16 paź 2021

Czy wrócisz do Michoacan? - recenzja gry Mariposas

Jak wiecie współpracujemy nie tylko bezpośrednio z wydawcami gier planszowych, ale czasem i ze sklepami i księgarniami. I to właśnie dzięki współpracy z księgarnią Tania Książka, udało nam się pozyskać do recenzji grę Mariposas. Czy motyle na dobre zadomowiły się na naszym regale? Sprawdźcie!

Mariposas to rodzinna gra planszowa wydana przez Albi, przeznaczona dla 2-5 osób w wieku 14+. Gra opowiada o podróży motylów Monarchy z Meksyku do Kanady. Autorką gry jest znana Elizabeth Hargrave, autorka gry Na Skrzydłach czy Esy Floresy.

W pudelku z grą znajdziemy: 50 drewnianych znaczników motyli, 20 kart celów, 1 kwiatową kość, 120 żetonów kwiatów, 5 znaczników punktacji, 16 żetonów przystanków, planszę mapy, 6 płytek zdolności cyklu życia, 36 kart akcji, planszę przystanku, 60 kart cyklu życia, 15 kart dodatkowych ruchów. Wykonanie elementów stoi na naprawdę wysokim poziomie, choć mamy przekonanie że gry od AEG nas już trochę do tego przyzwyczaiły. Pod kątem komponentów, gra wystarczy na wiele partii.

Jeżeli chodzi o zasady to nie są one specjalnie skomplikowane, postaramy się je Wam w skrócie przedstawić. Gra toczy się przez 3 rundy, a te dzielą się na cztery/pięć/sześć tur. W swojej turze gracz zagrywa jedną z dwóch kart akcji i wykonuje to co ma tam zaznaczone, a konkretnie przemieszcza swoje motyle w danych kierunku, a jeśli zatrzymamy się na odpowiednim polu to pozwoli ono nam rozmnożyć nasze motyle. Dzięki lądowaniu na odpowiednich polach możemy zdobywać kart cyklu życia motyle, które nie tylko przynoszą nam punkty, ale dodatkowo, po zebraniu kompletu, otrzymamy korzyść z płytki zdolności. Po każdej rundzie punktujemy za cele oraz usuwamy motyle z najniższego pokolenia. Na koniec gry liczymy punkty za motyle czwartego pokolenia, które wróciły do Michoacan, doliczamy punkty za zebrane cykle i inne bonusy, a na koniec gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Zasady proste, ale gra sama w sobie daje nam trochę do myślenia. Ale chcieliśmy zacząć od czegoś innego – tematyka. Po pierwsze można łatwo zauważyć zamiłowanie autorki do latających stworzeń. Po drugie tematyka naprawdę dobrze współgra z mechaniką gry, nie ma się tutaj odczucia by było to dolepione na siłe. Kolejnym atutem jest wykonanie – gra na stole prezentuje się naprawdę dobrze, więc nie trzeba nikogo zaciągać do grania. Można powiedzieć, że po debiucie autorki w grze Na Skrzydłach poziom został utrzymany.

Jeżeli chodzi zaś o same wrażenia z rozgrywki, to są one naprawdę pozytywne. Po pierwsze to jeden z tych tytułów, w którym każda kolejna partia pokazuje nam inne możliwości, więc po prostu trzeba się gry nauczyć. Brak w grze jednak interakcji, co dla niektórych może być sporym minusem. Rekompensuje to natomiast przyjemna i przystępna mechanika, piękna zawartość i wiele decyzji które rzutują na końcowy wynik.

Mariposas to gra urokliwa z prostymi zasadami, która przyciąga graczy nie tylko wykonaniem, ale również mechaniką i tematem. Polecamy sprawdzić zarówno tę jak i pozostałe gry planszowe od Elizabeth Hargrave, gdyż jak widać, ma ona smykałkę do tworzenia dobrych, ładnych i ciekawych tytułów!Nazwa: Mariposas
Wydawnictwo: Albi
Rok wydania: 2021

Dziękujemy księgarni Tania Książka za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive