18 paź 2020

To u kogo trawa bardziej zielona? - recenzja gry Sąsiedzi


Proste gry kafelkowe – gdy słyszymy takie hasło, to na pierwszą myśl przychodzi nam Carcassonne czy Kingdomino. Teraz w nasze ręce trafiła mniejsza i krótsza gra oparta na układaniu kafelków. Czy okaże się ona tak samo dobra, jak te dwie wymienione? Sprawdźmy tych Sąsiadów! 

Sąsiedzi to kafelkowa gra planszowa dla 2 lub 4 graczy powyżej 7. roku życia, której partia trwa około 20-30 minut. W pudełku znajdziemy: 12 płytek łąki, 24 płytki zagród oraz instrukcję. Niby nie dużo, a gra swoje waży, bo jest wykonana z grubszej tektury i kafelki są stosunkowo duże.

W grze Sąsiedzi wcielamy się w tytułowych sąsiadów, którzy walczą o miejsce na łące do hodowania swoich zwierzaków. Na początku gry gracze wybierają, czy będą układać owce czy króliki. Następnie na zmianę układają kafelki łąki, tworząc polanę, na której będą chcieli umieszczać swoje zwierzęta. Owce mają zagrodę „z zakrętem”, a króliki „prostą”, więc walka o miejsce będzie duża, bo kafelki nie mogą na siebie nachodzić. Gra toczy się do momentu, aż oboje gracze nie będą w stanie położyć swojej zagrody. Wtedy podliczamy punkty ujemne za zagrody, które zostały nam na ręce (za owce -2, za króliki -1). Następnie gracze zamieniają się zwierzętami, układają łąkę od nowa i grają. Po rozegraniu dwóch rund podliczamy punkty ujemne i gracz z ich najmniejszą liczbą zostaje zwycięzcą. 

Jak widzicie zasady rozgrywki są banalnie prosta, sama gra również do trudnych nie należy, jednak trzeba wykazać się niezłym planowaniem i sprytem w blokowaniu przeciwnika. Bardzo fajnie, że podzielono punktację, gdyż płytki „z zakrętem” jest łatwiej wcisnąć w luki niż kafelki proste. 

Na początku wspomnieliśmy o dwóch innych grach kafelkowych – oczywiście Sąsiedzi to inna półka (prostsze, szybsze, mniej losowości), ale nadal warto po nią sięgnąć, szczególnie grając z młodszymi graczami. Grę znajdziecie poniżej 30zł, więc to również zachęca do spróbowania tego tytułu. 
Sąsiedzi to ciekawy acz prosty tytuł do pogrania z młodszymi graczami lub z takimi, którzy styczności z planszówkami nie mieli lub mieli znikomą. Gra cechuje się prostymi zasadami, dużą regrywalnością (każda partia to inna łąka), brakiem losowości. Bardzo fajnie, że poziom trudności „rośnie wraz z graczem” - z każdą partią poznajemy nowe możliwości blokowania przeciwnika zaczynając już od układania łąki. Sąsiedzi to zdecydowanie gra warta spróbowania! 


Nazwa: Sąsiedzi
Wydawnictwo: Muduko
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz: TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Muduko za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
Muduko


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive