowania szalki z mikrobami oraz potasowania Kart Badań. Następnie każdy z graczy otrzymuje swoją dzieloną szalkę Petriego oraz pęsetę. Gdy wszyscy będą gotowi, odkrywana jest wierzchnia karta z talii. Uczestnicy rozgrywki ścigają się między sobą o to, kto pierwszy zrealizuje cel z danej Karty Badań. Dokonują tego przez wyławianie pojedynczych mikrobów z dużej szalki i umieszczanie ich we własnej, zachowując odpowiednie zasady. Należy umieścić mikroby zgodnie z wytycznymi na karcie badań oraz dołożyć brakujące pamiętając o tym, że w jednej części szalki Petriego musi się znaleźć mikrob o innym kształcie i kolorze niż w drugiej części. Dr Mikrob posiada dodatkowe warianty, gdzie gracze mogą sobie nawzajem podrzucać do swoich szalek albo niepotrzebne mikroby, albo wirusa, którego trzeba się pozbyć jeśli nie chce się otrzymać ujemnych punktów. Rozgrywka kończy się, gdy któryś gracz zdobędzie piątą Kartę Badań.

Dr Mikrob bardzo się nam spodobał. Jest to dobry tytuł jako szybki filler, ale przede wszystkim skierowany jest dla młodszego grona planszówkowiczów. Dzieciaki będą miały frajdę, bo będą się mogły poczuć jak prawdziwy laborant, który odkrywa szczepionkę na złego wirusa. Pomogą w tym świetnie zaprojektowane pęsety oraz szalki Petriego.

Dodatkowo, grając w Dr Mikroba będziecie ćwiczyć spostrzegawczość oraz refleks. Musicie być szybcy i sprytni. W laboratoriach nie ma mowy o błędach — jeśli się pomylicie i dodacie złego mikroba do swojej szalki, to wasi przeciwnicy mogą to bezlitośnie wykorzystać, szybciej zdobywając punkt. A w większym zamieszaniu nad stołem, nietrudno pomylić te małe i kolorowe mikroby. Spokojnie jednak — wielokrotne rozgrywki zrobią z was prawdziwych ekspertów od wirusów i antidotum na nie.

Dr Mikrob wydawnictwa Rebel to świetna i bardzo regrywalna propozycja dla miłośników szybkich gier zręcznościowych. Jeśli chcecie szybko stworzyć antidotum na nudę, która zawisła podczas wieczoru z grami planszowymi lub po prostu macie ochotę na szybką partyjkę czegoś przyjemnego, to jest to tytuł dla was. Głównymi zaletami są szybki czas rozgrywki oraz masa śmiechu podczas wyławiania mikrobów z szalki. Przekonajcie się zresztą sami! Gorąco polecamy!
5/6

Nazwa: Dr Mikrob
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 65zł
Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
Rebel i wyszstko gra

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive