5 lip 2015

Poprowadź swój pociąg do zwycięstwa! - recenzja gry Cargotrain

Lubicie tematykę kolejową? A w dodatku uwielbiacie grać w karcianki? Jeśli tak to zapraszam Was do sprawdzenia gry Cargotrain, w której przyjdzie nam kierować pociągiem, ulepszać lokomotywy i odwozić wagony do magazynów.

Cargotrain to produkcja firmy Game Fabrica, która może wciągnąć Was na dobre. Zawartość pudełka jest prosta – instrukcja i 110 kart. Jednak sama gra wygląda już bardziej skomplikowanie. Wśród 110 kart znajdziemy: 45 kart wagonów, 8 kart lokomotyw, 4 karty ruchu, 12 kart kontraktów, 24 karty planowania, 16 kart planszy.

Naszą planszę układamy z kart. W zależności od ilości graczy (od 2 do 4) użyjemy od 9 do 16 kart planszy. W dolnym rogu tych kart zaznaczona jest ilość graczy, co znacznie ułatwia skompletowanie odpowiednich pól. Po ułożeniu naszej planszy przygotowujemy zestaw kart dla każdego gracza. W skład takiego zestawu wchodzi 6 kart planowania, dzięki którym będziemy przesuwać się po planszy o określoną ilość pól, 2 dwustronne karty lokomotyw, za pomocą których będziemy mogli uciągnąć konkretną ilość wagonów oraz kartę ruchu, przedstawiającą przód lokomotywy, a która ułatwi poruszanie się po planszy (zamiast przemieszczać pociąg z wagonami, przemieszczamy jedynie jego front).

Gdy mamy rozłożoną planszę oraz każdy z graczy ma swój zestaw kart, czas na rozmieszczenie pozostałych potrzebnych kart. Przygotowujemy talię wagonów z kart wagonów, które widnieją na kartach fabryk (które są elementem kart planszy). Talia wagonów użyta podczas konkretnej rozgrywki będzie się zmieniać w zależności od ilości graczy. Tasujemy przygotowaną talię i kładziemy ją rewersem do góry na środku stołu. Następnie dobieramy kolejno po jednej karcie i kładziemy je pod karty kompleksów przemysłowych (element kart planszy), tak aby pod każdym znalazły się trzy karty.

W pudełku znajdują się również karty kontraktów. Tasujemy je i układamy obok talii wagonów, również rewersem do góry. Następnie każdy gracz dobiera dla siebie jeden kontrakt. Dzięki nim będzie można zdobywać dodatkowe punkty na koniec gry. Ostatnią rzeczą przed rozpoczęciem rozgrywki jest przygotowanie swojego zestawu do gry. Naszą kartę ruchu kładziemy na karcie kompleksu przemysłowego w naszym kolorze, a lokomotywę układamy przed sobą tak, aby była widoczna lokomotywa z literą A. Karty planowania trzymamy w ręce. Gotowi? Zaczynamy grać!

Sama rozgrywka jest o wiele prostsza niż jej przygotowanie, które jest skomplikowane za pierwszym razem. Gra przebiega w dwóch fazach: fazie planowania i fazie akcji. W trakcie pierwszej fazy, każdy z Was musi zaplanować trzy ruchy dla swojej lokomotywy, które wykona w fazie akcji. Z dostępnych kart planowania wybieramy trzy, które będą charakteryzować nasz ruch po planszy. Układamy je w stosie, a ich kolejność ma duże znaczenie, gdyż nie można jej już zmienić po rozpoczęciu ruchu. Gdy wszyscy gracze zakończą fazę planowania, następuje faza akcji. Ta część składa się z trzech tur, a każda rozgrywana jest w ten sam sposób. Na początku tury odkrywacie swoją wierzchnią kartę planowania; gracz, który zaczyna w tej turze, przemieszcza swój skład po planszy, a następnie wykonuje jedną z dostępnych akcji. Następnie swoją turę rozgrywa osoba po lewej stronie i cały proces powtarzamy jeszcze dwa razy.

Jeśli chodzi o akcje, jakie możemy wykonać, są to: podpięcie wagonów, ulepszenie lokomotywy, przepięcie wagonów, odpięcie wagonów, podpisanie kontraktu, zmiana kolejności wagonów, przejazd o dodatkowe pole. Ważne jest to, że gracz w swojej turze musi wykonać jakąś akcję, więc warto wszystko dobrze zaplanować.
Po zakończeniu rundy następuje przekazanie karty zwiadowcy, która określa, kto zaczyna turę. Nowy zwiadowca musi zamienić miejscami na planszy kartę remontu torowiska z dowolną inną kartą na planszy, przy której nie ma innych kart. Na koniec zliczamy punkty, które możemy uzyskać przez: odpinanie wagonów w magazynach oraz wypełnianie kontraktów. Gra kończy się, gdy ilość kart wagonów na planszy jest równa lub mniejsza od ilości graczy.

Skróciłem Wam te zasady, gdyż są one bardzo dokładnie opisane w instrukcji, która w sumie składa się z 8 stron. Jest w niej wszystko bardzo dokładnie wytłumaczone, a dodatkowo znajdziemy tam obrazki, które pozwalają nam jeszcze lepiej zrozumieć reguły gry.

Jeśli chodzi o wykonanie kart to nie mam żadnych zastrzeżeń. Są one zrobione solidnie, na kartach dokładnie widać, które do czego służą, gdyż na ich rewersie znajdziemy odpowiedni obrazek. Instrukcja napisana w jasny sposób, dodatkowo jest dołączona druga, w języku angielskim.

Gra była dla mnie wielkim zaskoczeniem. Gdy zaczynałem ją rozkładać, już jej miałem dość. Wyszukiwanie kart, rozkładanie okręgu, kilka pomyłek, dobieranie kart itd. – wszystko trwało za pierwszym razem około 20 minut. Czy jestem zawiedziony lub uważam to za stratę czasu? Nie. Cieszę się, że nie zrezygnowałem z dokończenia rozkładania i rozegrania pierwszej partii. Gra mnie bardzo wciągnęła i choć przez pierwsze kilka tur musiałem zaglądać do instrukcji, aby sobie wszystko uporządkować, to po około 15 minutach rozgrywki już wiedziałem co mogę, a co muszę robić w danej sytuacji.

Grę polecam wszystkim zagorzałym fanom gier planszowych i karcianych. Jedna partia to około 60 minut rozrywki, w trakcie której przyjdzie nam planować ruchy, ulepszać lokomotywy czy wściekać się na przeciwników, że nam przeszkodzili w wykonaniu kontraktu. Gra jest na tyle dynamiczna, że żaden z graczy się nie nudzi w trakcie kolejki przeciwników. Zdecydowanie gra nadaje się na wyjazd, gdyż pudełko jest poręczne, a to duża zaleta, szczególnie w trakcie wakacji, które nam właśnie lecą!


Nazwa: Cargotrain

Wydawca:Game Fabrica

Edycja: pierwsza

 Sugerowana cena: 49,95 zł

 Ocena: 9/10

Dziękuję serdecznie wydawnictwu Game Fabrica za udostępnienie gry

www.gamefabrica.pl/


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive