3 sie 2021

Wciel się w Marię i rozwikłuj zagadki! - recenzja serii gier 50 Clues

Za sprawą wydawnictwa Foxgames na rynku jest bardzo wiele gier typu Escape Room czy Kryminalnych Zagadek, które na naszej stronie się już pojawiały. Tym razem sięgnęliśmy jednak po serię 50 Clues od wydawnictwa Albi. Czy gra trzyma poziom i warto po nią sięgnąć?

50 Clues to gra, a raczej seria 3 gier detektywistycznych, w których przyjdzie nam rozwiązywać zagadki, by popchnąć fabułę dalej. Gra jest dla osób pełnoletnich, ze względu na występującą tam tematykę i decyzje jakie przyjdzie nam podejmować. Jedna partia zajmie nam około godziny. W pudełku z grą znajdziemy 50 ponumerowanych kart oraz kod, który może zostać użyty 30 razy (co oznacza, że w grę można zagrać maksymalnie 30 razy – nie jest ona regrywalna, raczej chodzi o ludzi, którym przekażemy grę).

Do gry wymagany jest dostęp do Internetu, gdyż musimy korzystać ze strony wydawcy, by wpisywać rozwiązania. Zasady są dość proste – jeśli karta pokazuje, że możemy odkryć inną kartę, robimy to. Jeżeli na karcie są numery w konkretnych kolorach, to możemy próbować je ze sobą łączyć (na przykład młotek z gwoździem) i tak przechodzić dalej z karty na kartę. Jeżeli się gdzieś zatniemy, możemy poprosić o podpowiedź w aplikacji (trzecia podpowiedź do zagadki daje nam rozwiązanie). No i tak toczymy rozgrywkę aż do końcowego rozwiązania.

Nie chcemy Wam zdradzać zagadek, by nie zepsuć Wam rozgrywki. Jeżeli chodzi o typ łamigłówek, to czasami trzeba wykazać się sprytem, czasem matematyką, a czasami po prostu „połączyć kropki”. Większość zagadek jest na umiarkowanym poziomie, choć z powodu tematyki (wcielamy się w Marię – kobietę, która ucieka z zakładu dla psychicznie chorych) i dokonywanych potem działań, gra może zrazić do siebie osoby wrażliwe.

Cała gra (wszystkie 3 części) to jedna, spójna historia, którą warto poznać. Jest mrocznie i choć to nie horror, zdecydowanie jest to tematyka znana z thrillerów psychologicznych (jak Dziewczyna z tatuażem, czy Zaginiona Dziewczyna). Jeżeli więc lubicie takie klimaty, to zdecydowanie gra Wam podejdzie.

Porównując 50 Clues do innych granych przez nas Escape Roomów, to właśnie gra od Albi przypadła nam bardziej do gustu. Czuliśmy, że wcielamy się w postać Marii, a mroczny klimat bardzo nam podpasował. Choć na początku mieliśmy dylemat na zasadzie „nie, tego się nie da połączyć, bo by tego nie dali w grze”, to z czasem, gdy wcielaliśmy się w Marię, te wybory stawały się łatwiejsze.

Jeżeli lubicie klimat thrillerów, lubicie rozwiązywać zagadki i szukacie gier tego typu, to zdecydowanie nie zawiedziecie się na 50 Clues. Gra jest wydana w bardzo dobry sposób, wszystkie 3 części trzymają wysoki poziom zarówno historii jak i zagadek. Jeżeli nie przeszkadza Wam, że do gry wymagany jest dostęp do Internetu, to zdecydowanie powinniście się zaznajomić z tym tytułem!


Nazwa: 50 Clues
Wydawnictwo: Albi
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Albi za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive