26 sie 2021

Zbuduj bulwar i ściągnij turystów! - recenzja gry Santa Monica

Choć okres wakacyjny dobiega już końca, to wydawnictwo Foxgames nie odpuszcza i zaprasza nas do Kalifornii, a konkretniej do Santa Monica – nadbrzeżnego miasta tętniącego życiem. Czy ten wakacyjny tytuł sprawdzi się też w inne, zimniejsze dni? Sprawdźmy!
 
Santa Monica to gra planszowa dla 2 – 4 graczy w wieku powyżej 14 lat, w której będziemy starali się stworzyć najatrakcyjniejszy turystycznie bulwar. W dużym pudełku z grą znajdziemy: 78 kart krajobrazów, 4 karty pomocy, 6 startowych płytek krajobrazów, 4 płytki piaskowych dolarów, 3 płytki celów, 28 żetonów śladów stóp, 25 piaskowych dolarów, 30 drewnianych mieszkańców, 30 drewnianych turystów, 8 drewnianych celebrytów, 4 płytki mnożnika, znacznik pierwszego gracza, notes oraz instrukcję. Wykonanie gry jest naszym zdaniem bardzo dobre, karty są OK., płytki, kafelki i drewna są bardzo dobrej jakości, więc gra nie zniszczy się szybko od normalnych rozgrywek.
 
Zasady gry są proste. W swojej turze gracze wykonują kolejno 3 rzeczy: Dobierają i dokładają kartę krajobrazu, wykonują specjalną akcję karty, uzupełniają tor kart. Karty krajobrazu dzielą się na dwa typy – plaże i bulwary, które układamy w górnym lub w dolnym rzędzie obok swojej planszetki startowej. Każda karta może przynieść nam korzyści natychmiastowe (na przykład mieszkańców, dolary itd.), punkty na koniec gry za dane zestawy czy za sąsiedztwo oraz może posiadać obszary, do których będziemy starali się przesuwać celebrytów, mieszkańców i turystów. Nie ma tutaj jednej ustalonej punktacji, wszystko zależy od tego, jak i gdzie będziecie dokładać karty krajobrazów. Punktować na koniec gry mogą zestawy tych samych kart lub kart z symbolami, posiadane symbole, posiadane drewniane piony w obszarach, dolary i wiele, wiele innych kwestii. Ciekawą mechaniką jest rynek z którego pozyskujemy karty – jest on układany w dwóch rzędach, gdzie wybierać możemy karty tylko z dolnego, a w ich miejsce „wskakuje” karta z góry. Z jednej strony jest to zapowiedź tego co zaraz może wpaść, a drugiej, dzięki płytkom piaskowych dolarów (które pozwalają wykonać inne, specjalne akcje zamiast głównej), możemy dopłacić, by dociągnąć kartę z górnego rzędu. Jest tutaj więc trochę planowania, więcej strategii no i podbieranie pasujących kart innym graczom! W grze trzeba balansować odpowiednio między posiadanymi zasobami, punktami i akcjami, bo na koniec gry możemy też zdobyć ujemne punkty za różne sytuacje (na niektórych kartach za złe sąsiedztwo są ujemne punkty, gracze z największą liczbą postaci poza obszarami itd.). Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy będzie miał 14 kart przed sobą – wtedy dogrywamy rundę do końca i liczymy punkty.

Santa Monica to bardzo dobry i wciągający tytuł z kilku powodów. Po pierwsze same zasady są naprawdę proste, nie ma tutaj nic skomplikowanego, gracze co chwilę nie pytają „a co to było?” „a tak mogę?” itd., bo ikony są przejrzyste, a i wiele akcji do wyboru nie ma. Nie oznacza to jednak, że przy grze nie trzeba myśleć. Po prostu to myślenie zaczyna się w momencie wyboru karty, gdyż musi on być najbardziej optymalny oraz docelowo chcemy, by przyniósł nam jak najwięcej punktów zwycięstwa.

Kolejną ważną kwestią jest tutaj poczucie humoru. W grze jest bardzo wiele smaczków i gierek językowych, które wprawiają w dobry nastrój. Jednym z naszych ulubionych jest sklep z Tacosami o dźwięcznej nazwie „Jako Taco” czy „Morskie wiadom – ości”

Gra jest też bardzo luźna, gracze pomiędzy swoimi turami albo przyglądają się swoim kartom, by coś ulepszyć, albo dopatrują się u innych graczy jak im przeszkodzić, ale to wszystko odbywa się raczej w spokojnym tempie i luźniejszej atmosferze, a chwila zatrzymania i punkt kulminacyjny jest podczas liczenia punktów.

Santa Monica to dobra, prosta gra rodzinna, którą możemy polecić każdemu, kto szuka gier z prostymi zasadami, ale w których da się pomyśleć. Gra wydana jest w bardzo ładny, estetyczny i czytelny sposób, dzięki czemu można do niej zasiąść w gronie graczy mniej, jak i bardziej zaawansowanych, co jest jej kolejnym plusem. Polecamy!Nazwa: Santa Monica
Wydawnictwo: FoxGames
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames wysłanie egzemplarza recenzenckiegoShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive