31 sie 2021

Czy warto mieć 3 Lamy? - recenzja gry LAMA

Pamiętacie grę Lato z komarami, którą dla Was recenzowaliśmy? Jeżeli nie wiecie, to jest to re-implementacja gry LAMA, która była nominowana do nagrody Spiel des Jahres w 2019 roku. Wydawnictwo Egmont postanowiło wydać 3 gry w 1, właśnie z serii LAMA, wracając tematem do korzeni. Czy warto sięgnąć po ten trójpak?

LAMA, wydana przez Egmont, zawiera 3 gry: Lamę podstawową, Lamę party oraz Lamę kościaną. W pudełku znajdziemy: 62 karty, 77 żetonów, 3 kostki lamy, 3 instrukcje. Wykonanie dobre, choć karty mogłyby być lepszej jakości, dzięki czemu wytrzymałyby jeszcze dłużej. Same rozgrywki to koło 20 minut, a zasiąść do nich może od 2 do 6 graczy.

Wariant lamy podstawowej jest niezmienny od tego w Lato z Komarami. Jeżeli chodzi o wariant rozgrywki Lama party, zawiera karty z „+”, które sprawiają, że po ich zagraniu rozgrywamy kolejną turę. Do wariantu podstawowego i wariantu party możemy dołożyć moduł „LAMA DRAMA”, który wprowadza do rozgrywki żeton Lamy Dramy, który kładzie się na środku stołu. Jeżeli któryś z graczy kładzie kartę Lamy na stosie, to oddaje jeden żeton o najniższym nominale na żeton Lamy Dramy. Jeżeli znajdzie się tam 5 żetonów, to kolejny gracz może położyć tylko kartę Lamy – w przeciwnym wypadku bierze wszystkie leżące żetony. Wariant kostkowy wymaga trochę innego przygotowania: na środku stołu rozkłada się 7 odkrytych kart – z każdej wartości po 1. Resztę kart się tasuje i każdy z graczy otrzymuje ich 6, które odsłania przed sobą. W swojej turze gracz może rzucić kostkami lub spasować. Po rzucie wybiera wartości na kartach przed sobą, które pasują do kości i odrzuca je. Jeżeli żadna kość nie pasuje, to musi wziąć karty z rzędu na środku stołu do siebie. Jeżeli ani przed sobą, ani na środku nie ma ani jednej pasującej karty, to gracz bierze wszystkie odrzucone w trakcie rozgrywki karty i kładzie je przed sobą, a następnie przechodzimy do punktacji. W każdym z wariantów gra się do 40 punktów – kto pierwszy je uzbiera, ten przegrywa.

Lama to szybka i prosta propozycja dla ludzi szukających gier na wyjazd. W tym pudełku znajdziemy 3 różne warianty, każdy cechuje się trochę innymi zasadami i innym podejściem do rozgrywki. W każdym z nich przyda się doza taktyki i łut szczęścia, szczególnie w wariancie kościanym.

My już od czasu Lata z Komarami wprowadziliśmy trochę własnych zasad, które utrudniają rozgrywkę i eliminują grę zachowawczą, czyli nie pasujemy. Polecamy Wam spróbować takiej rozgrywki, emocje gwarantowane!

Wydanie 3 gier z serii Lama w jednym pudełku to, naszym zdaniem, bardzo dobry ruch. Mamy tutaj 3 gry (a do dwóch jeszcze dodatkowy wariant), a w każdej z nich gracze znajdą coś dla siebie. Jest to dobra pozycja do zabrania w podróż, gdyż partie nie są długie, można ją rozłożyć w schronisku, czy na plaży i cieszyć się rozgrywką. Polecamy! 


Nazwa: LAMA
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
Egmont - Kraina Planszówek


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive