26 lut 2019

Gra, w której warto uzyskać najmniejszy wynik - recenzja gry Axio

Tytuł tej recenzji zdradził już cel gry Axio wydawnictwa Egmont. My jednak zachęcamy do przeczytania całości. Chociażby z tego powodu, że na naszych stołach sporadycznie lądują gry logiczne i rzadko o nich piszemy. Ale głównie warto zostać z nami do końca artykułu, bo gra jest warta uwagi, a twist z punktami potrzebnymi do wygranej wcale nie jest taki oczywisty.

Axio wydawnictwa Egmont to logiczna gra planszowa przeznaczona dla 1-4 graczy w wieku 8+. Gracze kolejno umieszczają po 1 płytce na planszy. Jeśli gracz stworzy nową lub przedłuży już istniejącą linię sąsiadujących ze sobą płytek z tym samym kolorem, to zdobywa za ten konkretny kolor punkty. Warto równomiernie zdobywać punkty we wszystkich kolorach, bo do końcowej klasyfikacji brane są pod uwagę te o najmniejszej wartości.

W dużym pudełku znajdziemy następujące elementy: 1 planszę do gry, 4 planszetki punktacji, 20 znaczników punktów, 100 płytek, 4 stojaki, 20 piramid oraz 1 materiałowy woreczek i instrukcję. Grę wykonano bardzo starannie, ale... prosto. I niekoniecznie jest to wada. Axio nie wychyla się poza szereg w ilustracjach, bo nie jest to gra o wikingach, tylko o układaniu domina na dużej planszy. Kolorystyka gry jest więc stonowana, ale spójna i na półce wygląda całkiem dostojnie. Ciekawostką jest materiałowy woreczek na płytki. Do tych ostatnich mamy jednak jedno zastrzeżenie. Mając na uwadze inne nowoczesne gry planszowe, to mogłyby być one wykonane z innego materiału niż gruby karton. Takie wykonanie, jakie otrzymujemy teraz kupując Axio, jest poprawne i wytrzyma naprawdę wiele. Ale oczy chcą czegoś więcej.

Rozgrywka w grze Axio toczy się na przestrzeni tur wykonywanych kolejno przez graczy. W swojej turze dokładamy 1 ze swoich 5 dostępnych płytek na dowolnym, wybranym przez siebie miejscu na planszy. Co ciekawe, dokładany symbol na płytce musi się zgadzać z innym symbolem na planszy tylko w pierwszej turze. Później ten wymóg już nie obowiązuje. Po wyłożeniu się na planszę zdobywamy punkty w zależności od tego, jak położyliśmy naszą płytkę. Aby dobrze policzyć nasze punkty, musimy podzielić każdą płytkę na 2 połówki. Każda z nich punktuje oddzielnie niezależnie od tego, czy na płytce jest dwa razy ten sam kolor czy dwa różne. Punkty liczy się w 3 kierunkach właśnie wyłożonej płytki - w każdym kierunku zdobywamy punkt za taki sam kolor w nieprzerwanej prostej linii. Po dołożeniu i dodaniu sobie odpowiedniej wartości na planszetce punktacji, dobieramy z woreczka nową płytkę na naszą podstawkę.

Opcjonalnie w turze gracza możemy dołożyć piramidkę, ale tylko pod warunkiem, że po wyłożeniu płytki  stworzymy pojedyncze odizolowane pole. Takie pole z właśnie dołożoną przez gracza piramidą punktuje dodatkowymi punktami w tej turze gracza. Innym miłym akcentem dla graczy jest możliwość uzyskania dodatkowej tury pod warunkiem, że osiągnie się maksymalną liczbę punktów w danym kolorze. Rozgrywka w Axio toczy się do momentu, gdy na początku swojej tury któryś z graczy nie będzie mógł już dołożyć na planszę żadnej płytki. Finalny wynik, który będzie decydował o wygranej, to najniższa wartość jednego koloru. Gracz, który ma najwyższy z tych najniższych wyników wygrywa.

Axio wydawnictwa Egmont to ciekawa pozycja dla graczy, którzy lubią gry logiczne. Nie jest skomplikowana, a zasady można wytłumaczyć w kilka minut. Ale mimo prostych reguł, pod koniec partii nasze głowy parowały całkiem mocno! W grze występuje tylko pięć kolorów, ale możliwości dołożenia kafelek i kombinatoryki, jak zapunktować najlepiej by jednocześnie nie pomóc przeciwnikowi, jest mnóstwo. Ciekawostką jest mechanika piramid, które dobrze wykorzystane mogą dodać punkty w kilku kolorach jednocześnie.

W jakim składzie najlepiej grać? Bez znaczenia. Plansza jest odpowiednio przygotowana dla każdego wariantu osobowego. W dwie osoby rozgrywka w Axio przypomina co prawda partię szachów, za to w większym gronie troszkę dłużej czekamy na swój ruch.

Grę Axio polecamy osobom lubiącym gry logiczne. Prostota połączona z dużą ilością możliwości wyłożenia płytek daje naprawdę satysfakcjonującą rozgrywkę, po której od nieustannego planowania mogą rozboleć mózgi.
4,5/6
 Nazwa: Axio
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 60zł
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przesłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive