6 kwi 2016

Odnajdź swe żołędzie! - recenzja gry Wiewióry

Czy można stworzyć ciekawą grę bazującą na mechanice Memory? Czy da się to zrobić w sposób, który nie znudzi zarówno dzieciaków jak i młodzież czy rodziców? Powiem Wam, że się da! W nasze ręce trafiła przyjemna gra rodzinna, nowość od wydawnictwa Rebel. Przedstawiam Państwu Wiewióry!

Wiewióry to rodzinna gra dla 2 – 4 osób, w której sprawdzona zostanie nasza pamięć. Gra od szóstego roku życia, kolorowa, ciekawa, bazująca na zasadach memory, które zostały tutaj trochę urozmaicone. Krótki, około dziesięciominutowy filerek. Co w pudle piszczy? Sprawdzajcie dalej!

Małe kolorowe pudełko zawiera w sobie przede wszystkim kafelki. Wśród nich znajdziemy 12 kafli orzechów, 9 kafli lasu i 4 kafle Wiewiór. No i oczywiście instrukcje. Jakość elementów opisze Wam potem. Wizualnie wszystko wypada sympatycznie, a instrukcja napisana jest w jasny sposób.

Zasady gry tłumaczy się w 2 minuty. A może nawet mniej. Każdy ma swój kafelek Wiewióra. Jest on dwustronny, na jednej stronie zaznaczone są kolory na drugiej symbole. Prezentują one to co będziemy akurat zgadywać. Kafelki rozkładamy w taki sposób, aby kafle lasu były w środku 3x3, a kafelki orzechów na około nich. Wiewióry ustawiamy pod orzechem. Walczyć będziemy o te orzechy, które leżą naprzeciw naszej pozycji. Aby je zdobyć musimy odgadnąć co się znajduje po drugiej stronie obrazka na kaflu lasu. Kafle są dwustronne, więc z jednej mamy np. Niebieskiego grzyba, a z drugiej żółty kamień. Jeżeli nam się uda odgadnąć to idziemy dalej. Jeżeli odgadniemy 3 kafle na naszej drodze to zdobywamy żołędzia. Mówić będziemy albo symbole albo kolory, zależy na której stronie mamy aktualnie naszą wiewiórę. Jeśli szczęśliwie pokonaliśmy ścieżkę i zebraliśmy punkty to przesuwamy swój kafel w lewo lub w prawo o jedno pole, a nasi przeciwnicy odwracają swoje Wiewióry na drugą stronę, a co za tym idzie Ci którzy zgadywali obiekty teraz zgadują kolory i odwrotnie. Wygrywa gracz, który zdobędzie 5 orzechów. 

Gra zawiera również inne warianty, które trochę upraszczają grę lub ją wydłużają. Można grać, aż zebrane zostaną wszystkie orzechy, albo jak zbierzemy ich dokładnie 5 (na niektórych kaflach występują dwa orzechy). Możemy też grać z młodszymi graczami, którzy będą odgadywali tylko kolor albo tylko kształt, bez obracania swojego kafla wiewióry.

Obiecałem napisać coś o wykonaniu. Otóż kolorowe pudełko, kolorowe kafle i kolorowa instrukcja z pewnością przyciągną wzrok najmłodszych graczy. Ten element stoi na wysokim poziomie. Jeżeli chodzi o wykonanie kafelków to jestem zaskoczony. Są one.. średnie. Tak, to jest dobre słowo, bo nie można powiedzieć, że są kiepskie, ale do dobrych też im trochę brakuje. Ich główna wada to twardość. Są one strasznie giętkie co przy dzieciach z pewnością będzie skutkować szybkim zużyciem. Jestem zaskoczony, gdyż pierwszy raz zdarzyłem się z słabym wykonaniem elementów od Rebela.

Jeżeli chodzi o grywalność to jest ona wysoka. My wracamy do tej gry głównie w przerywnikach od innych tytułów lub gdy ktoś musi na chwile wyjść. Jest to dość ciekawy tytuł, który wydaje się prosty (dla starszych graczy), ale uwierzcie mi, że czasami jest ciężko to wszystko spamiętać. Szczególnie gdy już jesteśmy pewni i powtarzamy sobie w głowie (zielony, żółty, niebieski) i nagle się okazuje, że ktoś odgadł kafle w swojej turze i musimy teraz powiedzieć jaka figura jest pod spodem. Nagły paraliż i zgadywanie od początku.

Dla kogo jest ta gra? Zdecydowanie jest ona kierowana do młodszych graczy. Fajnie, że w ciekawy sposób można za jej pomocą rozwinąć umiejętności pamięciowe dzieci. Nauka przez zabawę to coś co sobie cenimy w grach. Starsi gracze też się mogą dobrze bawić siadając do Wiewiór, jednak prawdziwą frajdę z tej gry zobaczymy w oczach dzieci. Polecam, aby rodzice zakupili ten tytuł swoim pociechom, zdecydowanie nie będą to zmarnowane pieniądze.

I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
3/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 4,5

Nazwa:Wiewióry

Wydawca: Rebel.pl

Wydanie: pierwsze
Rok: 2016

Sugerowana cena: 39,95 zł

Ocena: 4,5/6
Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Rebel.pl:
www.rebel.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive