24 lis 2019

Zgaduj i obstawiaj! - recenzja gry Ryzyk Fizyk Deluxe

Czasami jest tak, że gry kojarzone z „quizem” odbierane są od razu jako nudne, powtarzalne i nie warte uwagi, bo „wszystkie są takie same”. W dużej mierze ta kwestia jest niestety prawdą, ale w nasze ręce trafiła gra, która była wielokrotnie nagradzana jako najlepsza gra imprezowa. Zapraszamy do poczytania o Ryzyk Fizyk od wydawnictwa Egmont!

Ryzyk Fizyk edycja Deluxe to imprezowa gra dla 4-14 osób powyżej 10. roku życia, której partia zajmie Wam około 20-30 minut. W dużym pudełku z grą znajdziecie filcową matę do obstawiania, 250 pytań z różnych dziedzin, 7 suchościeralnych tabliczek do zapisywania odpowiedzi, klepsydrę, ścieralne markery z gąbką, masę tekturowych żetonów służących do obstawiania oraz 2 plastikowe, ciężkie żetony, które są zarówno znacznikami gracza, jak i naszą stałą gotówką, która nie może nam przepaść.

Wykonanie wszystkich elementów jest naprawdę bardzo dobre. „Mata” ładnie układa się na stole, tabliczki rzeczywiście bez problemu da się wyczyścić (po kilku-kilkunastu partiach będzie trzeba użyć dodatkowo wody i płynu, ale to normalne przy takich tabliczkach). Mazaki nie wypisują się zbyt szybko. Tekturowe żetony wystarczą Wam na naprawdę długo, a plastikowe żetony robią spore wrażenie, gdyż przypominają te prawdziwe, rodem z kasyna.

Czy, żeby grać w tę grę, trzeba mieć sporą wiedzę? Otóż okazuje się, że choć może ona znacznie pomóc, to nie jest rzeczą niezbędną! Ryzyk Fizyk głównie opiera się na obstawianiu odpowiedzi, więc musimy dobrze szacować, a jeśli znamy mocne dziedziny naszych przeciwników, to też może nam to pomóc. Każdy z graczy otrzymuje jedną tabliczkę, mazak, dwa żetony gracza (każdy wart 100$). Jeden z graczy jest czytającym (nie ma problemu, by się zmieniał). Gdy usłyszymy pytanie, to zaczyna nam upływać czas – mamy 30 sekund na odpowiedź. Odpowiedzi zawsze są liczbami (często w pytaniu podana jest jednostka, w jakiej wyrażona ma być odpowiedź), więc gdy każdy zapisze swą odpowiedź, to obraca się tabliczki i porządkuje na macie w kolejności rosnącej. Na macie występują różne mnożniki, więc skrajne odpowiedzi będą więcej warte podczas obstawiania, które jest kolejną fazą. Każdy z graczy może obstawić dowolną liczbę posiadanych przez siebie żetonów, układając je tak, by na szczycie był znacznik gracza – pomaga to rozróżnić, kto ile obstawił oraz sprawia, że jeden gracz może postawić na maksymalnie dwie odpowiedzi. Gdy zakończymy obstawianie, to czytający sprawdza odpowiedź na odwrocie karty – odpowiedzią prawidłową jest odpowiedź, która znajduje się najbliżej prawdziwej odpowiedzi, jednak nie jest ona większa – dla przykładu, jeśli na stole leżą odpowiedzi 11, 15, 16, a prawidłową odpowiedzią jest 14, to zwycięża gracz, który zapisał 11. Ten gracz otrzymuje 300$ za podanie odpowiedzi, która jest najbardziej zbliżona do prawidłowej. Następnie każdy gracz, który postawił na to pole otrzymuje wielokrotność tego co postawił, w zależności od położenia odpowiedzi – kurs w skrajnych przypadkach może dojść nawet do 6 do 1. Gra toczy się przez 7 rund, gracz z największą sumą pieniędzy na koniec zostaje zwycięzcą.

Ryzyk Fizyk prezentuje się naprawdę dobrze i to nie tylko wizualnie. Rozgrywka jest ciekawa, wciągająca, emocje są duże, gdyż gracze wczuwają się głównie dzięki żetonom imitującym żetony z kasyna. Pytania są bardzo zróżnicowane, ale jak widzicie, za poprawną odpowiedź otrzyma się 300, a obstawiając na czyjąś odpowiedź, możemy zdobyć co najmniej 200 (najmniejszy kurs to 2 do 1), więc można tutaj zdobywać pieniądze dzięki wiedzy innych.

Występuje tutaj też nutka ryzyka. Z jednej strony,gdy jesteśmy pewni swojej odpowiedzi, to jesteśmy w stanie naprawdę dużo na nią postawić, ale z drugiej strony zdarzały nam się partie, w których ktoś był bardzo pewny swojej odpowiedzi wpisywał przykładowo datę 1547 a okazało się, że był to rok 1546 i wtedy przegrywał z kimś, kto przykładowo wpisał 1471.

Ryzyk Fizyk to naprawdę bardzo ciekawy tytuł imprezowy, który warto mieć w swojej kolekcji – choć pytań jest 250, to nie ma problemu, by potem dokupić dodatek – Vegas (recenzja wkrótce) – który nie tylko urozmaici Wam rozgrywkę nowymi wariantami, ale również doda kolejne pytania! Serdecznie zachęcamy do nabycia tejże gry!


Nazwa: Ryzyk Fizyk

Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.

Skorzystaj z promocji!
Wpisz poniższy kod i uzyskaj do 40% zniżki! Aby skorzystać z kodu należy założyć konto.
Kod promocyjny: steragier

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive