2 sty 2019

Ścigaj się i obstawiaj! - recenzja gry Bolidy

Gdy byłem dzieckiem to lubiłem się bawić samochodami. Czy to resorkami czy tymi zdalnie sterowanymi. Potem oczywiście na Amidze człowiek zagrywał się w Jaguar XJ220, a na PC w Colin McRae Rally oraz Need for Speed. Wyścigi w formie gier planszowych mnie nie przyciągnęły, aż do tej chwili.

Bolidy, bo o tej grze mowa, to rodzinna, wyścigowo-licytacyjna gra planszowa wydana przez 2 Pionki (Portal Games). Do tego tytułu możemy zasiąść, aż w 6 osób, a czas rozgrywki to około 45 minut. Sugerowany wiek? Powyżej 8 roku życia i spokojnie się z tym zgadzamy.

W dużym pudełku znajdziecie: dwustronną planszę toru jazdy, 6 plastikowych bolidów wyścigowych, 48 kart Prędkości, 6 kart Stylu Jazdy, 6 kafli kierowców, 1 notes z kartkami punktacji. Wykonanie jest dobre, karty są przejrzyste i jasne. Instrukcja jest zrozumiała, więc można szybko zasiąść do rozgrywki.

Same zasady są banalnie proste. Każdy z graczy trzyma na ręce karty prędkości, na których znajdują się liczby w maksymalnie 7 kolorach (6 podstawowych + joker). Na początku licytujemy się o kolor samochodu i specjalną umiejętność kierowcy, poprzez zagrywanie w tajemnicy owych kart. Gracz, który zalicytuje najwyższą wartość (wyłoży kartę o najwyższym numerze), bierze bolid w danym kolorze i zapisuje sobie jego koszt na swojej karcie punktacji – odejmie go na koniec od zdobytych punktów. Gdy już wszyscy gracze wylicytują swoje bolidy, to przystępujemy do jazdy. Gracz w swojej turze zagrywa jedną z trzymanych kart na ręce i przesuwa bolidy na planszy zgodnie z wartościami przedstawionymi na karcie, zachowując kolejność od góry do dołu. Poruszanie na planszy odbywa się zawsze do przodu, nie można przesunąć się w bok. I tutaj zaczyna się zabawa. Dzięki zakrętom i zwężeniom, będziemy często blokować naszych przeciwników, a oni z pewnością nie pozostaną nam dłużni. Dodatkowo na planszy znajdują się grube żółte linie. Dokładnie 3. 
Gdy pierwszy z bolidów przejedzie przez tę linie, rozpoczyna się obstawianie. Gracze biorą swoją kartę punktacji i w tajemnicy obstawiają, który z bolidów dojedzie jako pierwszy na metę. I tak łącznie 3 razy na różnym etapie gry. Rozgrywka się kończy w momencie jak wszystkie bolidy dojadą do mety (lub ostatniemu graczowi braknie kart). Wtedy gracze zdobywają punkty (pieniądze) za: zajęte miejsce w wyścigu oraz za poprawne wylicytowanie w każdym z etapów rajdu. Na koniec odejmują wspomniany koszt bolidu i gracz z największą liczba pieniędzy na koniec gry zostaje zwycięzcą.

Bolidy to tytuł, który tłumaczy się bardzo szybko i który nie sprawia problemu nowym graczom. Jest to zdecydowanie jego plus, gdyż jest to jedna z tych gier, które można tłumaczyć w trakcie rozgrywki. W grze występuje kilka wariantów rozgrywki – dwuosobowy, wyścigów długodystansowych, dla początkujących, wariant mistrzostw świata. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Bolidy to gra, która nas urzekła. Graliśmy w różnych gronie osobowym i w zasadzie przeszliśmy każdy możliwy od 2 do 6 graczy. Najlepiej grało nam się w 4 osoby, wtedy jeszcze nie odczuliśmy, że tak bardzo tracimy kontrolę nad naszym samochodem. No i doszło więcej rywalizacji, trzeba było dostosować się do zmieniających się na planszy warunków.

Ta nutka rywalizacji i hazardu jest naprawdę dobra! W wariancie dla początkujących, pomijamy etap licytacji i obstawiania oraz zmienia się liczba kart na ręce. Jest to idealne rozwiązanie do zagrania z dzieciakami i wciągnięcia ich w te piękne hobby.

Aktualnie Bolidy są tytułem, które chyba najczęściej wracają na stół. Szybka rozgrywka, łatwy setup, masa radochy. Polecamy każdemu fanowi wyścigów oraz obstawiania, ale także tym, którzy szukają ciekawej, lekkiej gry rodzinnej. Zdecydowanie warto, szczególnie, że Portal zapowiedział już dodatek do tej gry!

Ocena:5,5/6


Nazwa: Bolidy
Wydawnictwo: 2 Pionki
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 139,95zł
2 Pionki
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive