20 lis 2019

Jeden na jednego, czy trzech na jednego? – Recenzja gry Drako: Smok i Krasnoludy

Praktycznie wszystkie gry planszowe są projektowane tak, że można w nie grać do czterech osób. Oczywiście wiadomo, że do imprezówek nawet i więcej graczy usiądzie, a od jakiegoś czasu widoczny jest trend tworzenia trybu solo w grach. Dziś jednak opowiemy wam o grze tylko dla dwóch graczy – Drako: Smok i Krasnoludy.

Drako: Smok i Krasnoludy to asymetryczna, karciana gra planszowa, w której jeden gracz steruje poczynaniami potężnego smoka, a drugi dowodzi bandą krasnoludów polujących na tytułowego gada. Według informacji pudełkowych w grę można grać od ósmego roku życia, a partyjka ma trwać około 30 minut. Oczywiście obie informacje są umowne. Pojedynek trwa aż do momentu, gdy krasnoludy pokonają smoka albo gdy mistyczny gad przetrwa spotkanie i odleci polować do innej krainy.

Zacznijmy jednak od początku. W średniej wielkości pudełku znajdziemy planszę, talie kart smoka i krasnoludów wraz z planszetkami dla obu stron pojedynku, znaczniki sieci, furii i obrażeń oraz instrukcję. Oprócz tego w genialnie zaprojektowanej wyprasce znajdziemy trzy figurki krasnoludzkiej drużyny oraz figurkę czerwonego smoka. Wszystko jest bardzo ładne, wręcz eleganckie. Puryści figurkowi mogą się co prawda czepiać, że na figurkach mogłoby być więcej szczegółów, ale naszym zdaniem jest naprawdę dobrze! Kto ma ochotę będzie mógł je nawet pomalować. Nas oczywiście urzekła wypraska, bo jest tak dobrze zaprojektowana, że żadne elementy się ze sobą nie mieszają i bardzo łatwo się je wyciąga z pudełka podczas przygotowania.
I jak to w końcu jest? Czy Drako: Smok i Krasnoludy to gra jeden na jednego, czy trzech na jednego? Otóż zdecydowanie jest to gra dwuosobowa, a przewaga liczebna krasnoludów nad smokiem wynika z tego, że gad jest znacznie silniejszy i zna kilka ciekawych sztuczek. Krasnoludy muszą się więc  salwować większą liczebnością oraz swoimi trikami. Jak zatem się pojedynkować? Na zmianę – gracze wykonują ruchy jeden po drugim, a w swojej turze wykonują dwie akcje. Pierwsza akcja do wyboru, to dobranie dwóch kart na rękę, pamiętając, że gdy będziemy mieć ich więcej niż 6, to musimy jakąś odrzucić. Drugą akcją jaką możemy wybrać to zagranie jeden karty z ręki. Warto zaznaczyć, że akcje mogą się powtarzać, czyli możemy dobrać cztery karty albo zagrać dwie. Na kartach widnieją też symbole, które przedstawiają, o ile pól możecie poruszyć swoją figurką, ile obrażeń zadacie lub przed iloma się obronicie. Tyle! Żeby jednak nie było znów zbyt prosto, to musicie wiedzieć, że zarówno krasnoludy jak i smok mają swoje zdolności specjalne. Pierwszy krasnolud może atakować z dystansu strzelając z kuszy, drugi pęta smoka siecią, a trzeci, gdy wpadnie w furię, może raz na grę wykonać dodatkową akcję. Smok natomiast potrafi latać po całej planszy i ziać ogniem, który zadaje obrażenia kilku przeciwnikom na raz. Pojedynkujecie się aż do momentu, gdy krasnoludy pokonają smoka, albo gdy gad przeżyje cały atak lub wpierw sam pokona swoich oprawców.

Jak wam się widzi gra Smok: Drako i Krasnoludy? Niewątpliwie kojarzy się z grą Monolith Arena, w której fantastyczne potwory też pojedynkują się na planszach o heksagonalnych polach. Jednak Drako jest bardziej przystępny dla graczy początkujących i nie ma w nim aż tylu skomplikowanych reguł, o których trzeba pamiętać. Nam Drako: Smok i Krasnoludy bardzo się podoba ze względu na czas trwania rozgrywki. Pierwsze partie mogą być nieco dłuższe, ale gdy już opanujemy grę, to partyjka może się zamknąć w około 20 minutach.

Gra jest bardzo łatwa i przyjemna. Co prawda zastanawialiśmy się, czy nie dobrym pomysłem byłoby dorzucić jakiś tryb zaawansowany? Jeszcze bardziej urozmaiciłoby to rozgrywkę. Można by się również przyczepić do losowości gry, bo nie da się w żaden sposób jej modyfikować – musimy grać tak, jak sobie potasowaliśmy karty. Czasem gracz grający smokiem będzie miał sposobność szybkiego wykończenia przeciwnika, a czasem będzie musiał trzymać się na dystans całą grę. Krasnoludy znów muszą wspólnie pracować na zwycięstwo – od obrania strategicznych pozycji do wyczucia idealnego momentu na atak.

Słowem podsumowania, gra Drako: Smok i Krasnoludy to dobry tytuł dla graczy, który często grają tylko w parach i szukają gier właśnie dwuosobowych. Tytuł daje sporo frajdy z rozgrywki i pokonania przeciwnika, ale jednocześnie nie wymaga od graczy dużego móżdżenia. Jest to dobry przerywnik między cięższymi tytułami oraz dobry tytuł na wprowadzenie graczy początkujących. Polecamy.

Nazwa: Drako: Smok i Krasnoludy
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2019
Najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
Rebel.pl

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive