21 cze 2021

Zaprojektuj park dla zwierząt! – recenzja gry New York Zoo

Chcecie zobaczyć na żywo flamingi lub lisy arktyczne? Wybierzcie się do zoo! A jeśli w waszym mieście nie ma parku dla zwierząt, to zbudujcie go sami! Jak to możliwe zapytacie? Otóż przy pomocy odrobiny wyobraźni oraz gry planszowej New York Zoo wydawnictwa Feuerland Spiele.

New York Zoo to gra planszowa dla 1-5 graczy w wieku 10+. W grze musicie zbudować swoje planszowe zoo, zanim zrobią to wasi przeciwnicy. Budujcie więc nowe zagrody, ściągajcie nowe gatunki zwierząt i rozmnażajcie je. Zwycięży gracz, który jako pierwszy zbuduje zoo na swojej działce — z zagrodami dla zwierząt oraz innymi atrakcjami.

Grę do recenzji otrzymaliśmy od wydawnictwa Feuerland Spiele, jednak nie jest tajemnicą, że za polskie wydanie będzie odpowiedzialna ekipa z Bard Centrum Gier. Gra przychodzi do nas w średniej wielkości pudełku, a z jego okładki patrzą na nas sympatyczne zwierzaki. W środku znajdziemy 8 dwustronnych plansz zoo, mnóstwo tekturowych kafelek i znaczników, tor akcji oraz dedykowane meeple zwierząt — surykatki, flamingi, kangury, pingwiny oraz lisy arktyczne. Całość prezentuje się bardzo dobrze — drewniane pionki zachęcają do gry najmłodszych. Tektura jest twarda i nie zepsuje się łatwo. Mieliśmy problem z instrukcją, która jest przesadnie zawiła. Jak na ilość zasad występujących w grze, mogła ona zostać przystępniej napisana i zredagowana.

Jak wyżej napomknęliśmy — zasad w grze New York Zoo nie ma wiele. Pozwólcie, że je wam pokrótce przybliżymy. Przygotowanie rozgrywki polega na rozłożeniu odpowiednich kafelek zagród na swoje miejsca na torze akcji oraz na rozdaniu graczom ich planszetek wraz ze startowymi zwierzakami. Po wybraniu pierwszego gracza, rozgrywacie kolejno swoje tury, w których musicie przesunąć pionek słonia po planszy akcji, a następnie wykonać wybraną przez siebie akcję. Uściślając — w swojej turze pierwszą rzeczą, którą robicie, jest przesunięcie wspólnego meepla na torze akcji o tyle pól, ile wybierzecie (jest jednak limit i zależy on od ilości uczestników rozgrywki). Druga rzecz do zrobienia, to wykonanie jednej akcji z dwóch dostępnych. Możecie albo pobrać dwa meeple zwierząt i umieścić je w już wybudowanej zagrodzie lub w stodole (zapasowe miejsce na waszej planszetce), albo możecie pobrać nowy kafelek zagrody i umieścić go na waszej planszetce. Robiąc drugą akcję, musicie pamiętać, że tworząc nową zagrodę, trzeba ją od razu zapełnić przynajmniej jednym zwierzakiem. Warto więc najpierw rozmnożyć swoje stada, by móc je później transportować po całym zoo.

Całkiem prosto to wszystko wygląda, prawda? Dorzućmy zatem parę dodatkowych zasad. Napisaliśmy, że aby móc dołożyć nową zagrodę na plaszetkę, musicie przenieść tam już posiadane zwierzę. Nie możecie jednak dopuścić do sytuacji, że wcześniej postawione zagrody zostaną puste! Zawsze musi się w nich znajdować przynajmniej jeden osobnik. Wyjątek stanowi rozmnażanie zwierzaków. Jest to stały bonus w grze, który pozwala na dodanie jednego meepla do zagrody pod warunkiem, że znajdują się w niej przynajmniej dwa meeple. Ale po co tak właściwie dokładacie kolejne zagrody i hodujecie zwierzaki? Ano, gdy zapełnicie zagrodę w pełni, odrzucacie meeple do pudełka, zostawiacie daną zagrodę pustą i otrzymujecie bonusowy kafelek atrakcji. Pomaga on wam szybciej zapełnić planszetkę zoo i przybliża was do spełnienia celu gry. A ten jest jeden — komu pierwszemu uda się zapełnić planszetkę kafelkami (zagrodami i atrakcjami) zostaje zwycięzcą.

Tak pokrótce prezentuje się gra New York Zoo. Niby jest to gra o budowaniu zoo i hodowaniu gatunków zwierząt, jednak tak naprawdę jest to gra wyścigowa, że tak to ujmiemy. Ścigacie się o to, kto pierwszy zbuduje całe zoo, a przede wszystkim ścigacie się o to, kto pierwszy pobierze upatrzone kafelki zagród i atrakcji. Kto pierwszy, ten lepszy!

Ciekawą mechaniką jest to, że sami decydujecie, na jakim polu akcji postawicie pion słonia, który wskazuje akcję na tę turę. W zależności od liczby graczy, macie zawsze 3 lub 4 akcje do wyboru. Często, gęsto trzeba się zastanawiać, co w danej chwili się bardziej opłaca — czy rozbudowa zagród, czy pobranie kolejnych zwierząt. O ile to możliwe, bo może nastąpić sytuacja, że nie będziecie mieć miejsca w zoo, by przyjąć nowych podopiecznych. Warto więc balansować ilość wolnego miejsca na planszetce razem z ilością posiadanych zwierzaków. Jednocześnie musicie mieć z tyłu głowy, że warto pobierać duże kafle zagród, by szybciej zapełnić obszar zoo, ale z drugiej strony małe zagrody szybciej zapełnicie zwierzakami, co pozwoli wam dobrać bonusowe kafle atrakcji.

Jak widzicie, z prostej gry rodzinnej zrobiła się całkiem interesująca gra logiczna. Nic dziwnego - autorem gry jest Uwe Rosenberg, postać bardzo znana w świecie gier planszowych i twórca wielu tytułów. Choć w założeniu gra jest prosta, to czasem trzeba się dłużej zastanowić nad swoim ruchem. New York Zoo to gra „na wyścigi” - kto pierwszy uzupełni kaflami swoją działkę, ten wygrywa. Zachęcamy do spróbowania, gdy tylko wejdzie na polski rynek!

 

Nazwa: New York Zoo
Wydawnictwo: Feuerland Spiele
Rok wydania: 2020

Dziękujemy wydawnictwu Feuerland Spiele za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 

New York Zoo is a board game for 1-5 players aged 10+. In the game, you need to build your zoo before your opponents do. So, build new enclosures, bring in new species of animals, and breed them. The winner is the player, who first builds a complete zoo.

The game comes to us in a medium-sized box with nice animals on its cover. Inside you will find 8 double-sided zoo boards, lots of cardboard tiles and markers, an action track, and dedicated meeples of animals - meerkats, flamingos, kangaroos, penguins and arctic foxes. The whole game looks very neat - wooden meeples encourage the youngest players to play. Cardboards are thick and won't break easily. We had a problem with the manual, which is written vaguely. It could have been written and edited more easily.

New York Zoo is supposed to be a zoo-building and animal breeding game, but it's actually a racing game, so to speak. You are racing to see, who will build the entire zoo first, and most of all, you are racing to see, who will be the first to gain the desired enclosures or attractions tiles.

An interesting mechanic is that we decide ourselves on which action square we place the elephant pawn, which indicates our action for this turn. Depending on the number of players, we always have 3 or 4 actions to choose from. Often you have to wonder, what is more profitable at the moment - whether to expand the farms or collect new animals. Only if possible, of course, because there may be a situation, where you will not have a place at the zoo to collect new pupils. So, you need to balance the amount of free space on the board with the number of pets you actually have. At the same time, you need to keep in mind, that it is worth taking large enclosure tiles to fill the zoo area faster, but on the other hand, you will fill small enclosures with pets faster, which will allow you to gain bonus attraction tiles.

New York Zoo is both - family and puzzle game. No wonder - the author of the game is Uwe Rosenberg, a character very famous in the world of board games, and the creator of many games. Although the game is designed to be simple, sometimes you have to think longer on your next move. New York Zoo is a "racing game" - the first one to add all tiles to his zoo wins.

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive