11 paź 2021

Halo? Kto tam? Głuchy telefon… czy dłoń? - recenzja gry Palm Reader

W tym artykule przychodzimy do was z propozycją niecodziennej gry karcianej. Dlaczego niecodziennej? Bo nie będzie tutaj żadnego budowania talii ani kart. Nie będziecie móżdżyć, czy licytować się z innymi graczami. W tej recenzji chcemy wam zaprezentować grę, w której musicie przekazywać sobie w tajemnicy pewną informację i oczywiście nie pomylić jej po drodze. Proszę państwa, oto Palm Reader.

Palm Reader to kooperacyjna gra karciana dla 4-10 graczy w wieku 6+. W grze jedna osoba będzie losowała jeden symbol z karty, a następnie postara się jak najlepiej narysować ten znak kolejnej osobie tak, aby i ona była w stanie bezbłędnie przekazać ten symbol swojemu drugiemu sąsiadowi. I tak dalej, aż ostatnia osoba narysuje ten symbol pierwszemu graczowi. Proste prawda? A czy wspomnieliśmy, że rysowanie odbywa się na dłoni?

Palm Reader to małe pudełko zawierające 108 dwustronnych, grubszych kart, jedną kostkę, pudełko do tajnych rzutów kostką, notesik do zapisywania punktów oraz instrukcję. Nie można się do niczego przyczepić, jeśli chodzi o wykonanie gry. Ciekawostką jest małe pudełko, które musimy sobie poskładać przed rozpoczęciem rozgrywki, a które pomaga nam utrzymać w sekrecie wylosowany wynik na kostce – dzięki temu nie musimy się martwić i szukać zamiennika wśród domowych elementów.

Ważne jest, aby wynik na kostce był tajemnicą, ponieważ gra straciłaby cały sens. A czemu? Już wam tłumaczymy, o co w tym wszystkim chodzi. W swojej turze aktywny gracz dobiera jedną kartę ze stosu, losuje numerek na kości wrzuconej do wspomnianego pudełka i odczytuje wynik rzutu. Warto tutaj od razu powiedzieć, że na karcie znajduje się 5 różnych, aczkolwiek podobnych do siebie symboli. Następnie osoba zapamiętuje symbol z numerem z kości i stara się jak najdokładniej narysować go na dłoni sąsiada. Na tym etapie tylko aktywny gracz zna pozostałe 4 symbole narysowane na karcie oraz ten poprawny. W ten sposób każda kolejna osoba rysuje symbol na dłoni kolejnego sąsiada, a ostatnia osoba także musi narysować symbol na dłoni osoby rozpoczynającej. Ta z kolei decyduje czy potrzebna jest dodatkowa rundka z rysowaniem (kosztuje to jeden punkt zwycięstwa) czy przechodzicie do punktowania. Punkty zdobywa się za najdłuższy ciąg poprawnych odpowiedzi, licząc od pierwszego gracza. W ten sposób gracie 10 pełnych rund, a następnie sumujecie wyniki punktowe uzyskane po każdej z nich. Ostateczny wynik sprawdzacie w tabeli na końcu instrukcji. Jako że jest to gra kooperacyjna – wygrywacie jako zespół!

Palm Reader to sympatyczna gra karciana, w której bawicie się w dobrze znany, głuchy telefon. Zasady są banalne, rozgrywka daje wiele radochy i śmiechu. Brzmi jak dobra gra imprezowa! To, czego nam brakuje w tej grze, to element rywalizacji. Warto więc może pokombinować i ustalić jakieś domowe zasady? Może udałoby się stworzyć dwie drużyny i sprawdzić, która ma lepsze umiejętności w przekazywaniu tajnych informacji? Pamiętajcie – we wszystkim ogranicza was tylko wasza wyobraźnia.

Palm Reader to bardzo interesujący tytuł, który nada się zarówno na zakrapiane alkoholem spotkania ze znajomymi, jak i na rozgrywki z najmłodszymi. Będziecie się dobrze bawić i kombinować co autor miał na myśli, rysując dziwne szlaczki na waszych dłoniach. Gorzej, jeśli ktoś ma łaskotki!

Nazwa: Palm Reader
Wydawnictwo: Sit Down!
Rok wydania: 2019

Dziękujemy wydawnictwu Sit Down! za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


 

Palm Reader is a cooperative card game for 4-10 players aged 6+. In the game, one person will randomly pick (using a dice) a symbol from a card and then try their best to draw that exact symbol to the next person, so that they could also pass that information to the next neighbor. And so on, until the last person draws the shape back to the first player. Simple isn't it? Did we mention, that drawing is being done on the palm of your hand?

In the box of the Palm Reader are 108 double-sided, thick cards, one dice, a secret dice box, a note pad and instructions. The components of the game are high quality. An interesting thing is the small box, that we must fold before starting the game, and which helps us to keep the result of the dice roll secret.

Palm Reader is an interesting card game. The rules are trivial, the gameplay gives a lot of fun and laughter. Sounds like a good party game! What we are missing from this game, is the element of competition. So, let's figure it out and come up with some house rules on your own! Maybe it’s worth creating two teams and checking, which one has better skills in passing secret information? Remember - you are limited only by your imagination.

Palm Reader is a very interesting title that will be suitable for both – parties with friends and games with the youngest. You will have fun figuring out, what the author meant by drawing strange patterns on your hands. Worse if someone has tickles!

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive