20 sty 2019

Sprawdź refleks i spostrzegawczość swojego dziecka! - recenzja gry Rach Ciach

Czasami w nasze ręce trafiają gry przeznaczone dla dzieciaków. Oczywiście wtedy testujemy je z najmłodszymi. Tym razem chcielibyśmy zaprezentować Wam grę, która świetnie rozwija refleks u młodych graczy. Zapraszamy do lektury recenzji gry Rach Ciach wydawnictwa Alexander, z którym niedawno rozpoczęliśmy współpracę.

Rach Ciach to familijna gra zręcznościowa dla 2 – 4 osób od 5. roku życia. Gra rozwija u najmłodszych refleks, zręczność i umiejętność zapamiętywania, ale także cierpliwość! W pudełku z grą znajdziemy: 24 kule (4 zestawy po 6 kolorów), plastikowe patyki, talerze, pionki, planszę, dzwonek oraz karty. Wykonanie? Otóż kulki są naprawdę twarde i ciężkie, więc nie ma obawy o jakieś wgniecenia, pęknięcia itd. Trzeba uważać jedynie na patyki, gdyż ciężko wchodzą w talerzyki, ale za to potem sztywno w nim siedzą. Karty są średniej jakości, ale nie ma większej potrzeby ich tasowania czy zagrywania, więc to nie problem.

Zasady gry są banalnie proste – wkońcu to gra dla dzieci! Każdy z graczy otrzymuje zestaw 6 kul, talerzyka i patyka (które łączy ze sobą). Kulki kładzie w swoim talerzyku. W pobliżu rozkładamy planszę i kładziemy na nim swoje pionki. Dzwonek układamy tak, by każdy z graczy miał do niego taki sam dostęp. Na początku rundy odkrywamy kartę, a zadaniem graczy jest ułożenie kul w odpowiednich kolorach, tak jak przedstawiono na różnych obrazkach na kartach. W wersji „zaawansowanej” – pamięciowej – odkrywamy kartę na 5 sekund, następnie zakrywamy i układamy. Punkty dostajemy za każdą kulę, która zgadza się miejscem z kolorem na karcie. Dodatkowo pierwszy gracz, który ułoży i uderzy w dzwonek, a dodatkowo nie popełni żadnego błędu, otrzyma jeszcze jeden punkt. I tak sobie gramy, aż ktoś dojdzie do mety.

Rach Ciach to dobra gra na refleks dla dzieciaków. Gdy już pogracie z pociechą w wersję standardową, to polecamy wypróbować wersję pamięciową – zdecydowanie to ta wersja rozgrywki sprawi, że tytuł ten będzie edukacyjny i bardziej interesujący. Oczywiście z młodszymi graczami zalecamy wydłużyć trochę czas, szczególnie na początku, by gra nie była frustrująca. W grze dodatkowo liczy się precyzja, dziurki są tylko ciut większe od słomki, więc trzeba jeszcze dobrze manipulować kulkami, by odpowiednio je nałożyć na patyk. 

Rach Ciach to tytuł, który sprawdzi się zarówno w domowych warunkach, jak i w szkołach czy przedszkolach. Gra jest wytrzymała, więc nie ma obawy o szybkie zniszczenie się elementów. Dodatkowo gra jest stosunkowo tania, można ją dostać w cenie poniżej 40zł, a to dodatkowo zachęca, by ją wypróbować.

Dzieciaki, z którymi mieliśmy przyjemność testować Rach Ciach były zachwycone rozgrywką. Czasami brakowało im ułamka sekundy, by być pierwszym graczem. Jednak dzięki temu, że dostajemy punkty za poprawnie ułożone kule, to tacy gracze otrzymają tylko jeden punkt mniej, więc mają szanse, by odzyskać go w następnej rundzie.

Jeżeli jako rodzice poszukujecie ciekawej gry, która rozwinie u Waszego dziecka umiejętności zapamiętywania oraz refleks, to Rach Ciach będzie dobrym wyborem. Jeżeli jako wychowawcy szukacie gry do świetlicy w szkole podstawowej, to powinniście zdecydowanie sprawdzić ten tytuł.


Nazwa: Rach Ciach
Wydawnictwo: Alexander
Rok wydania: 2017
Sugerowana cena: 10zł
Dziękujemy wydawnictwu Alexander za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
Alexander
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive