4 kwi 2017

A Ty którego Tytana poprowadzisz? - recenzja gry Wyścig Tytanów

Gry wyścigowe w naszym domu są raczej rzadkością. Na dobrą sprawę to mamy jedynie coś wyścigowego dla dzieci (Car Cards), coś z fantastyki (Smoczy Wyścig) oraz coś imprezowego (Szalone Wózki). Po części wynika to z małego zainteresowania taką tematyką. Tym razem jednak skusiliśmy się na wyścigowy tytuł od Rebela. Jak zatem podał nam się Wyścig Tytanów? Sprawdźcie sami!

Wyścig Tytanów to rodzinna gra wyścigowa dla 2 do 6 graczy. Tytuł ten cechuje się bardzo ładnym wydaniem. W pudełku znajdziemy 3 dwustronne, kolorowe i klimatyczne plansze, 6 kości akcji, 13 kart specjalnych, 15 żetonów pułapek, 6 znaczników życia, 6 znaczników okrążeń, 6 plansz tytanów, 6 kart zdolności no i wisienka na torcie – 6 figurek tytanów.

Jak już wspomniałem – gra jest wydana bardzo ładnie. Poczynając od pudełka, które jest kolorowe i przedstawia tytułowych tytanów, idąc przez figurki, które są całkiem szczegółowe, a kończąc na planszach, które są bardzo kolorowe, każda przedstawia inny świat (dla każdego tytana po jednym). Jedynym minusem tak kolorowego i wręcz komiksowego przedstawienia plansz jest fakt, że stają się one mniej czytelne.

Zasady gry są banalnie proste. Każdy z nas wybiera jednego tytana (w wariancie dwuosobowym każdy z graczy prowadzi dwóch tytanów) oraz dobiera tyle kości ile występuję tytanów w grze. Pierwszy gracz rzuca wszystkimi kośćmi, wybiera z nich jedną i wykonuje akcję na niej opisaną. Kolejny graczy wybiera z pozostałych kości kolejną itd. aż do momentu gdy zostaną dwie kości. 
W tym momencie gracz bierze wszystkie kości, rzuca nimi i wybiera jedną akcję, a gra toczy się dalej. Na kościach mamy 6 możliwości: ruch dwa razy przed siebie, ruch raz przed siebie i zostawienie pułapki, ruch przed siebie i po skosie, ruch dwa razy po skosie, ruch trzy razy po skosie, wybranie dowolnej akcji kosztem jednego punktu życia. Wygrywa gracz, który przemierzy planszę wzdłuż trzykrotnie.

W grze występują również zdolności specjalne każdego tytana, które mogą znacznie wpłynąć na rozgrywkę. Dzięki nim możemy przyciągać oddalających się przeciwników, zostawiać dodatkowe pułapki, zamieniać się polami, wykonywać dodatkowe ataki. Zdolności tytanów są raczej zbalansowane, żaden z nich nie ma zdolności, która byłaby „najlepsza”.

Dodatkowo w nasze ręce zostały oddane karty akcji specjalnych. Pomagają nam one w walce, ale i obronie. Możemy mieć tarcze, która chroni nas przed obrażeniami czy możliwość dodatkowych ataków. Karty są różne, zdobywamy je stając na specjalnych polach na planszy i możemy mieć maksymalnie 2 na ręce co powoduje, że jesteśmy wręcz zachęcani do ich zużywania.

Na planszach poza punktami po których się będziemy poruszać znajdziemy jeszcze dwie rzeczy: po pierwsze wspomniane już pola za które otrzymamy karty specjalne, a po drugie pułapki. Każda plansza charakteryzuje się różnie działającymi pułapkami. Na jednej dostają obrażenia wszyscy na polach wokół pola z pułapką, na innej będziemy się ślizgać na kolejne pola, a bywają też takie, które dają nam dodatkowe możliwości ruchu. Do każdego toru dobieramy różną taktykę co również sprawia, że jest to tytuł do którego chce się wracać.

Wyścig Tytanów to gra, która cechuje się dużą ilością interakcji. W grze 3 osobowej tytuł ten wypada najsłabiej – raczej stara się naprawdę prześcignąć pozostałych i mamy na to sporo miejsca. W wariancie dwu, cztero i więcej osobowym gra robi się ciekawsza, gdyż mała ilość pól wymusza na graczach zagrywanie ataków i pułapek. Jest szansa, że się posprzeczacie podczas rozgrywki, gdyż bywa również tak, że jeden gracz dostaje większość obrażeń.


Choć Wyścig Tytanów ma mało wspólnego z wyścigiem (choć zakończenie gry jest ściśle związane z trzecim ukończeniem toru) to gra jest lekka i przyjemna. Jej dużym plusem jest fakt, że rozgrywka jest szybka. Jeśli ktoś lubi interakcje to w tej grze się zdecydowanie odnajdzie. Jedyne co nam przeszkadza to plansza, która jest mało czytelna, ale mechanicznie (choć nie jest to jakaś innowacyjna mechanika) gra wypada całkiem fajnie. Polecamy bardziej początkującym graczom, dla większych wyjadaczy gra będzie po prostu słaba. 

I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 4,75

Nazwa: Wyścig Tytanów

Wydawca: Rebel.pl

Wydanie: pierwsze

Rok: 2017

Sugerowana cena: 89,95zł

Ocena: 4,75/6

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Rebel.pl:
www.rebel.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive