16 sty 2019

Pochwal się światu swoim księgozbiorem — recenzja gry Ex Libris

Mamy nadzieję, że w szkole czytaliście sumiennie wszystkie lektury, które zadawała wam polonistka. Jeśli nie, to liczymy, że reflektujecie się czytając wszystkie nasze recenzje! W tym artykule przybliżymy wam świetną grę wydawnictwa 2 Pionki, nie o czytaniu książek, a o ich kolekcjonowaniu. Proszę Państwa — Ex Libris!

Ex Libris to niezwykła gra o kolekcjonowaniu rzadkich książek o niesamowitych tytułach. Jest to najnowszy tytuł linii wydawniczej 2 Pionki od wydawnictwa Portal Games. Pozycja przeznaczona jest dla 1-4 graczy w wieku 10+, a jedna rozgrywka twa około 45 minut. W grze wcielamy się w kolekcjonerów rzadkich i wartościowych ksiąg i rywalizujemy o tytuł Głównego Bibliotekarza. Wysyłając swoich pomocników na poszukiwanie przeróżnych tytułów i porządkując swoje półki, czekamy na ostateczny werdykt Urzędowego Inspektora, który oceni wartość naszego księgozbioru.

Zacznijmy jednak od początku, czyli wykonania. W środku pudełka znajdziemy dużo komponentów takich jak Plansza Miasta, Formularz Kontrolny Zasobów Bibliotecznych, Kafle Lokacji, znaczniki graczy i znaczniki Pomocników Bibliotecznych. Jest to gra karciana, więc na całą talię występującą w grze składa się aż 152 Kart Książek. Biorąc pudełko w swoje ręce widzimy ładną okładkę, która zapowiada nam, że będziemy buszować między książkami. Same ilustracje w grze są przepiękne. Kolorowe. Magiczne. Bajkowe. Te oraz więcej przymiotników znajdziecie w księdze Unifikacja Wyrażeń Magicznych. Nie znacie? Macie prawo, bo to jest jeden z kilkudziesięciu. Ba! Kilkuset tytułów ksiąg, które możecie znaleźć w grze Ex Libris. Ekipa Portal Games wykonała świetną robotę tłumacząc grę i dzięki temu możemy znaleźć takie perełki książkowe jak Bazyliszkowa Optyka czy Chaos w nie-nowym świecie. A pierwotnie były plany, by tytuły tych ksiąg nie zostały przetłumaczone.

Chociaż z początku Ex Libris może się wydać skomplikowane, to wcale takie nie jest. Po przygotowaniu niezbędnych elementów, czyli wylosowaniu przez graczy swoich Kafli Bibliotek i rozdaniu Pomocników Bibliotecznych, należy ustalić jaki rodzaj książek będzie stanowił Dzieła Wybitne i Księgi Zakazane oraz specjalizację gracza. Gra toczy się na przestrzeni rund, w których rozgrywane są kolejno cztery, niżej opisane fazy. Pierwszą fazą jest przygotowanie, czyli wyłożenie nowych Kafli Lokacji obowiązujących w tej rundzie. W drugiej fazie umieszczamy naprzemiennie swoich pracowników na wcześniej wylosowanych kaflach lub na kaflu swojej domowej biblioteczki. Po ustawieniu swojego pionka wykonujemy efekt, którego opis znajdziemy na każdym kaflu. Rozróżniamy dwa rodzaje efektów — natychmiastowy oraz opóźniony, który wchodzi w życie z końcem aktualnej rundy. Najczęściej jednak są to akcje typu — dołóż książki do swojej biblioteki, odrzuć lub dobierz kartę. Najważniejszym warunkiem, o którym trzeba tutaj pamiętać jest to, że książki muszą być dokładane alfabetycznie. W przeciwnym wypadku nie zostaną one wzięte pod uwagę przy finalnym punktowaniu. Trzecia faza to rozpatrzenie wspomnianych wcześniej opóźnionych efektów, a faza Czwarta — Czyszczenia — to odrzucenie odpowiedniej ilości Kafli Lokacji, zebranie swoich pomocników oraz sprawdzenie, czy któryś z graczy posiada już odpowiednią liczbę książek, która umożliwi rozpoczęcie Rundy Finałowej.

Ta liczba determinowana jest ilością graczy. Po skończeniu Rundy Finałowej nasze biblioteki odwiedza Urzędowy Inspektor. Dokładnie sprawdza nasz księgozbiór i przyznaje nam punkty. Lub odejmuje. Punktujemy za stabilność naszych półek, za różnorodność dzieł oraz za posiadanie największej ilości Dzieł Wybitnych — premiujemy również za zebrane książki, związane z naszą specjalizacją. Jednak gdy w naszej bibliotece znajdą się jakieś Księgi Zakazane, Inspektor odpowiednio nas ukarze. Wygrywa gracz, który zebrał największą liczbę punktów.
I jak wam się widzi Ex Libris po przeczytaniu tego skróconego opisu rozgrywki? Proste prawda? Nawet jeśli coś wyda się wam skomplikowane, to zapewniamy, że już po pierwszej rundzie wszystko się klaruje i możecie się cieszyć świetną grą o układaniu waszej wymarzonej biblioteki.

Nam udało się pierwszy raz zagrać w Ex Libris na Portalconie rok temu. I spodobało nam się do tego stopnia, że objęliśmy ten tytuł naszym patronatem. Razem z ekipą Geek Factor. Po raz kolejny... ech...:) Jest to ciekawy worker placement, gdzie co rundę odkrywane są coraz to nowe pola, na które możemy wysłać naszych pomocników. Co więcej, po każdej rundzie jeden Kafel Lokacji przechodzi na kolejną, więc co rundę zwiększa się nam ilość możliwych lokacji do wyboru.

Bardzo dobrze przemyślani są nasi pomocnicy. W grze podstawowej dostajemy trzech Pomocników Bibliotecznych, którzy nie posiadają żadnych specjalizacji. Dzięki temu uczymy się zasad gry. Jednak gdy ktoś już dobrze je pozna, to może co rundę wybrać spośród 12 Kafli Bibliotek jednego Starszego Pomocnika. Oni mają już swoje specjalne umiejętności i mogą ich używać raz na rundę. Dodaje to fajnego urozmaicenia, przez co partie nie stają się powtarzalne. Ale jeśli ktoś odczułby powtarzalność w grze, to radzimy porządnie potasować wszystkie kafle. Nam się jeszcze nie zdarzyło, aby nasze rozgrywki wyglądały tak samo. Wszystkich Kafli Bibliotek, lokacji lub samych Kart Ksiąg jest tak dużo, że istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że powieje nudą w grze. Wszystko się stale zmienia i dzieje bardzo szybko. Nasza jedyna uwaga jest taka, że gra może się za szybko skończyć w momencie, gdy komuś idealnie spasowało rozdanie i dostał takie karty, że nie robi nic innego tylko dokłada je do swojej biblioteki.

Z czystym sumieniem polecamy wam grę Ex Libris wydawnictwa 2 Pionki. Jest to bardzo dobry tytuł, w którym trzeba jednocześnie myśleć przestrzennie jak układać książki w swojej bibliotece, jak i pilnować jaki rodzaj ksiąg dobieramy. Całość jest okraszona lekką nutką negatywnej interakcji, ale nie jest ona przytłaczająca. Grę polecamy bibliofilom, planszówkofilom oraz wszystkim, którzy szukają średnio trudnej gry do której zasiądą zarówno z dziećmi, jak i ze starszymi osobami, a jednocześnie gra ich nie znudzi zbyt szybko. My tymczasem wracamy do naszej rozgrywki i wyszukiwania kolejnych smaczków w tytułach ksiąg takich jak Omlet nad kukułczym gniazdem. Serdecznie polecamy!
6/6

Nazwa: Ex Libris
Wydawnictwo: 2Pionki 
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 110zl
Dziękujemy wydawnictwu 2 Pionki za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
2 Pionki


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive