6 paź 2020

Rozwijaj swoje narzędzia i kunszt malarstwa – recenzja gry Obrazy Paryża

Paryż – miasto inspiracji. Wiele pięknych budynków, ciasnych uliczek z romantycznymi kafejkami. Nic dziwnego, że wielu artystów lubi to miasto i chętnie przyjeżdża, oglądać słynne dzieła malarskie w muzeach, by się zainspirować do tworzenia. Teraz także i wy możecie wcielić się w rolę wybitnego malarza obrazów w grze Obrazy Paryża wydawnictwa Czacha Games.

Obrazy Paryża to lekka gra strategiczna typu worker placement dla 2-4 graczy w wieku 10+. W grze będziecie rozwijać zarówno swój warsztat, jak i technikę malarstwa, jednocześnie malując nowe dzieła oraz pilnując pozostałych graczy, aby nie prześcignęli was w trakcie gry. Zwycięzcą zostaje osoba, która najładniej maluje... Żart. Oczywiście osoba, która zdobędzie jak najwięcej punktów zwycięstwa.

Standardowo przejdźmy najpierw przez zawartość oraz wykonanie gry. W dużym, kolorowym pudełku znajdziemy dwuwarstwową planszę (jej górna, okrągła część obraca się!), 4 plansze graczy, 4 sztalugi, 24 znaczniki asystentów, 12 znaczników ulepszeń, 211 kostek pigmentów, 32 karty obrazów, 15 kart premii, 8 kafli malarzy oraz kafle niedostępnych akcji, znacznik pierwszego gracza i instrukcję. Całość jest wykonana naprawdę elegancko i solidnie. Elementy są zrobione z twardszych materiałów, a plansza gracza ma specjalne żłobienia. Okładka zdecydowanie przyciąga wzrok, bo jest ładnie narysowana. Wszystkie karty obrazów również posiadają ładne ilustracje – przyjemnie się je ogląda podczas rozgrywki. Szkoda tylko, że niektóre karty się powtarzają – chętnie zobaczylibyśmy więcej takich ładnych obrazków. Puryści gier planszowych mogą się doczepić do faktu, że na niektórych kostkach pigmentów widać tak zwane „szwy”, pozostałe po odlewie z formy. Nie przeszkadza to w niczym przy rozgrywce, ale mogą się znaleźć osoby, które chcą mieć perfekcyjnie odpicowaną grę.

Jak się okazuje, malarzem można zostać bardzo łatwo. Przynajmniej w grze Obrazy Paryża, bo zasady są bardzo proste i do wyjaśnienia w parę chwil. Przejdźmy zatem do rzeczy. Gra podzielona jest na 3 fazy, które będą rozgrywane do momentu, aż nie wystąpi jeden z warunków zakończenia rozgrywki. W pierwszej fazie, w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara, rozpoczynając od pierwszego gracza, będziecie kolejno umieszczać swoich pomocników na dostępnych polach planszy. W drugiej fazie będziecie swoich asystentów kolejno aktywować i rozpatrywać związane z nimi akcje. Na początku tej fazy asystenci są postawieni w pozycji pionowej. Dopiero po wykorzystaniu akcji zaznaczamy jego "wykorzystanie" przez położenie pionka poziomo. I tak, będziecie mogli pozyskiwać podstawowe pigmenty (niebieski, czerwony i żółty), mieszać kolory i otrzymywać kolory pochodne (fioletowy, zielony, pomarańczowy, czarny). Ważny jest rozwój waszych narzędzi, więc po uiszczeniu odpowiedniego kosztu, będziecie je odpowiednio ulepszać. Pozwoli wam to pobierać więcej pigmentów lub bardziej efektywnie mieszać kolory, a przede wszystkim – lepiej malować, tj. kłaść więcej kosteczek pigmentów na kartach obrazów.

A to są kolejne akcje do wykorzystania – pobranie upatrzonej karty obrazów, malowanie, imitowanie ruchów przeciwnika, pobranie znacznika pierwszego gracza i parę innych. Ostatnią fazą jest sprzątanie na planszy i usuwanie nadmiarowych kosteczek pigmentu. Waszym zadaniem jest zdobycie jak największej ilości punktów, przez malowanie obrazów, ulepszanie warsztatu i mieszanie kolorów. Gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy nie skończy drugiego obrazu, bądź z puli ogólnej nie zniknie wszystkie 5 dostępnych czarnych pigmentów. Osoba z największą ilością punktów zostanie najlepszym paryskim malarzem!

Pokrótce zarysowaliśmy wam mechanikę i zasady gry Obrazy Paryża wydawnictwa Czacha Games. Jak wspominaliśmy wcześniej, plansza jest obrotowa – co rundę pola akcji będą zmieniać pozycje i może się okazać, że któraś będzie niedostępna w danej rundzie, gdyż trafi na zablokowane pole. Pola blokowane są w zależności od liczby graczy, więc tutaj skalowalność jest dobrze przemyślana. Mamy sporo akcji do podjęcia, ale trzeba skrupulatnie planować ruchy i być szybszym niż przeciwnicy. Ciekawostką jest to, że można kopiować akcję dowolnego gracza, pod warunkiem, że pionek gracza którego mamy zamiar splagiatować, nie został już wcześniej wykorzystany.

Kolejną fajną mechaniką w grze jest to, że po każdej rundzie zostawiamy jednego pracownika na planszy na kolejną. W ten sposób mamy jednego pracownika już ustawionego i wiemy, jaką akcję na pewno będziemy musieli zrobić. Można pod to planować ustawienie pozostałych pracowników. Chociaż rodzi to pewną negatywną interakcję, gdyż ktoś może potrzebować tej jednej akcji, gdzie będzie stał pion przeciwnika. Często zdarzają się takie sytuacje, że ktoś wyprzedza nas i stawia pracownika szybciej na pożądanym przez nas polu.

Minusem gry jest to, że chociaż gra tematycznie jest o malowaniu, to wcale nie trzeba malować obrazów, aby wygrać grę. Punkty zdobywamy za rozwijanie naszych narzędzi – gdy dojdziemy do odpowiedniego poziomu, dostajemy odpowiednio 6 lub 10 punktów. Narzędzi mamy trzy rodzaje, więc 30 punktów dostaniemy za inwestowanie w sam warsztat, kompletnie olewając malowanie obrazów, które są warte od 10 do 16 punktów. Co więcej, zdobycie czarnego pigmentu dodaje kolejne 6 punktów. Warto również wspomnieć, że karty obrazów są tasowane na początku gry, więc może się zdarzyć, że dobierane będą karty tylko o wartości 10 punktów. Więc jak wspominaliśmy – trzeba obserwować ruchy przeciwnika i kalkulować, co się bardziej opłaca.

Obrazy Paryża to bardzo przyjemna i lekka gra planszowa. Mamy tutaj bardzo przyjemny temat malowania obrazów i rozwijania umiejętności oraz narzędzi malarskich. Gra świetnie się nada, jako wprowadzenie do świata gier planszowych, a także będzie ciekawą odskocznią od cięższych tytułów dla bardziej wymagających graczy. Warto polecić ją ze względu na ładne ilustracje, ciekawą mechanikę oraz naszą ulubioną lekką negatywną interakcję. Mimo swojej prostoty zapewniamy was, że nie braknie w grze rozmyślań, planowania oraz rywalizacji. Sprawdźcie sami!

 

Nazwa: Obrazy Paryża
Wydawnictwo: Czacha Games
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Czacha Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 

 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive