10 sty 2019

Czy królik przechytrzy ogrodnika? - recenzja gry Królik w ogrodzie

Chociaż gry planszowe są przeważnie dedykowane dla większej ilości osób, to czasem na światło dzienne wychodzą tytuły tylko dla dwóch graczy. Dziś zajmiemy się prostą i szybką grą dla dzieci wydawnictwa Alexander.

Królik w ogrodzie to losowo logiczna gra planszowa dla 2 graczy w wieku 6+. Podczas rozgrywki jeden gracz wciela się w roztargnionego Ogrodnika, a drugi gracz w głodnego Królika. Oboje ścigają się między sobą, aby być pierwszą osobą z taką ilością zebranych warzyw, która pozwoli na wygraną.

W średniej wielkości pudełku znajdziemy między innymi planszę oraz kafelki: Dróg, Blokad, marchewek i dyń. Nie mogło również zabraknąć pionków do poruszania się po planszy oraz instrukcji. Dodatkowo w środku znajdziemy dedykowane woreczki, z których dobierane są kafelki podczas gry. Całość jest wykonana solidnie i poprawnie. Kolorowe grafiki są przyjazne dla młodszych graczy. Jednak przyjemniej by było, gdyby woreczki były wykonane z materiału, a nie z folii.

Reguły gry Królik w ogrodzie są bardzo proste i można je wytłumaczyć w kilka chwil. Po przygotowaniu rozgrywki, każdy gracz otrzymuje w woreczku swój zestaw żetonów kafelków Dróg. W swojej turze gracz jest zobowiązany do wylosowania jednego kafla, dołożenia go na planszę tak, aby pasował do własnych, wcześniej wyłożonych, a następnie przesunięciu pionka. Kartoniki z drogą trzeba dokładać tak, aby zbudować trasę, która jak najszybciej zabierze Królika do marchewek, a Ogrodnika do dyni. Trzeba pamiętać, aby dokładać kafelki do drogi, do której mamy dostęp — czyli nie zostaliśmy zablokowani Żetonem Blokady podłożonym przez przeciwnika. Rozgrywka może się skończyć na trzy sposoby — gdy jeden z graczy nie będzie miał sposobności dołożyć Kafelka Drogi lub gdy wszystkie Kafelki Trasy zostaną wykorzystane (sumujemy wtedy ilość dotychczas zdobytych punktów), bądź gdy ktoś jako pierwszy zbierze ilość marchewek lub dyń równą sumie 10 punktów. Najczęściej gra kończy się jednak tą ostatnią opcją.
 
Szybkie i przyjemne. Gra Królik w ogrodzie to prosta gra planszowa dedykowana dla młodszych odbiorców. Oprócz walorów wizualnych gra oferuje ciekawą rozgrywkę, która zmusza pociechy do planowania swoich ruchów. Jednocześnie dzieci będą musiały sobie poradzić, gdy wylosują kafelek, którego się nie spodziewały.

Starsi nie mają co się doszukiwać drugiego dna w tym tytule. Potrzeba trochę szczęścia, aby wylosować pasujący kafelek i liczyć na to, że przeciwnik nie zablokuje nam drogi. Negatywnej interakcji też za wiele nie uświadczycie, bo żetonów Blokady jest bardzo mało. Regrywalność? Dorosłym prawdopodobnie gra szybko się znudzi. Ale dzieci mogą mieć frajdę i odczuć chęć rewanżu. Ciekawe jest to, że początkowe ustawienie jarzyn jest inne z każdą rozgrywką. Może to doprowadzić do sytuacji, gdzie nasze tunele się ze sobą kilkukrotnie krzyżują lub musimy sprytnie zaplanować drogę do dalej oddalonego warzywa.

Grę Królik w ogrodzie wydawnictwa Alexander polecamy tylko i wyłącznie dzieciom. Jest to tytuł, który może wdrożyć najmłodszych w gry planszowe. Wydaje się nam, że po opanowaniu tak prostej gry rodzice będą mogli pokazać bardziej skomplikowane tytuły. A starszym graczom, którzy chcą dokładać kafelki, polecamy rozgrywkę w Carcassonne :)

4/6
                                                       
Nazwa: Królik w ogrodzie
Wydawnictwo: Alexander
Rok wydania: 2015
Sugerowana cena: 30zł
Dziękujemy wydawnictwu Alexander za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
Alexander


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive