10 paź 2018

Wersja planszowa czy mobilna? - Recenzja mobilnej wersji gry Istanbul

Czy można zrobić dobre odwzorowanie gry planszowej w formie gry mobilnej? Coraz częściej można spotkać różne klasyki planszówkowe w sklepach z grami mobilnymi. Może nie jesteśmy wielkimi specami w dziale gier mobilnych, ale w kilka już graliśmy (np. Carcassone czy Ticket to Ride). Teraz w ręce wpadł nam Istanbul w wersji mobilnej.

Istanbul to gra typu euro, w której zarządzamy swoim kupcem i jego pomocnikami. Wersja planszowa nas naprawdę urzekła, wystawiliśmy jej wysoką notę (jedną z najwyższych na blogu – 9,8/10) i podtrzymujemy ją z czystym sumieniem. Po dołożeniu dodatków (Mokka&Bakszysz oraz Listy i Pieczęcie) jest jeszcze ciekawiej.

Wróćmy jednak do głównego tematu, czyli mobilnego Istanbulu. Po zainstalowaniu gry ukazują nam się klimatyczne grafiki w stylu tureckiego bazaru. Po zalogowaniu się (niewymagane) otrzymujemy do wyboru rozpocząć: albo nową grę (offline), albo grę sieciową. Oczywiście mamy też menu, w którym mamy ustawienia, zasady, tutorial, osiągnięcia itd. Dla tych, którzy nie mieli styczności z podstawowym Istanbulem, polecamy zapoznanie się tutorialem, który bardzo dobrze przeprowadzi przez podstawowe zasady. Dodatkowo w trakcie gry otrzymujemy podpowiedzi. Dla tych, co już w Istanbul grali, pozostaje albo przypomnieć sobie zasady, albo odpalić od razu rozgrywkę. Co do zasad – są one bardzo dobrze opisane, jednocześnie są podzielone na działy, dzięki czemu łatwo znaleźć to, czego konkretnie szukamy.

Samej rozgrywki i zasad nie będziemy opisywać – o tym możecie poczytać w recenzji wersji planszowej. Wersja mobilna jest na chwilę obecną bez dodatków. Czy oddaje ona dobrze planszówkę? Jak dla nas tak. Nawet bardzo. Jako gracze, którzy stale wyciągają Istanbul na stół, nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości, jak grać. Niektórym nie na rękę mogą być małe ikonki, w końcu to telefon, jednak zawsze można sobie przybliżyć. Gra daje nam takie same warianty, jak w wersji planszowej – możemy mieć różne układy kafli. Na telefonie można grać do 4 osób, w wersji offline po prostu przekazujemy telefon dalej (można też grać np. 2 ludzi vs 2 boty). W wersji sieciowej możemy dołączyć do istniejących pokoi lub założyć własny. Wersja sieciowa oferuje dwa warianty – synchronizacje i asynchronizacje, czyli możemy albo grać „na żywo” albo mieć 48h na wykonanie swojego ruchu.

Jak z graczami? Podczas testów nie mieliśmy problemów ze znalezieniem przeciwników do gry, a po dłuższym graniu doszliśmy do wniosku, że najlepiej się nam grało w 3 osoby (asynchronicznie), gdyż nie czekaliśmy bardzo długo na swój ruch. Jednocześnie można grać na kilku „stołach”, więc jest to też dobre rozwiązanie, jak ktoś lubi więcej czasu spędzać nad grą.

Do nas mobilny Istanbul jak najbardziej przemówił. Odbiór nadal pozytywny, a gdy jedziemy pod namiot, to nie musimy taszczyć pudełka z kafelkami, dodatkowo szukając stołu lub w miarę równej polany. Bierzemy telefon/tablet i gramy. Gra jest wiernie odwzorowana, podczas rozgrywki towarzyszy nam miła, klimatyczna muzyka (oczywiście możemy ją wyłączyć). Graficznie nie odstaje praktycznie wcale. Bardzo polecamy zarówno wszystkim fanom mobilnych planszówek, jak i fanom Istanbulu. Oczywiście zachęcamy każdego do sprawdzenia, bo może to właśnie Istanbul przekona Was do planszówek?


Za udostępnienie gry do recenzji dziękujemy Acram Digital

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive