12 lis 2019

Zdobywaj sławę i bogactwo! - recenzja gry Ganges

Czasami lubimy usiąść do dobrego „euro”, którego tłumaczenie nie zajmie godziny, a rozgrywka kolejnych trzech. W nasze ręce trafił bardzo barwny i ciekawie zapowiadający się Ganges z serii Egmont Geek. Czy warto siąść i poświęcić czas na tę grę? Sprawdźmy!

Ganges to gra worker placement dla 2 - 4 osób, gdzie partia to około godzinka, a według twórców można grać już od 12 roku życia. Jeśli jednak macie pociechy, które już wcześniej grały w gry z mechaniką worker placement, to i od 10 roku życia dadzą radę.

W kolorowym pudełku znajdziemy sporo tektury, drewna i kości. Pod wieczkiem bowiem otrzymamy: dwustronną plansze, 4 plansze prowincji, 4 plansze Kali, 48 kości, 64 kafle prowincji, 24 pracowników, 4 łodzie, 4 znaczniki bogactwa, 20 drewnianych znaczników, 4 znaczniki sławy, słoń pierwszego gracza, 2 żetony blokujące, 4 żetony bonusów, 30 żetonów specjalnych, 8 żetonów rzeki oraz instrukcje. Wykonanie? Na wysokim poziomie – tektura wystarczająco gruba, kości się nie ścierają, drewno solidne i przede wszystkim ładne.

Zasad w grze trochę jest, ale najłatwiej uczy się ich podczas rozgrywania pierwszej partii) Mechanika gry to worker placement. Na początku mamy 3 pracowników, ale szybko mamy okazję zdobyć nawet do 5. Plansza podzielona jest na 4 obszary – pałac (w którym korzystamy z akcji i dostajemy kości), kamieniołom (dzięki któremu budujemy prowincje), rynek (na którym sprzedajemy towary z naszych prowincji) oraz port (w którym poruszamy nasz statek).  W swojej turze gracz umieszcza jednego pracownika, płaci ewentualny koszt danego pola (w kości bądź pieniądzach) i wykonuje akcje. Z jednej strony musimy rozbudowywać swoje prowincje (których koszt to wartość kości), ale z drugiej musimy korzystać z innych pól, aby zdobywać kości do późniejszego wykorzystania. W grze operujemy dwoma torami – sławy i bogactwa. Gra toczy się do momentu aż znaczniki któregoś gracza się spotkają lub miną (idą w przeciwnych kierunkach).

Są to bardzo uproszczone zasady, które nie oddają tak naprawdę piękna tej gry. Mimo że to gra euro, to występuje tutaj negatywna interakcja. Co prawda nie bezpośrednia, ale zawsze – bardzo łatwo odczytać intencje innych graczy i ich zablokować, podebrać kość czy daną prowincję. Nam się to spodobało, gdyż lubimy krzyżować innym plany.

Gra urzekła nas przede wszystkim tym, że skończyła się po niecałej godzinie. Lubimy euro, lubimy worker placement, ale nie lubimy siedzieć po 3 godziny nad planszą z parującą głową. Gra jest również bardzo ładna i przyciąga wzrok graczy, z drugiej strony jest bardzo czytelna co jest bardzo dużym plusem, gdyż często gry euro mają tyle ikon że ciężko się potem połapać.

Ganges to tytuł dla średnio zaawansowanych graczy i wielbicieli gier z mechaniką worker placement. Jeżeli szukacie ciekawej gry, którą możecie obdarować geeka na święta, to Ganges będzie naszym zdaniem bardzo dobrym wyborem. Polecamy tę grę!


Nazwa: Ganges

Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019

Sprawdź TUTAJ
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.

Skorzystaj z promocji!
Wpisz poniższy kod i uzyskaj do 40% zniżki! Aby skorzystać z kodu należy założyć konto.
Kod promocyjny: steragierShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive