21 sie 2021

A jakiego Ty potwora stworzysz? - recenzja gry Rysostwory!

Gry planszowe mają przede wszystkim bawić. Jeżeli posiadają dodatkowo jakieś walory, dzięki którym dzieci mogą się rozwijać, to jest to ich zdecydowany atut. Dziś prezentujemy grę, którą można zabrać wszędzie dzięki jej rozmiarom. Czy warto zainwestować w Rysostwory?

Rysostwory to gra planszowa dla najmłodszych, do której zasiąść może od 1 do aż 10 osób. Czas rozgrywki zależy od wariantu, który wybierzecie, a jest ich aż 9! Małe pudełko zawiera instrukcję i talię 55 kart, jednak dzięki różnorodności rozgrywki, ta mała liczba komponentów może nieść ze sobą bardzo wiele frajdy. 

Jak już wspomnieliśmy, wariantów rozgrywki jest aż 9, więc nie będziemy opisywać wszystkich, a skupimy się na kilku. Głównym zamysłem gry, na co wskazuje sama nazwa, jest rysowanie potworów. Podstawowy wariant polega na dobraniu po jednej karcie z każdej kategorii części ciała i narysowaniu potwora na tej podstawie. Jest to najprostszy wariant, ale jest on bazą do każdego kolejnego. Inny z wariantów polega na zabawie w pantomimę – jeden z graczy dociąga kartę ze stosu, zapamiętuje i stara się potem, za pomocą gestów, przekazać pozostałym, co mają rysować. Na koniec pokazujący wybiera zwycięzcę/zwycięzców. Kolejna opcja to bitwa, w której gracze tworzą po 2 potwory, a następnie starają się atakować konkretne części ciała, by docelowo zostać z jedynymi żywymi potworami na stole. Najciekawszą opcją, naszym zdaniem, jest wariant zwany Światem Potworów. Jest to nic innego jak przygoda fabularna, w której dzieciaki tworzą swoje potwory, a następnie zwiedzają wymyślony świat. Każdemu potworowi przypisują atrybuty: siła i inteligencja, a następnie, wykonując zadania, muszą spełniać dane wymagania. Tutaj przyda się zdecydowanie ktoś dorosły, kto poprowadzi ową sesję. 

Jest to tylko część wariantów, a jak widzicie, już jest wiele możliwości grania. Dodając do tego 55 różnych kart, otrzymujemy grę na naprawdę wiele godzin. Bardzo ważnym aspektem jest możliwość rysowania bez umiejętności czytania – dzieci uczą się przenosić obserwowany obraz na kartkę. Dodatkowo w różnych wariant mamy różne umiejętności, których dzieci się uczą – pisanie, sylabizowanie, rysowanie, kreatywne myślenie, zapamiętywanie, liczenie.

Bardzo fajne rozwiązanie znajduje się na stronie wydawcy Rysostworów – możemy stamtąd ściągnąć wiele materiałów, które przy rozgrywce mogą nam pomóc – na przykład charakterystyka potwora, dodatkowe karty, komiks do stworzenia, oficjalna karta klubu potworów, plan lekcji czy inne gadżety.

Rysostwory to niepozorna, acz przemyślana gra, która niesie ze sobą wiele aspektów edukacyjnych, nie sprawiając jednocześnie, że dzieci się nudzą. Dodatkowo łatwo wciągnąć w to starszych graczy, którzy z chęcią poprowadzą dzieciom sesję. Polecamy!


Nazwa: Rysostwory
Wydawnictwo: Muduko
Rok wydania: 2021

Dziękujemy wydawnictwu Muduko za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
Muduko
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive