28 lip 2015

Zabierz swój balon! - recenzja gry Ranczo Party


Ranczo Party – pełna humoru układanka od wydawnictwa Trefl. Zwierzaki wyruszają na urodziny psa Pikusia, a niektóre z nich są bardziej przygotowane do zabawy. Dołączycie do gry?

Logiczna układanka, która uczy myślenia i planowania to najlepsze określenie dla gry Ranczo Party. Kolorowe obrazki zwierząt na pewno przyciągają wzrok, a prostota zasad zachęca do wypróbowania gry. Jeśli już zacząłem o zasadach to wyjaśnię, o co chodzi w tej grze.

Reguły gry są bardzo proste, a instrukcja bardzo dobrze je opisuje. Talia składa się z 49 kart – na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje ich 7. Jedną kartę kładzie się odkrytą na środku stołu. Grę zaczyna osoba zasiadająca po lewej stronie najmłodszego gracza. 
W swojej turze każdy dobiera jedną kartę na rękę, a następnie musi wyłożyć jedną z posiadanych kart na stół według pewnych zasad. Mianowicie, możemy dołożyć kartę z wartością o jeden większą lub mniejszą od tej/tych, które już leżą na stole lub kartę o tej samej wartości. W pierwszym przypadku dokładamy karty obok siebie, a w drugim jedna nad/pod drugą.

Punkty zdobywane są za ułożenie pełnego wiersza lub kolumny, za co otrzymujemy jeden żeton. Można zdobyć również dodatkowe punkty za każdy balonik, który znajduje się na karcie w wierszu/kolumnie, którą właśnie ułożyliśmy.

Jak widać zasady są proste i zrozumiałe, a czas gry to około 10-15 minut. Dużą zaletą tego tytułu jest małe, poręczne pudełko, dzięki któremu grę można zabrać w podróż. Kolorowe obrazki ze śmiesznymi zwierzakami zdecydowanie przyciągają wzrok młodszych graczy. Na pudełku jest napisane, że gra przeznaczona jest dla osób od 8 roku życia, co moim zdaniem jest przesadzone. W tę produkcję mogą grać wszystkie dzieci, które nauczyły się już liczyć, więc można zakres zmniejszyć co najmniej o 2 lata.

Minusem tej gry jest duża losowość, a własna taktyka ma dopiero znaczenie, gdy kończą się karty w talii. Dodatkowo zwycięstwo w dużej mierze zależy od tego, kto zacznie zdobywać punkty. Grając kilkanaście razy doszliśmy do konkluzji, że gracz rozpoczynający punktację zawsze kończy grę z największą ilością żetonów punktów.

Grało mi się bardzo przyjemnie, a krótki czas rozgrywki to zdecydowany plus tej gry. Bardzo polecam ją dzieciom i rodzicom, ponieważ gra bardziej nadaje się na rodzinne wieczory niż na spotkanie z maniakami gier planszowych i karcianych.


Nazwa: Ranczo Party

Wydawca: Trefl Joker Line

Wydanie: drugie
Rok: 2015

Sugerowana cena: 35zł

Ocena: 7,5/10
Za grę dziękuje wydawnictwu Trefl Joker Line
http://www.trefl.com/


Co o grze sądzą inni? Sprawdź na:
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive