31 lip 2015

Powal mur Hadriana! - recenzja gry Rzymianie do domu

Rzymianie do domu! – to kolejna gra z serii Trefl Joker Line, która wprowadza nas w czasy wojny pomiędzy Rzymianami a Kaledończykami. Czy zdołacie zburzyć mur Hadriana?

Kolejna karciana gra od wydawnictwa Trefl przenosi nas do roku 122, gdy zbudowany został słynny mur Hadriana (ówczesny ważny punkt zwiedzania Szkocji), który dzielił Wielką Brytanię na pół. Wcielamy się w rolę Kaledończyków, którzy niezadowoleni z powstania tej budowli postanawiają ją zburzyćażdemu z graczy przypada jeden klan ówczesnych Szkotów, którzy nie potrafią się porozumieć – wszyscy atakują fortece na własną rękę. Zadaniem gracza jest zdobycie największej ilości fortów lub zdobycie trzech FortHecy (o czym napiszę później). 

Zasady gry są bardziej zrozumiałe, gdy zasiadamy do stołu, niż gdy czytamy instrukcję – co nie oznacza, że jest ona źle napisana. Wręcz przeciwnie – reguły są opisane bardzo dokładnie, każda karta została scharakteryzowana bardzo szczegółowo, co rozwiewa wszelkie wątpliwości, które mogą powstać w trakcie rozgrywki.


W grze występuje 18 fortów, a niektóre z nich mają specjalne własności. Karty z wojownikami również okraszone są opisem specjalnych zdolności każdego z naszych rycerzy. Na początku gry rozkładamy losowo 6 fortów, a następnie je odkrywamy. Talia wojowników składa się z 9 kart, z których na początku odrzucamy losowo dwie, a z pozostałych 7 wybieramy 6, którymi będziemy walczyć o forty. 
Każdy z naszych wojowników ma swoją siłę oraz specjalną zdolność. Grę rozpoczynamy od rozplanowania naszych 6 kart i położeniu ich nad fortami. Jeden wojownik może atakować jeden fort. Karty kładziemy zakryte tak, aby nasz przeciwnik nie widział, co położyliśmy. W kolejnym ruchu odkrywamy karty przy pierwszym forcie. Karta z wyższą wartością siły wygrywa i zdobywa fort. Gracz, który wygrał turę, musi również zabrać swoją kartę wojownika (chyba, że specjalne zdolności fortu/wojownika mówią inaczej), a gracz, który przegrał, zostawia swojego Kaledończyka, który będzie wspierał atak następnego fortu.
 
Cała gra składa się z 3 rund, które wyglądają tak samo jak ta opisana powyżej. Są dwie drogi do wygranej. Każdy fort ma swoją wartość punktową, które zaczynają się od -3, a kończą na 8. Może Was dziwić, że da się zdobyć ujemną wartość, ale jest to jedna z dróg do zwycięstwa, gdyż zdobywając 3 FortHece (forty z ujemną wartością; jest ich 4 w tali fortów) kończymy grę na pierwszym miejscu. Druga droga to zakończenie trzeciej rundy z największą sumą punktów przedstawioną na kartach fortów. 

Wbrew zawiłemu opisowi, gra jest bardzo prosta. Co więcej – znajduje się ona w małym pudełeczku, więc staje się bardzo mobilna. Łatwo zabrać ją pod namiot czy na wyjazd nad morze. Zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu niż gra wydana w tej samej serii – Ranczo Party (zapraszam do sprawdzenia recenzji TUTAJ). Warto również wspomnieć, że w Rzymianie do domu! można grać nawet samemu.

Po pierwszym obejrzeniu gry skojarzyła mi się ona z dzielnymi Galami, którzy wojowali z Juliuszem Cezarem. Gra okraszona jest świetnymi, zabawnymi obrazkami, dzięki którym możemy poczuć odpowiedni klimat. Gra się dobrze, szybko, a wykonanie kart stoi na bardzo wysokim poziomie. Grę polecam wszystkim, którzy lubią gry szybkie, ale wymagające obrania pewnej taktyki. 


Ciekawostka dla fanów Gry o Tron: George R.R. Martin przyznał, że wał Hadriana był dla niego motywacją do stworzenia Muru występującego w Pieśni Lodu i Ognia.


Nazwa: Rzymianie do domu!

Wydawca: Trefl Joker Line

Wydanie: pierwsze
Rok: 2015

Sugerowana cena: 35zł

Ocena: 8,5/10
Za grę dziękuje wydawnictwu Trefl Joker Line
http://www.trefl.com/Co o grze sądzą inni? Sprawdź na:
Rodzinna rozrywka 24/7
Kostki zostały rzucone
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive