25 lis 2019

Rozwiążcie zagadkę Japońskich kamieni – recenzja gry Narabi

Niniejszy artykuł oraz recenzowana gra inspirowane są Krajem Kwitnącej Wiśni. Przedstawimy wam szybką i ciekawą grę karcianą, w której układacie… kamienie. Oczywiście narysowane na kartach. Zachęcamy zatem do zaparzenia kubka herbaty i wyciszenia się, bo spokój ducha i opanowanie mogą się przydać w grze Narabi.

Narabi wydawnictwa FoxGames to karciana gra logiczna dla 2-5 graczy w wieku 10+. Jest to pozycja kooperacyjna, w której wspólnymi siłami staracie się ułożyć karty z kamieniami w prawidłowym szyku. Jednak każdą kartę możecie przesunąć tylko i wyłącznie spełniając odpowiedni warunek przypisany do niej podczas przygotowania rozgrywki. Uda wam się tego dokonać w jak najmniejszej liczbie ruchów?

W małym pudełku znajdziemy jedną talię kart, na którą składa się 15 kart kamieni, 15 kart warunków oraz karta punktowania. Dodatkowo do gry dołączone są koszulki na karty, które w tym przypadku służą nie tylko do ochrony, ale poniekąd są wymagane przez mechanikę gry. Ale o tym w dalszej części tekstu. Instrukcja jest bardzo krótka i przystępnie napisana. Zasady gry da się wytłumaczyć w mig, a i osoby początkujące nie będą miały problemu z przyswojeniem reguł. Graficznie gra jest bardzo oszczędna. Jednak, gdy spojrzymy na okładkę to widzimy, że mamy do czynienia z japońskimi tematami harmonii i ciszy.

Bez zbędnych przedłużeń przejdźmy od razu do sedna, czyli do mechaniki. Najpierw jednak przygotujmy sobie rozgrywkę. W zależności od ilości graczy biorących udział w grze, powinniśmy dobrać tyle kart, ile wskazane jest w instrukcji. Następnie po przetasowaniu talii kart kamieni oraz warunków, musimy włożyć po jednej z kart do koszulki. W efekcie z jednej strony będziemy widzieć kartę kamienia, a po odwróceniu na drugą stronę – warunek jaki trzeba spełnić, aby kartę można było przesunąć. Po takim zabiegu rozdajemy wszystkim równą ilość kart, a graczem rozpoczynającym staje się osoba, która dostała kamień o wartości 0. W swojej turze gracz musi zamienić swoją kartę kamienia z dowolną kartą innych graczy – nie może wymienić swoich dwóch. Musi jednak spełnić wspomniany wcześniej warunek z odwrotu karty, której chce się pozbyć. Po wykonaniu ruchu przesuwamy znacznik na torze punktacji o jedno pole w przód. Waszym celem jest równe ułożenie kamieni i ich wartości w kolejności rosnącej lub malejącej w jak najmniejszej liczbie ruchów. Jeśli nie uda wam się dokonać tego przed określonym czasem, lub któryś z graczy nie będzie miał możliwości ruchu – przegracie.

Tak w skrócie prezentują się reguły Narabi wydawnictwa FoxGames. Jest to kreatywna gra karciana, w której musimy dobrze główkować. Nie jest bardzo wymagająca, ale do najłatwiejszych też nie należy. Rozgrywka jest bardzo szybka, a przypisywanie warunków do różnych kamieni daje sporą regrywalność. Czepialscy będą jednak narzekać, że po każdej partii trzeba wyciągać karty z koszulek!

Ważnym jest, że mimo iż jest to gra kooperacyjna, to gracze nie znają warunków jakie są pod kamieniami pozostałych osób. Gracze nie mogą również dzielić się tą wiedzą z innymi. Mogą za to zadawać pytania „Czy jak przesunę ten kamień tu, to bardzo przeszkodzi to waszym planom?” Możecie konsultować przyszłe ruchy, jednak pamiętajcie, że finalną decyzję podejmuje aktywny gracz. A jeśli zechcecie utrudnić sobie grę – nie komunikujcie się wcale. Uwaga! Może to doprowadzić do bardzo napiętej atmosfery w pokoju, gdy ktoś nieumyślnie przeszkodzi następnemu graczowi w ruchu! Ale zazwyczaj rozgrywka przebiega w spokoju i harmonii, gdzie wszyscy próbują wspólnie pokonać grę.

Narabi wydawnictwa FoxGames to propozycja dla graczy, którzy szukają szybkiej i przyjemnej gry, w której mogą trochę rozruszać szare komórki. Tytuł ten świetnie nadaje się dla graczy początkujących, a mechanika ścigania się z czasem, aby skończyć grę jak najszybciej, dodaje lekkiego dreszczyku emocji. Nam gra się podobała i chętnie będziemy ją wyciągać na stół w towarzystwie innej kooperacyjnej gry tego samego wydawnictwa – The Mind. Polecamy spróbować zagrać w obie pozycje!

Nazwa: Narabi
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2019
Najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
FoxGames
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive