2 paź 2021

Analizuj, dopasowuj i wygrywaj - recenzja gry Crime Zoom: Ptaki Złej Wróżby

Dotychczas, w małych grach typu escape room czy zagadkach kryminalnych królował w Polsce Foxgames. Z czasem zaczęło się to zmieniać i inni wydawcy zaczęli wydawać podobne gry (jak na przykład recenzowane niedawno 50 clues od Albi). Tym razem z taką grą przychodzi do nas wydawnictwo Lucky Duck Games, które do recenzji wysłało grę Crime Zoom: Ptaki Złej Wróżby. Warto?

Crime Zoom to seria gier detektywistycznych przeznaczonych dla 1-6 graczy, a jedna partia to około 60 minut. W grze wcielacie się w detektywów, którzy próbują rozwikłać sprawę morderstwa. Gra jest jednorazowa, gdyż po poznaniu całej sprawy już nie ma sensu jej od nowa rozgrywać, jednak za koszt około 30zł to chyba nie duży problem. W kieszonkowym pudełku znajdziemy 55 kart oraz instrukcję. Wykonanie dobre, nie można się zbytnio przyczepić od strony jakości.

Same zasady gry są proste i intuicyjne, jak to przy tego typu grach. Na początku rozkładamy karty, które otrzymujemy w prologu i tworzymy z nich miejsce zbrodni. Możemy je dowolnie odwracać, będą one nam dawały kolejne wskazówki i następne karty. Na koniec gry zdobędziemy punkty w zależności od tego, jak dobrze rozwiązaliśmy zagadkę. A kończymy ją, gdy wydaje się nam, że już wszystko wiemy, odpowiadamy na pytania i dodajemy do tego punkty za nieodkryte karty (1 punkt za każde 5 kart).

Tak naprawdę nie ma co się rozpisywać o zasadach, bo głównych jest właśnie tyle. Cała reszta rozgrywki dzieje się na kartach. Nam rozegranie Crime Zoom: Ptaki Złej Wróżby zajęło około godziny i uważamy, że to była świetnie spędzona godzinka. W grze nie zabrakło jednak błędów. Jest kilka literówek, a największym z nich jest niezrozumiała dla nas zmiana formy zapisu czasu na jednej z kart. Gra nagle przeszła z 24 na 12 godzinny system, co wprawiło nas w niezłe zakłopotanie, bo myśleliśmy, że dana akcja działa się już kolejnego dnia, tak jednak nie było.

Na samą historię w grze nie możemy narzekać. Jest ona fajnie rozbudowana, zawiera kilka wątków i w kilku miejscach zastanawialiśmy się w którą stronę pójść. Finalnie udało nam się sprawę dobrze rozwiązać i dość sprawnie odpowiedzieć na pytania, jednak zastanawiamy się, czy to kwestia zagranych już dziesiątek gier tego typu, czy może prostota samej sprawy?

Oczywiście nie można tej gry porównywać do Detektywa czy Kronik Zbrodni, bo to zupełnie inny kaliber, ale do Kryminalnych Zagadek od Foxów już tak. I w tym porównaniu ciężko nam wskazać faworyta. U lisków trzeba było zwracać dużą uwagę na szczegóły, tutaj zdecydowanie pracujemy na zdobytym tekście. Naszym zdaniem obie gry są warte uwagi.

Crime Zoom to seria dobra dla tych, którzy szukają niezłej rozrywki w niskiej cenie. Jeśli jesteście fanami gier detektywistycznych i nie przeszkadza Wam, że po jednej partii już do gry raczej nie siądziecie, to bez problemu możecie brać gry z serii Crime Zoom. Polecamy!

Nazwa: Crime Zoom: Ptaki Złej Wróżby

Wydawnictwo: Lucky Duck Games
Rok wydania: 2021
Dziękujemy wydawnictwu 
Lucky Duck Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive